Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Iniesta Lujan Finca El Carril Red od tego Iniesty

Napisał Blurppp

Piłką nożną nie interesuję się prawie wcale. Powiedziałem prawie, bo co 2 lata w czasie Euro albo Mundialu śledzę rozgrywki. Od czasu do czasu oglądnę też jakiś ligowy mecz, pod warunkiem, że to liga hiszpańska i że akurat gra Barcelona. Fanem nie jestem, Camp Nuo widziałem tylko z zewnątrz, bilet wstępu wyceniony na coś około 25 euro uznałem za zbyt drogi i sobie odpuściłem a pieniądze wydałem na 4 butelki Cavy – w końcyu to też katalońskie. Wiem jednak kim jest Messi a kim Andrés Iniesta. Ten drugi choć z Dumą Katalonii związany od lat, nie jest Katalończykiem, pochodzi z niewielkiej wsi Fuentealbilla. Tam jego ojciec José Antonio Iniesta na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, założył niewielką 10 hektarową winnicę. Nie miał środków na produkcję wina, to też owoce sprzedawał miejscowym producentom. Kiedy syn, stając się cenionym ofensywnym pomocnikiem, zaczął zarabiać gigantyczne pieniądze postanowił urzeczywistnić jego marzenia. Dokupiono ziemi, dziś winnica to 120 hektarów i rozpoczęto budowę hal produkcyjnych. W lecie 2010 roku, na krótko przed zbiorami powstała Bodega Iniesta Lujan. Warto dodać, że zatrudniono również świetnych enologów i winemakerów.

Dziś Andrés Iniesta twierdzi że produkcja wina to jego druga pasja. Czy jest w tym równie dobry jak w piłce kopanej? Butelka która przede mną stoi to średnia półka z trzech linii produktowych, a zarazem najwyższa z dostępnych. Białe wino z linii Premium jest już dostępne, nazywa się Valeria (to imię ukochanej córki piłkarza-winiarza). Na wino czerwone przyjdzie nam jeszcze poczekać, dojrzewa w piwnicach, na rynek ma trafić późną wiosną 2013 roku. Czekając więc na otwarcie piwnicy spróbujmy średniopółkowej Iniesta Lujan Finca El Carril Red. Wino ma wyraźny czerwony kolor o jaśniejszych refleksach. Nos jest przyjemny, choć raczej mało intensywny. Daje się wyczuć nuty kwiatów dominują róże i fiołki. Jest też zapach leśnych jagód. W ustach bardzo delikatne, owocowe, ale bez irytującej nuty ugotowanych truskawek, bardzo umiarkowana kwasowość . Z czasem pojawiają się ostrzejsze taniny i lekka pieprzowa nuta. Intrygujący posmak, długi lukrecjowo-migdałowy. Wbrew pozorom nie jest to oranżadka adresowana do fanów FC Barcelona. To pełnokrwiste i wcale nie łatwe w odbiorze wino. Oczywiście czuć w nim odrobinę przemysłowy charakter (120 h winorośli), ale zasługuje na bliższe poznanie. Szczególnie gdy kieliszkowy towarzyszy talerz, bo to mocno gastronomiczne wino. Iniesta Lujan Finca El Carril Red nagrodzono w tym roku srebrnym medalem na Bruxelles Concours Mondial 2012.

Nazwa: Finca El Carril Red

Rocznik: 2010

Producent: Iniesta Lujan

Kraj: Hiszpania

Region: La Manchuela

Apelacja: DO La Manchuela

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: tempranillo i petit verdot

Temp. podawania: temperatura pokojowa 16-18 stopni C

Podawać do: sosy mięsne, gulasz, pieczona jagnięcina

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Prados

Cena: ok. 48 zł

Ocena 0-6: 4.5

Jednym zdaniem: Nie tylko dla fanów piłki kopanej

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl