Krótko

Igor Brejdygant „Układ” – zapowiedź

Są historie, które nigdy nie wyjdą na światło dzienne. Przestępcy, którzy nie znajdą się na pierwszych stronach gazet. Ludzie, których wpływy sięgają zbyt wysoko, by ktoś odważył się ich ruszyć. Najnowsza powieść Igora Brejdyganta to wyjątkowo aktualna dzisiaj opowieść o tym, jak wysoko sięgać może tytułowy układ, opowiedziana z perspektywy człowieka, którego próbowano wrobić w przestępstwo, którego nie popełnił. Kryminał polecają Tomasz Sekielski i Bartosz Węglarczyk.

 „Układ” opowiada historię komisarz Moniki Brzozowskiej, która nie może podnieść się psychicznie po tym, jak w obronie własnej zabiła swojego męża, płatnego mordercę. Wysłana na bezterminowy urlop wraca do brania narkotyków. Koledzy z zespołu proszą ją o pomoc w sprawie. Giną świadkowie, którzy mieli pomóc policji w doprowadzeniu na ławę oskarżonych szajki pedofilii. Wszystko wskazuje na to, że to członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni są za morderstwa. Z czasem okazuje się, że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a bycie katem nie wyklucza bycia ofiarą.

To jednak więcej niż powieść fabularna. Brejdygant pokazuje, że to, co wiemy na temat reguł funkcjonowania władzy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Na pierwszy plan książki wysuwa się zatrważająca refleksja – jeśli jest się wystarczająco wpływowym można podporządkować sobie każdego. Aby złamać czyjąś karierę i zniszczyć jego życie prywatne, wystarczy zaledwie pomówienie. To niezwykle aktualna i niepokojąco prawdziwa książka, obnażająca prawdę o tym, co dzieje się na szczytach władzy. Fikcja, w której nietrudno znaleźć odniesienia do rzeczywistości. „Układ” to druga część nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru – książki „Rysa”.

„Układ to nie tylko pyszny kryminał i frajda dla miłośników tej literatury. Tam bowiem, gdzie Igor Brejdygant pyta o granice naszej wolności, przekracza granice gatunku” – pisze o najnowszej książce Brejdyganta, ceniony polski autor kryminałów –

Mariusz Czubaj.

„Rzeczywistość, którą znamy to jedynie fasada. Za nią skrywa się Układ, przestępczy sojusz ludzi władzy, którym wydaje się, że stoją ponad prawem. Igor Brejdygant stworzył powieść niezwykle aktualną i niepokojąco prawdziwą.”

Tomasz Sekielski

„Miałem tę książkę zabrać na kilkudniowy wyjazd, ale zacząłem czytać pierwszą stronę. No i już jej nie odłożyłem. Cały czas mówiłem sobie, że odłożę po kolejnej stronie, aż dotarłem do ostatniej. To jest najlepszy polski kryminał, jaki czytałem w tym roku.”

Bartosz Węglarczyk

„Studium psychologiczne, tajemnica, napięcie. Brutalny męski świat, w którym karty rozdaje kobieta. To lubię!”

Kamilla Baar- Kochańska            


Igor Brejdygant – urodzony w 1971 r, pisarz, scenarzysta, reżyser, fotograf. Autor scenariuszy filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle Epoque, Ultraviolet. Studiował na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTiTV. „Układ” to jego czwarta powieść kryminalna i jednocześnie druga po nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019 „Rysie” część serii o komisarz Monice Brzozowskiej.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa