Krótko

Haruki Murakami „Śmierci Komandora” t. 1 – zapowiedź i mega promocja

Napisał Blurppp

Fani japońskiego pisarza czekali na tę powieść aż 5 lat. Pierwszy tom „Śmierci Komandora” ukaże się 17 października. Najbardziej niecierpliwi czytelnicy będą mogli sięgnąć po powieść wcześniej – już 13 października w księgarniach w całej Polsce ukrytych zostanie pół tysiąca przedpremierowych egzemplarzy książki.

Haruki Murakami jest jednym z najpopularniejszych zagranicznych autorów w Polsce. Jego fani stale dzielą się w internecie recenzjami i ulubionymi cytatami, tworzą playlisty zawierające muzykę z książek, żywo dyskutują o zaskakujących szczegółach kolejnych powieści. Są jedną z najbardziej zaangażowanych grup na całym świecie i od miesięcy śledzili informacje na temat długo wyczekiwanej „Śmierci Komandora”. Dzięki niespodziance przygotowanej przez wydawcę ci najbardziej niecierpliwi  mogą sięgnąć po najnowszą książkę swojego ulubionego autora wcześniej niż inni – w księgarniach  kilkudziesięciu miast w Polsce ukrytych zostanie pięćset przedpremierowych egzemplarzy. Szczęśliwi znalazcy będą mogli kupić je za symboliczną złotówkę. Listę księgarń i szczegóły akcji można znaleźć tutaj.

Pół tysiąca przedpremierowych egzemplarzy „Śmierci Komandora” t. 1 Harukiego Murakamiego ukrytych w księgarniach w całej Polsce

Najnowsza książka Murakamiego została uznana w Hong Kongu za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia. W Japonii w środowisku skrajnej prawicy wywołała oskarżenia wobec Harukiego Murakamiego o zdradę narodową, choć jednocześnie została okrzyknięta jednym z największych dokonań tego pisarza. „Śmierć Komandora” to obszerna dwutomowa powieść. Autor zabiera czytelników do świata tokijskiego malarza, w którym dawna, racjonalna logika jego życia już nie działa, a nowa rzeczywistość dziwnie przypomina sen. „Śmierć Komandora. Pojawia się idea” ukaże się już 17 października. Tom 2, „Śmierć Komandora. Metafora się zmienia”, 28 listopada.

O książce „Śmierć Komandora”:

Żona malarza w średnim wieku porzuca go – z dnia na dzień. Podobnie, z dnia na dzień, on sam podejmuje decyzję, by wyprowadzić się z domu. Rezygnuje ze zleceń, wsiada w samochód i przez parę miesięcy włóczy się po północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Gdy zmęczony tułaczką wraca do Tokio i prosi przyjaciela o nocleg, ten ma mu do zaoferowania coś znacznie lepszego: opuszczony dom w górach należący do jego ojca, sławnego malarza. W nowym, inspirującym otoczeniu bohater zamierza wieść spokojne życie poświęcone twórczości – korzysta z pracowni mistrza, zaczyna prowadzić lekcje malarstwa w pobliskiej Odawarze i wdaje się w niewiele znaczące romanse. Dom ten dla bohatera powieści stanie się epicentrum przemiany i szczególnej formy odrodzenia – i w sztuce, i w życiu. Pierwszym epizodem tej przemiany będzie odnalezienie na strychu nieznanego obrazu starego mistrza: niemal wiernego odtworzenia sceny zabójstwa Komandora z opery „Don Giovanni”.

Od momentu tego odkrycia realistyczna narracja zaczyna się stopniowo przeplatać z surrealistycznymi wątkami, a fabułę zaludniają niezwykłe postaci, które uosabiają symbole, idee i metafory. Murakami z lekkością kreśli niezwykłe wizerunki swoich bohaterów, subtelne podważając granicę między marzeniem i rzeczywistością.

Haruki Murakami – urodzony w Kioto w 1949 roku. Najwybitniejszy i najbardziej znany na świecie pisarz japoński. W wydawnictwie MUZA SA ukazały się dotychczas następujące tytuły: „Przygoda z owcą”, „Koniec świata” i „Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Sputnik Sweetheart”, „Kronika ptaka nakręcacza”, „Kafka nad morzem”, „Po zmierzchu”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, „1Q84”, „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, „Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973”, cztery zbiory opowiadań: „Wszystkie boże dzieci tańczą”, „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”, „Zniknięcie słonia”, „Mężczyźni bez kobiet” oraz zbiór esejów „Zawód: powieściopisarz”.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl