Recenzje Wino i destylaty

Helene Dujardin „Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań”

Napisał Blurppp

Dobre danie to smak, zapach, tekstura, wygląd. Przecież je się wszystkimi zmysłami. Tymczasem książka kucharska, blog kulinarny czy periodyk poświęcony kuchennej tematyce są wstanie odwołać się tylko do jednego z naszych zmysłów do wzroku. Można oczywiście starać się opisać smak potrawy, ale czyż obraz nie jest cenniejszy niż 1000 słów. Zauważyliście, że najpopularniejsze blogi to te o naprawdę pięknych zdjęciach. Podobnie jak siła popularnych magazynów life-stylowych poświęconych kuchni bierze się z udanych i atrakcyjnych zdjęć. Za takimi magazynami stoją olbrzymie redakcyjne budżety, ale blogi to najczęściej działalność hobbystyczna bez jakichkolwiek budżetów a jednak prezentowane w nich fotografie jedzenia zwalają z nóg, wystarczy że wspomnę Whiteplate Elizy Mórawskiej. Wniosek z tego taki, oszałamiający efekt można osiągnąć w domowych warunkach i to z minimalnym nakładem środków. Trzeba tylko wiedzieć jak to się robi.

Tu z pomocą przychodzi nam wydana staraniami wydawnictwa Helion książka “Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań” Helene Dujardin. Autorka to typowa selfmade man. Jest Francuzką która z dyplomem historyka trafiła do Stanów, by realizować swoje marzenie którym była…praca cukiernika. Z czasem zaczęła fotografować własne wypieki, a od 2005 roku prowadzi www.tarteletteblog.com przez wielu uważany niedościgły wzór bloga kulinarnego. Dzis mniej piecze, a więcej fotografuje. Jej kulinarne stylizacje goszczą na łamach takich tytułów jak “Elle”, The Time” czy produkcji imperium Marthy Steward. Od pewnego czasu dzieli się swoim fotograficznym doświadczeniem z pasjonatami fotografii kulinarnej.

“Ujęcia ze smakiem” to rzetelny, świetnie poprowadzony kurs dla poczatkujących. Nie znaczy to, że zagadnienia zostały okrojone, albo że po lekturze umiejętności pozwolą jedynie na najprostsze kreacje. Oznacza to, że kurs jest kompleksowy i nie wymaga od czytelnika żadnej wiedzy wstępnej.  Zaczyna się na poziomie obsługi aparatu fotograficznego, zrozumienia co to jest trójkąt fotograficzny i jak parametry ekspozycji wpływają na efekt końcowy.Jest o trybach fotografowanie, o trybie manualnym i o trybach preselekcji. Kiedy z nich korzystać i w jaki sposób.Kolejne rozdziały pozwalają zrozumieć to co dla każdego, nie tylko kulinarnego, fotografa jest najważniejsze czyli światło. Szeroko i przejrzyście wyjaśniono jak na scenę i jej nastrój wpływa oświetlenie ostre, a jak zmiękczone. Co osiągniemy oświetlając z tyłu, a co z boku. Jak w domu, minimalnym nakładem kosztów, stworzyć sobie minipracownie o maximożliwościach. Jak ją zorganizować, co powinno się znaleźć z kartonach z napisem stylizacja sceny i tym podobne.

Kolejna grupa zagadnień to kompozycja i twórcze wykorzystanie takich elementów jak głębia ostrości, perspektywa, zasada trójpodziału. Czyli tak naprawdę te elementy które istotne są w każdej fotograficznej stylizacji, nie tylko tej kulinarno kuchennej. Dla mnie, osoby mającej jakotakie pojęcie o fotografii najciekawszymi były rozdziały z drugiej części. Przygotowanie sesji i stylizacja potraw. Nie jest to wcale takie trudne i nie wymaga jakiś diabelskich sztuczek. Ostatni rozdział to skrótowe omówienie kluczowych kwestii cyfrowej obróbki obrazu.

Podsumowując w książka zawiera wszystko to co musimy wiedzieć by przygotować zdjęcia wywołujące u odbiorców wilczy apetyt i nie kontrolowany ślinotok. Wykłady zilustrowano pięknymi zdjęciami autorki ukazującymi w praktyce każdą omawiana kwestię. Zaletą jest też potoczysty język, całość ma bardziej postać gawędy czy rozmowy z mistrzem niż podręcznikowego wykładu, dzięki czemu czyta się szybko a wiedzę przyswaja się nijako przy okazji.

“Ujęcia ze smakiem” to lektura obowiązkowa dla każdego kto prowadzi lub zamierza prowadzić blog kulinarny, również każdy zainteresowany fotografia znajdzie tu coś dla siebie a osoba parające sie fotografia podróżniczą odnajdzie tu wiedzę przydatna przy tworzeniu coraz popularniejszych food-diary.

Książka otrzymałem od wydawcy.

Autor: Helene Dujardin

Tytuł: „Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań”

Wydawca: Helion S.A

Rok wydania: 2012

Stron: 288

Okładka: miękka

Ilustracje: kolorowe

Cena: 59,00 zł

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl