Krótko

Grzegorz Kalinowski „Śmierć Frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Obwołany „mistrzem warszawskiej powieści” Grzegorz Kalinowski powraca z kolejną częścią kultowej sagi „Śmierć frajerom”. Najsłynniejsi mieszkańcy stolicy są zgodni – Warszawa doczekała się w końcu swojego pisarza. „Tajemnicę skarbu Ala Capone” polecają Sylwia Chutnik, Maria Seweryn, Piotr Bratkowski i Juliusz Machulski. Już w księgarniach.

tajemnica_skarbu_al_capone_okladka„Czerpiąc z najlepszych wzorców – Tyrmanda, Grzesiuka czy Nowakowskiego – Grzegorz Kalinowski kreśli dalsze losy bohaterów warszawskiej sagi kryminalnej, odwzorowując język, obyczaje i topografię przedwojennych czasów” – pisze w swojej recenzji Sylwia Chutnik, ceniona warszawska pisarka. Autora nazywa „mistrzem warszawskiej powieści”. Wtóruje jej Maria Seweryn, dyrektor warszawskiego Och-Teatru, obwołując tę książkę „powieścią gangsterską, na którą czekała cała Warszawa”. Zdaniem krytyka Piotra Bratkowskiego Kalinowskiemu udało się „samotnie wskrzesić gatunek literacki, jakim jest przygodowa powieść dla wiecznych chłopaków”.

Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnich scenach drugiej części sagi, Heniek Wcisło jest zmuszony na jakiś czas opuścić rodzinne miasto. Zatrzymuje się w Chicago, gdzie poznaje zupełnie nowy świat. Świat gangsterów, prohibicji, zawodowego boksu, golfa, awiacji i jazzu. Heniek z nową tożsamością i wachlarzem fałszywych i prawdziwych paszportów zwiedzi San Francisco i Hollywood, a w Nowym Jorku zawita zarówno do Metropolitan Opera, jak i do Cotton Clubu. Świat szalonej muzyki, wielkich, szybkich pieniędzy, jeszcze szybszych samochodów oraz wyzwolonych kobiet wciągnie Heńka, ale nie na tyle, by zechciał zostać w nim na stałe. Po powrocie z Ameryki stanie się szanowaną postacią, człowiekiem o silnej pozycji w warszawskim towarzystwie, ale przeszłość nie pozwoli mu o sobie zapomnieć. Przeniesienie akcji do Chicago, gdzie działał mityczny Al Capone, prawdziwy bóg dla warszawskiego półświatka, to dodatkowy smaczek dla czytelników. Brawurowa akcja miesza się z opisami Chicago, Nowego Jorku, Kalifornii, Atlantic City oraz Warszawy przełomu lat dwudziestych i trzydziestych.

„Powieść gangsterska, na którą czekała cała Warszawa”.

Maria Seweryn

„Erudycja, nerw i poczucie humoru: Kalinowski to mistrz warszawskich opowieści”.

Sylwia Chutnik

„Grzegorz Kalinowski dokonał w swej trylogii dwóch wspaniałych rzeczy. Pokazał, że historia Polski to nie męcząca celebra, ale fascynująca awantura. I samotnie wskrzesił gatunek literacki, jakim jest przygodowa powieść dla wiecznych chłopaków”.

Piotr Bratkowski, „Newsweek”

„Sam chciałem stworzyć dłuższą sagę o Kwincie, Duńczyku i ich kumplach, ale widocznie zabrakło mi wytrwałości, którą posiada Grzegorz Kalinowski. Gratuluje i po cichu zazdroszczę…”

Juliusz Machulski


Grzegorz Kalinowski – pisarz związany z Warszawą od pokoleń, z wykształcenia historyk, uczył historii w Liceum im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego. Debiutował w 2015 roku powieścią „Śmierć frajerom”, która bardzo szybko zyskała status bestsellera. W zeszłym roku ukazała się druga część sagi „Śmierć Frajerom. Złota maska”.

Tytuł: „Śmierć Frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone” 

Autorka: Grzegorz Kalinowski

Liczba stron: 608

Data premiery: 23 listopada 2016

Wydawnictwo MUZA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl