Wino i destylaty

Hubert Beck Edelzwicker

Napisał Blurppp

Świetna Alzacja w okazyjnej cenie

Z urlopem to trochę tak jak z wojną. Najpierw mamy 2 tygodnie tyrania od świtu do nocy, bo przed urlopem wypadało zamknąć tak wiele spraw jak to tylko możliwe. Potem 2 tygodnie nudy mieszanej z ekscytacją, czyli urlop właściwy. Etap trzeci to znowu harówa do upadłego bo pod nasza nieobecność narobiło się zalęgłości. Ja jestem właśnie pod koniec pierwszego etapu, nie mam czasu na winko, nie mam czasu na bloga. Na szczęście z okazji niedzieli udało się otworzyć butelkę, jako że duszno to oczywiście białą. Padło na taniochę z Alzacji czyli mieszankę edelzwicker. Wino pochodziło z piwnic Huberta Becka, ostatnio o nim pisałem przy okazji gewurztraminer od tego producenta. Tamto było doskonałe i przy tym w rozsądnej cenie. Dlatego podczas wizyty w Kauflandzie śmiało sięgnąłem po kolejną tę butelkę, cena korzystna jedynie 26,99 co jak na butelkę z Alzacji jest naprawdę okazją. Wino i tym razem nie zawiodło.

Kolor jasnego złota z żółtawymi połyskami, nos bardzo intensywny, kwiatowo-owocowy z wyczuwalnymi śliwkami mirabelkami (cały chodnik koło mojego bloku jest zasłany obecnie tymi żółtymi owocami) . W ustach kremowe, powłóczyste. Nie znam składu mieszanki, ale myślę że spory w niej udział pinot gris i to ten szczep odpowiada za teksturę wina. W ustach solidna kwasowa podbudowa, na niej morele i po raz kolejny żółte śliwki. Finisz jest słodko-kwaśny z nutą ziołową, spadek po tacie gewurztraminerze. Wino warte swojej ceny, bardzo odświeżające. Można pić tarasowo, ale będzie też pasowało lekkich sałatek i do ryb. Wino nie jest tak dobre jak wspomniany wcześniej Hubert Beck Gewurztraminer, jest jednak tańsze zachowując bardzo wysoką jakość.

Na koniec drobiażdżek, kiedy przemierzałem otchłanie Internetu szukając bez powodzenia składu tego wina natrafiłem na Google Street View na bramę wejściową do winnicy. Na oko widać że nie jest to przemysłowa produkcja. Jak Kauflandowi udaje się trafić na takich producentów ? Zdjęcie znajdziecie w galerii.

Nazwa: Hubert Beck Edelzwicker

Rocznik: 2010

Producent: Cave d´Alsace Hubert Beck

Region: Alzacja

Apelacja: Appelation Alsacace Controlee

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: nieznany kupaż

Temp. podawania: schłodzone 8-10C

Podawać do: samo, sałatki, ryby

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Kaufland

Cena: ok. 26,99 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Bardzo udana mieszanka

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl