Wino i destylaty

Guy Saget Muscadet De Sevre Et Maine Sur Lie

Napisał Blurppp

Do jedzenia, nie na taras.

Kilka dni temu pisałem o degustacji win z Doliny Loary, wspomniałem wówczas o Guy Saget Muscadet De Sevre Et Maine Sur Lie 2010. Wino okazało się na tyle interesujące, że postanowiłem mu poświęcić osobny wpis. Wino powstaje na zachodnim krańcu Doliny, w regionie miasta Nantes, w dość dużej apelacji liczącej 9500 hektarów o czym świadczą słowa De Sevre Et Maine w nazwie. Winorośl rośnie tam mocno stłoczona na granitowym podłożu, sama gleba jest zaś mocno zróżnicowana i często jedna sąsiadujące krzewy rosną w różnych warunkach. Również nazwa wina Muscadet jest po prostu nazwą wina, nie wiąże się ani z jakimś miejscem czy miastem, nie pochodzi też od nazwy szczepu. Muscadet w 100% powstaje ze szczepu Melon de Bourgogne. Równie ważne jest także określenie Sur Lie informujące że wino dojrzewało przez 4/5 miesięcy nad osadem czyli nad pozostałościami fermentacji, zwykle w tej samej kadzi w której fermentacja przebiegała. Tyle podstawowych informacji, czas zająć się zawartością kieliszka.

Na początek butelka, okryta delikatną złotą plenioną, sprawia że wino zwraca na siebie uwagę na sklepowej półce. Oko przyjemne żółte z zielonymi pobłyskami. Nos jest odrobinę kwiatowy. W ustach wino jest gładkie, mineralne, kwaskowate, bez wyraźnych nut owocowych, bardzo lekko czuć gruszkę. Tuz po nalaniu do kieliszka wino sprawia wrażenie lekko musującego, czuć jakieś delikatne bąbelki na języku. Finisz delikatny, bardzo rześki i świeży. Wino z całą pewnością nie ma cech wina tarasowego. Ja piłem je dwukrotnie, raz samo i wtedy nie przypadło mi do gustu. Drugi raz popijałem nim bardzo prostą sałatkę z surami (paluszki krabowe, ogórek, pomidor, papryka, cebula, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sól, pieprz). Wino świetnie do tego smakowało, o wiele lepiej niż z ocet równoważyło słodycz mięsa skorupiaków. To po prostu wino do jedzenie, trzeba tylko zadziałać odwrotnie i miast dobierać wino do potrawy, dobrać potrawę do wina.

Nazwa: Guy Saget Muscadet De Sevre Et Maine Sur Lie

Rocznik: 2010

Producent: Guy Saget

Kraj: Francja

Region: Dolina Loary

Apelacja: Muscadet De Sevre Et Maine

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: 100% Melon de Bourgogne

Temp. podawania: schłodzone 8-10C

Podawać do: owoce morza, skorupiaki, zupa rybna

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Francuski Gąsiorek

Cena: ok. 29 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Do owoców morza pasuje znakomicie.

Wino otrzymałem od sklepu Francuski Gąsiorek

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl