Wino i destylaty

Foz Dao z Biedronki

Foz Dao
Foz Dao
Napisał Blurppp
Foz Dao

Foz Dao

Faula to jeden z ponadczasowych hitów Biedronki, nie wiem czy to nie od obecności słynnej Fauli z pasiastą etykieta  wiosną 2012 roku rozpoczął się masowy podbój serc i portfeli polskich winomaniaków przez owadzi dyskont. Kiedy dziś patrzę w notatki byłem wtedy tamtym winem zaskoczony. Przy cenie 15 zł oferowała niespotykany wcześniej stosunek jakości do ceny.

Jako, że wino spodobało się klienteli, to automatycznie musiało się spodobać biedronkowym księgowym. Wiadomo, nic tak nie cieszy sprzedawcy jak produkt generujący obrót. Owad poszedł wiec za ciosem i wina z Falua Sociedade de Vinhos S.A stały się nieodłącznym elementem wszystkich portugalskich gazetek, a niektóre w tym Marques de Borba Tinto trafiły nawet do stałej oferty.

Nie inaczej jest i w jesiennej ofercie. Gdzie win od tego producenta jest aż pięć. Reprezentują one różne półki cenowe, style i kolory, no i pochodzą z różnych regionów. Łączy je enolog, za wszystkie z nich odpowiada jeden człowiek Joao Portugal Ramos. To niezwykle utytułowany a przede wszystkim utalentowany konsultant-enolog odpowiedzialny za kilka projektów w różnych częściach Portugalii. Jednym z tych projektów jest F’oz. Jego odsłona z Dao za sprawą podesłanych przez owada sampli trafiła do mnie.

Foz Dao

Rzeka Dao, nie tak spektakularna jak Douro ale bez niej nie było by wina

Jest to kupaż trzech szczepów touriga nacional, alfrocheiro i jaen. Wszystkie należą do typowych szczepów Portugali, przy okazji nie wiem czy wiecie to Portugalia często nazywana jest krajem 500 szczepów, ale tak naprawdę uprawia się tam 250-300 odmian, z czego mniej niż 100 na skalę przemysłową. Pierwszy czyli touriga nacional jest obecny na terenie prawie całego kraju, dwa następne to szczepy kojarzone właśnie z Dao. Zaś z trzecim z nich z jean wiąże się piękna legenda. Ta wywodząca się z północnej Hiszpanii (jest klonem odmiany mencia) odmian miał rzekomo trafić do Portugalii ukryta pod szatami powracających z pielgrzymki do Santiago de Compostela pątników. Początkowo, przez całe średniowiecze ale i później, była uprawiana  jako roślina niemalże rytualna czy wręcz totemiczna poświęcona św. Jakubowi. Dopiero druga połowa XX wieku i czasy nam współczesne wraz z odnalezieniem dla niej, właśnie w Dao, odpowiednich siedlisk zaowocowały rosnącym udziałem szczepu w produkcji win. Dziś powoli staje się jedną z ikon regionu coraz chętniej wykorzystywaną przez nowe pokolenie winiarzy. Właśnie takim, nowoczesnym winem jest F’oz Dao.

[stextbox id=”info”]W barwie jasno rubinowy, w nosie czereśniowo-wiśniowy wzbogaconym nutami ziemistymi i pobeczkowym kakao ale nie dominującymi nad całością. W ustach soczyste, o dobrej kwasowości, dobrze wyewoluowanym owocu. Garbniki są przyjazne, dobrze integrujące się z lekkimi tonami przyprawowo korzennymi. Posmak nie bardzo długi ale intensywny. Wino ze wszech miar godne uwagi, tym bardziej, że przy cenie 17,99 nie zrujnuje waszych portfeli. Oceniam jako bardzo dobre czyli na 5,0. Szukajcie na Biedronkowych półkach, warto.  [/stextbox]

Na koniec jeszcze jedna informacja. Seria win F’oz czyli po portugalsku ujście, obejmuje kilka butelek z różnych regionów Portugali (Douro, Dao, Alentejo, Vinho Verde) i jest hołdem jaki Joao Portugal Ramos składa rzekom, jako żywiołowi sprawiającemu że w tamtych regionach powstają znakomite wina.

 

Nazwa F’oz Dao
Rocznik 2013
Producent Falua Sociedade de Vinhos S.A
Kraj Portugalia
Region DAO
Apelacja D.O.C. DAO
Typ wina Spokojne
Kolor wina Czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy touriga nacional, alfrocheiro i jaen
Temp. podawania Temperatura pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Do czerwonych mięs
Do kupienia w Biedronka
Cena 17,99 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 5
Jednym zdaniem Świetna relacja jakość/cena
Wino otrzymałem od Biedronki

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl