Wino i destylaty

Iveriuli Tbilisi White 2009

Napisał Blurppp

Lekkie i świeże

Często zapominamy że najdłuższą praktykę w produkcji wina na świecie maja Gruzini. To tam powstało wino. Przez lata niestety nie było to pewne źródło. Na szczęście się to zmienia. Wina z tego regionu Europy ( tak Gruzja to Europa, o czym zbyt często się zapomina) powoli powracają na nasze stoły. W ostatnim moim zamówieniu znalazło się kilka gruzińskich butelek. Pierwsza pod korkociąg poszła butelka Iveriuli Tbilisi White 2009. Po odkorkowaniu wino ma jasny słomkowy kolor. W nosie owoce cytrusowe i winogrona. Żadko kiedy wino pachnie winogronami, warto zwrócić na to uwagę. W smaku wiele świeżości i owoce pomieszane z delikatnym aromatem świeżych ziół. Choć wino według producenta klasyfikowane jest jako wytrawne kwasowość jest niezwykle delikatna, od tyle by czuć odświeżenie. Podczas ślepej degustacji określił bym je jako półwytrawne. Z całą pewnością nie ma w nim elementów cierpkich, silnie kwasowych. Wino jest bardzo lekkie, wręcz łagodne i pije się je olbrzymia przyjemnością. Smakuje nawet mojej żonie, która za winami wytrawnymi nie przepada. Z grillowanym kurczakiem czy delikatną ryba w lekkim sosie będzie wspaniale się komponować. Z pewnością nie jest to wino dostarczające kolosalnych wrażeń co nie zmienia faktu że jest bardzo przyjemne w odbiorze. .

Nazwa: Iveriuli Tbilisi White 2009

Rocznik: 2009

Producent: JSC Tbilvino

Kraj: Gruzja

Region: Kakheti

Apelacja:

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczep: Rkatsiteli

Temp. Podawania schłodzone poniżej temperatury pokojowej 12-14C

Podawać do: ryby, kurczak

Pojemność: 0,75 l.

Miejsce zakupu: winezja.pl

Cena: ok. 25,40 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Bardzo przyjemne w odbiorze.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl