Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Hiszpania nieoczywista – autorski wybór Davida Raya Moreno z Exovino

Napisał Blurppp

Z nielicznymi wyjątkami wina hiszpańskie kojarzą się z tanią supermarketową masówką o zalewającej wszystkie niuanse nucie rozgotowanych truskawek na które nałożono nie pierwszej świeżości budyń waniliowy. Dlatego każde przedsięwzięcie mogące ten obraz zaburzyć witam z dużą sympatią. Przecież wina z Hiszpanii potrafią być wielkie, eleganckie i mieć dużo charakteru. Właśnie takie etykiety prezentuje nowy importer Exowino ze Szczecina. Za katalog odpowiada David Raya Moreno. Do niedawna żołnierz pierwszej linii winnego frontu, ma za sobą kilkuletni staż jako sommelier w Jarez. Oferta Exovino to jego autorski wybór etykiet z całej Hiszpanii, od wschodu do zachodu i od południa po północ.

19 grudnia w klubie Konfederacka 4 zaprezentował część z etykiet które wybrał. Jako pierwsze do naszych kieliszków trafiły białe Vins del Tros Cent x Cent 2011 z Terra Alta w Katalonii. Zrodzone z osiemdziesięcioletnich krzewów białych grenache, a potem częściowo fermentujące w dębie. Bardzo eleganckie, mineralne, wręcz granitowe wino o szlachetnym czystym posmaku. (cena 49 zł)

W parze z nim zaprezentowano powstałe na drugim krańcu Hiszpanii w Rias Baixas, Gerardo Mendez Do Ferreiro Cepas Vellas 2011, wino ciekawe już na poziomie czytania notki. Nie dość że krzewy alvarino mają blisko 200 lat to jeszcze część z owoców było dotknięte botrytisem. Bardzo kamienne, ale i pełne nut owocowych daje się wychwycić jabłko i morele. W posmaku silne nuty pestkowe. Szykowne. (cena 90 zł)

Kolejna para to dwa wina ze starych krzewów czerwonego Grenaches. I znowu z różnych części kraju. Katalonie reprezentowało Vins del Tros Sra.Carmen 2010. Pełne aromatów, na co z całą pewnością miał wpływ wiek krzewów – 35 lat. Wino pyszne, z jednej strony jak by czekoladowe, z drugiej pełne leśnych nut. Spieszcie może się jeszcze kupić, wino powstało w limitowanej serii 1300 butelek. (59 zł)

Garnachaa była również reprezentowana przez pochodzącą z Aragonii La Calandria Pura Garanacha Tierga 2010. Mogła by ona uchodzić za wzorzec wina z tego szczepu. Jest tam wszystko czego się oczekuje. Korzenne przyprawy i zapach dymu. Jest spora kwasowość i nuty pieprzne. Jedyna wada to cena 140 zł

Dwa różne oblicza pokazała też szczep Mencia. Oba wina to przynajmniej 50 letnie krzewy i oba z północy. Z Bierzo piliśmy Mengoba Flor de Brezo 2010 o tak złożonym aromacie, że trudno pisać o poszczególnych nutach. Wino niezwykłe i nieoczywiste.(50zł) Ale jeszcze większym zaskoczeniem było stworzone przez francuskiego sommeliera Franca Massarda Licis 2009. Ekstremalnie zbalansowane, o zapachu lawendy i całej palecie aromatów owocowych. Mocno wytrawne, z gładkimi taninami. (68zł)

Ostatnią z par były powstałe w jednej winnicy, i z jednego, mało popularnego Polsce szczepu bobal wina o różnym charakterze, Klasyczny przykład wpływu siedliska na wino. Pierwsze to Bodegas y Vinedos Ponce La Casilla 2011. O zdumiewającym maślano śmietanowym tonie.(56 zł). Druga z butelek to mój prywatny faworyt degustacji Bodegas y Vinedos Ponce PF 2011. Nie wiem czy to Dar Boski czy 80 letnie krzewy, ale dostaliśmy wino doskonałe. Intensywne, skoncentrowane, balsamiczne ale i owocowo-pestkowe. (66zł). Oba winna pochodzą z regionu La Munchuela w Kastylii.

Żadne z win nie myło dżemowate, nie mieliśmy nachalnych nut puddingowych. Hiszpania potrafi. Potrzebny jest tylko ktoś wiedzy i odwadze Davida Raya Moreno kto wybierze i dokona autorskiej selekcji. Mam nadzieję, że firma Exovino odniesie sukces, i jej katalog na stałe zagości w sklepach. W innym wypadku pozostanie taniocha z Biedronki i Lidla.

O winach musujących przeczytasz we wpisie  Wina musujące z Katalonii – wybór Davida Raya Moreno

 

 

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl