Krótko

Isabel Allende „Japoński kochanek” – zapowiedź

Napisał Blurppp

W wieku 73 lat Isabel Allende powraca z bestsellerem o miłości w domu starców. Nowa powieść najpopularniejszej iberoamerykańskiej pisarki świata, Isabel Allende. Akcja „Japońskiego kochanka” rozgrywa się w nietypowym domu seniora, ale książka napisana jest z tą samą młodzieńczą werwą, która pozwoliła autorce sprzedać ponad 65 mln egzemplarzy swoich książek na całym świecie. W księgarniach już 18 maja.

japonski-kochanekIrina Bazili, młoda imigrantka z Mołdawii, rozpoczyna pracę jako opiekunka w Lark House – domu spokojnej starości przyciągającym postępowych intelektualistów, gorliwych adeptów ezoteryki i artystów niezbyt wysokiego lotu. Szybko zaskarbia sobie sympatię Almy Belasco, Żydówki o polskich korzeniach – ekstrawaganckiej damy, stroniącej od ludzi artystki, która zatrudnia ją jako swoją sekretarkę. Ekscentryczna Alma, wyróżniająca się arystokratycznymi manierami, żyje własnym życiem – pojawia się i znika, kiedy jej się podoba, i zdarza się, że bez uprzedzenia opuszcza Lark House na dwa, trzy dni. Gdzie się udaje swoim przypominającym zabawkę samochodem? I kto wysyła jej listy w żółtych kopertach i kwiaty? Jaką tajemnicę skrywa starsza dama?

„Obejmuje 70 lat historii świata, ale to, co z niej zapamiętasz, to przesłanie, że miłość przetrwa nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach”. New York Times

„Mocna, wzruszająca, ponadczasowa”. Boston Globe

„Monumentalna, międzypokoleniowa powieść o przeznaczeniu, wojnie i miłości, która przetrwa wszystko”. Harper’s Bazaar

Almę i Irinę łączy poczucie wyobcowania. W 1939 roku rodzice Almy w obawie przed zbliżającą się wojną wysłali ją statkiem do zamożnej rodziny w San Francisco. To tam Alma poznała najważniejszych mężczyzn swojego życia – kuzyna Nathaniela i syna ogrodnika, Japończyka Ichimeiego Fukudę. Allende opowiadając o losach swoich bohaterów, wraca do przełomowych miejsc i zdarzeń z historii świata: Polski z okresu drugiej wojny światowej, Ameryki z czasów rewolucji seksualnej czy Mołdawii po upadku muru berlińskiego.

„Japoński kochanek” to wzruszająca opowieść o zderzeniu kultur, miłości, starości i odchodzeniu, o losach japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej, o oderwaniu od korzeni i trudnej walce z konwenansami.

Od debiutu Isabel Allende w 1982 roku minęło już ponad 30 lat, w ciągu których autorka niejednokrotnie udowodniła, że wie, jak napisać prawdziwy bestseller. Każda jej kolejna książka osiąga taki właśnie status. Przez zamiłowanie do realizmu magicznego i umiejętność budowania charakterystycznych postaci bywa często porównywana do Garcii Gabriela Marqueza. W 2014 roku z rąk Baracka Obamy pisarka odebrała Prezydencki Medal Wolności – najwyższe cywilne wyróżnienie przyznawane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Isabel Allende – wybitna pisarka i dziennikarka. Jej bestsellerowe książki tłumaczone są na ponad 30 języków i osiągają wielomilionowe nakłady w każdym kolejnym wydaniu. Do najbardziej znanych powieści, które ukazały się w wydawnictwie MUZA należą: Dom duchów, Córka fortuny, Portret w sepii, Podmorska wyspa, Dziennik Mai, Ripper. Jest także autorką powieści dla młodzieży: Miasto Bestii, Królestwo Złotego Smoka, Las Pigmejów.

Tytuł: „Japoński kochanek”

Autorka: Isabel Allende

Tłumaczenie: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski

Ilość stron: 320

Data premiery: 18 maja 2016

Wydawnictwo Muza SA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl