Wino i destylaty

Feudo Monaci Primitivo Salento IGP

Napisał Blurppp

Czytałem kiedyś wywiad z którąś z polskich celebry tek którą przyłapano na zakupach w lumpexie. Zapytana o to odpowiedziała, że nie chodzi o sam ciuch ale o ten magicznym, pełen szczęścia i swoistej satysfakcji moment kiedy podczas pośród morza miernoty wypatrzysz coś unikatowego, cieszącego oko, gustownego i z klasą. Nie rozumiałem tego, myślałem wstrętna baba chce zaoszczędzić. O co jej chodziło dotarło do mnie dopiero dziś, otwarłem kupioną za niewielkie pieniądze leżącą w Kauflandzie na dolnej półce butelkę  Feudo Monaci Primitivo Salento IGP. Wybrałem tę etykietę bo gdzieś w tyle głowy kojarzyła mi się posiadłość Castello Monaci zaliczana do najlepszej dziesiątki IGT Salento. Feudo Monaci to niższa półka tego producenta. Po otwarciu butelki, miałem kilka chwil na sprawdzenie tych szczegółów, wino w tym czasie sobie pooddychało. Samo wino prezentuje się godnie, głęboka czerwona barwa, nos pełen owoców są śliwki i wiśnie a między nimi delikatnie wyczuwalne kakao. Ciało lekkie ale o przyjemnej strukturze. Duża pijalność, sporo nut owocowych, na początku lekko spinające taniny które wraz z dekantacją powoli łagodnieją. Bardzo przyjemna jest nuta bardzo gorzkiej czekolady pojawiająca się pomiędzy owocami. Kwasowość umiarkowana nadająca winu rześkości. Dość krótki finisz o lekko pikantnym zabarwieniu to najsłabszy element wina, jeżeli by był odrobinę intensywniejszy wino było by naprawdę doskonałe. Przy tej cenie I tak dostaje maxa.

Na koniec uwaga, jest to typowe wino z południa Włoch, o mocno rustykalnym charakterze. Może brakuje mu finezji i wyrafinowania ale z całą pewności Anie brak mu duszy. To trochę tak jak z czołgami, im tez brakuje finezji, ale który z facetów nie miał by ochoty taki pojeździć i postrzelać sobie. A Feudo Monaci Primitivo Salento IGP ma siłę i moc oddziaływania czołgu właśnie.

Nazwa: Feudo Monaci Primitivo Salento IGP

Rocznik: 2010

Producent: Castello Monaci

Kraj: Włochy

Region: Apulia

Apelacja:  IGP Salento

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja:  regionalne

Szczep: 100 % Primitivo

Temp. podawania:  17-19  stopni

Podawać do: mięsa smażone, baranina , kożlina

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Kaufland

Cena: ok. 19,90 zł

Ocena 0-6: 6

Jednym zdaniem: O sile i finezji A1M1 Abrams

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl