Wino i destylaty

Idaia Winery – jedna z kreteńskich perełek

Napisał Blurppp

Święta góra Juchtas na Krecie robi wrażenie i to już kiedy parzy się na nią z samolotu. Jej zbocza są tak strome, że zdają się być wycie nożem. Do tego wysokość 811 metrów nad poziom morza i to w odległości 10 milimetrów od wybrzeża. I ten niezwykły kształt, gdy popatrzeć na nią od północy przypomina ludzki profil. Starożytni wierzyli, że to twarz Zeusa, a sam bóg jest pod nią pogrzebany. To też przez tysiąclecia na jej szczytach i zboczach powstały dziesiątki ośrodku kultu różnych religii. O tym przeczytacie w każdym przewodniku, ale mało kto wie, że góra jest Juchtas jest też tym, co określa krajobraz winiarski wschodniej Krety i definiuje takie miejsca jak Idaia Winery.

Winorośl na Krecie uprawia się właściwie jak wyspa długa i szeroka, w końcu powstaje tu blisko 13% wszystkich greckich win. Wyznaczono tam jedynie cztery apelacje (strefy PDO). Aż trzy z nich rozłożyły się w około świętego wzgórza. Są to idąc od wschodu na zachód PDO Peza po wschodniej stronie Juchtas. PDO Archanes obejmujący centralna część regionu winiarskiego Heraklion, w tym winnice rosnące niemalże na stokach świętej góry. I wreszcie PDO Dafnes obejmujący tereny na zachód od Archanes i ciągnący się aż po granice regionu wyznaczone przez jałowe, pokryte gołoborzami zbocza najwyższej góry Krety Psiloritis.

To też właśnie ten region to mekka turystów zainteresowanych nie tylko plażami i historycznym dziedzictwem Krety, ale też jej winami. Większość z odwiedzających wybiera którąś z winnic  położonych na terenie PDO Peza. Decyduje o tym nie jakaś głęboka analiza a prozaiczna bliskość Knossos, największej atrakcji turystycznej wyspy.

Sam postanowiłem pójść troszkę pod prąd temu trendowi . Zamiast z drogi 90 łączącej największe miasta Krety skręcić w ciągnącą się po wschodniej stronie Juhas drogi 99 skręciłem na kolejnym zjeździe. Tak wjechałem na prowadzącą na południowy kraniec wyspy drogę 97. Po niespełna 20 kilometrach zjechałem  w drogę żwirową. Po raptem 3 minutach zatrzymałem się przed czymś co przypominało bardziej garaż – blaszak niż reprezentacyjną siedzibę Idaia Winery – winnicy co rok zbierającej najwyższe laury winiarskiego świata, w tym medale Decantera.

Było dopiero kwadrans przed dziesiąta, a Laderos Vasilis ,właściciel i główny enolog Idaia Winery umówił się ze mną na 10:00. Małem wiec kilka minut na rozglądniecie się po okolicy. A jest na co patrzeć, oddalone o niecałe 10 kilometrów zbocza Psiloritis wyglądają pięknie, dziko i groźnie. Dziś uprawy winorośli i oliwek kończą się na 500 metrach nad poziom morza, ponad tą wysokością właściwie nie ma roślinności, a ta góra ma ponad 2500 metrów wysokości. I jak dowiem się później to ona sprawia, że nikt tu nie boi się ocieplenia klimatu, w najgorszym wypadku zaczną sadzić winorośl wyżej.

Zresztą co to znaczy jeszcze bardziej gorąco. Jak pokazuje wiszący przy wejściu do sale degustacyjnej termometr jest już 32 stopnie, choć dopiero dochodzi dziesiąta rano. Kiedy potem o to zapytam, zachwycony świeżością i rześkością ich win, dowiem się, że tam wyżej jest chłodniej, a noce bywają wręcz zimnie i to nawet w lipcu i sierpniu. I że to ten chłód pozwał im robić właśnie takie wina.  

Punktualnie o 10:00 przekroczyłem drzwi pokoju degustacyjnego i znalazłem się w innym świecie. Wrażenie garażu- blaszak znika, jestem w eleganckim pomieszczeniu, ze ścianami udekorowanymi dyplomami i medalami oraz długim barem, za którym stoi  Laderos Vasilis i z serdecznym uśmiechem proponuje kawę. Siadamy przy pięknym drewnianym stole i zaczynamy rozmowę, o kawie, o pogodzie, o tym że z roku na rok mniej tu angielskich turystów, za to więcej rosyjskich, a ci nie są zainteresowani wizytami w winnicach.  Zresztą powiedzieć rozmowę to troszkę zbyt dużo, Laderos nie mówi po angielsku. Musimy wspierać się pomocą tłumacza, te rolę pełni jedna z sąsiadek, młoda dziewczyna, studentka niedalekiego Uniwersytetu w Heraklionie, chwilowo na wakacjach u rodziców. To ona prowadzi mu korespondencję pomaga podczas wizyt w winnicy.

Idaia Winery

I to od niej dowiaduję się, że maja 4 hektary winorośli,. Około 20%  to uprawy międzynarodowe, reszta przypada na szczepy greckie i kreteńskie. Produkują z tego około 80 tys. butelek wina rozłożonych na 9 etykiet.  Spróbowałem wszystkich, a dla was wybrałem sześć godnych szczególnej uwagi.

Przegląd win z portfolio Idaia Winery

Idaia Gi White 2018, odmianowe wino ze szczepu vilana, jednego z najbardziej typowych dla tej części Krety. Wino jest bardzo aromatyczne, pachnie cytrusami, białymi kwiatami, odrobine miodem i zielonymi ziołami. W ustach oparte o limonową kwaśność, rześkie, sprężyste pełne werwy, z wyraźnie cytrusowym charakterem. Relatywnie wysoki alkohol (13%) znakomicie zamaskowany.

W zamyśle twórcy ma to być wino z jednej strony pokazujące najlepsze cechy szczepu vilana, w tym jego wysoką aromatyczność i czystość tonów. Z drugiej zaś ma być winem łatwym w piciu, tarasowym wręcz. I nie da się ukryć że się to jak najbardziej udało. Dodam tylko, że rocznik 2016 został nagrodzony brązowym medalem Decantera. W mojej ocenie wino bardzo dobre (5.0)

Idaia Winery

Idaia Ocean White 2018, kolejne wino monoszczepowe, tym razem z endemicznego i nie często spotykanego szczepu thapshathiri. Tu Laderos Vasilis również postanowił pokazać unikatowe cechy tego późno dojrzewającego szczepu. Zdecydował się na 6 miesięcy dojrzewania na osadzie i batonage.  

W efekcie dostał wino bardzo uniwersalne, z jednej strony wysoce aromatyczne o kwiatowym nosie wspartym na tonach żółtych owoców i delikatnym cytrynowym akcencie. W ustach gęste, skoncentrowane, pełne materii. Dominują tu tony owocowe, kwasowość jest lekko wycofana, ale jej nie brakuje. Zaś w końcówce pojawia się lekko goryczkowa nuta. Nadaje to winu bardzo gastronomicznego charakteru. Wino ma na swoim koncie kilka nagród, w tym srebro od Decantera (rocznik 2016). Wino oceniam na pełne 5.0 – bardzo dobre.

Kolejne dwa wina Idaia Vidiano 2018 i Idaia Hesperis 2018  to dwa przykłady ekspresji najbardziej typowego dla apelacji szczepu vidiano. Pierwsza z nich w całości powstała w zbiornikach z inoxu, i jest skupiona na owocu. Pełno tu brzoskwini, bananów, świeżych owoców tropikalnych, jest też przyjemna chrupka kwasowość i długa rześka końcówka.

Z kolei Hesperis (nazwę zawdzięcza bogowi nocy)  ma w założeniu być winem towarzyszącym całonocnym biesiadom, winem gastronomicznym, poważniejszym. To też wino dojrzewało przez 4 miesiące w beczkach. W efekcie nabrało ciała a jego pokrój stał się bardziej kompleksowy. Tony owocowe zostały wzbogacone o słodkie przyprawy, z wyraźnie wysuniętą na przód wanilia i wyraziste tony tostowe. I o ile nos mnie tu mniej przekonywał niż w poprzedniku o tyle usta były tu ciekawsze, głownie przez lekko pikantne akcenty wyraźnie pokazane w końcówce. Dwa wina, jeden szczep, zupełnie inna funkcja. Oba zasługują na notę dobre plus (4.5)

Co do czerwieni na pierwszy ogień poszło Idaia Gi Red 2014. Ten kupaż 60% kotsifali i 40% mandilari czyli dwóch bardzo typowych dla Krety szczepów. Wino dojrzewał przez 6 miesięcy w nowych beczkach, a same grona zebrano dość późno, w połowie września. W efekcie wino ma bardzo słodki, pełen tonów dżemu z czarnych i leśnych owoców i tonów korzenno ziołowych, kawy, i delikatnego pieprzu. W ustach wino trzymają w pionie wyrazista kwasowość i bardzo eleganckie zdecydowane garbniki. Owocu nie ma w nadmiarze ale i go nie brakuje. Nie jestem miłośnikiem takiej stylistyki, ale doceniam brak przegięcia. Dla mnie wino na 4.0 – dobre.

Idaia Winery

Zdecydowanie lepsze wrażenie zrobiło na mnie Idaia Ocean Red 2014. Tu zblendowano ze sobą 70% mandilari i 30% syrah. A potem wino dojrzewało przez 36 miesięcy w używanych beczkach. O dziwo nie wyszedł z tego sen parkieciarza. Wino ma co prawda w nosie wyraźne tony pobeczkowe jak mokka, kawa, czekolada czy skóra ale jest też sporo czarnego owocu, jagód, jeżyn. W ustach wino jest bardzo złożone i wielowymiarowe. Do wciąż świetnie utrzymanych nut owocowych dochodzą tony ziołowe i korzenne. Jest delikatny chłodny akcent mentolowy, a w końcówce na pierwszy plan wybijają się słodkie przyprawy. Wszystko zaś spina niezła kwasowość i elegancki, dopełniający całości wciąż delikatnie zadziorny garbnik. To bardzo kompleksowe i wielowymiarowe wino z pewnością zasługuje na 5,5 czyli bardzo dobre z plusem.

Idaia Winery

Prócz wyżej wymienionych w portfolio Idaia Winiary znajdziecie również trzy wina, które zrobiły na mnie mniejsze wrażenie:

Idaia Gi Rose 2018 o ciut zbyt landrnkowym jak na moje gusta charakterze i nie pasującej do tego pikantnej końcówce. (3,5)

Idaia Liatiko 2016 – zbyt mało owocu, zbyt wiele beczki (4,0)

Idaia Liatiko sweet – gdzieś w połowie drogi pomiędzy Porto a Kagorem, zbyt wiele przypraw, za mało owocu (3,5)

Podsumowując bardzo na plus zaskoczył mnie poziom win powstających w Idaia Winery. Widać że Laderos Vasilis doskonale wie co robi, w jaką stronę zmierza i jak tam dojść. Wina czerwone były zaskakująco dobre a o winach białych nie da się powiedzieć inaczej niż rewelacja. Pokazują one cały potencjał i unikalność szczepów lokalnych. I udowadniają tezę, że aby osiągnąć sukces nie trzeba sadzić chardonnay, merlota i caberneta. Pokazują, że lokalne, mniej znane szczepy często maja więcej do zaoferowania niż te międzynarodowe.   

Wiem, ze tym tekstem jedynie muskam temat różnorodności win greckich, jeżeli temat was interesuje dajcie znać chętnie do tematu wrócę.

Na Kretę i do winnicy podróżowałem na koszt własny, degustowałem na zaproszenie producenta .

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings