Wino i destylaty

Felix Rocha Colheita Seleccionada – Biedronkowy Sommelier poleca

Felix Rocha Colheita Seleccionada
Napisał Blurppp
Felix Rocha Colheita Seleccionada

Felix Rocha Colheita Seleccionada

Ależ ten czas leci, dopiero parę dni temu wyraziłem swoją opinię o butelce otwierającej nową cykliczną, winną promocję Biedronki a już jej miejsce zastąpiła kolejna. Tym razem w ramach akcji „Sommelier Poleca” skaczemy do Portugali, a ściślej w bezpośrednie okolice Lizbony. To tam powstało Felix Rocha Colheita Seleccionada. Zostało skomponowane z typowo portugalskich odmian w szczycącej się 75 letnią tradycją spółdzielni. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

W kieliszku głęboko czerwone z rubinowymi akcentami. W nosie raczej powściągliwe, trzeba się naprawdę namachać kieliszkiem by pojawiły się obiecywane na kontretykiecie nuty czerwonych owoców. Nie wiem natomiast jak długo miałbym kręcić jeszcze by wyłuskać zapowiadane nuty dymu i mięty. W ustach nie za wiele ciała, ale też nie przesadnie mało, dokładnie tyle ile się spodziewasz po codziennym winie. Jeżeli chodzi o owoc, to jest wyraźniejszy niż w nosie, do tego jest bardzo soczysty. Towarzyszy mu bardzo fajny czarny pieprz dobrze współgrający z delikatnie spinającymi taninami. Kwasowości jest na tyle by wino było rześkie a równocześnie nie powodowało nieprzyjemnych grymasów. Posmak jest dość długi, do tego fajny pikantno-migdałowy. Na szczęście pomimo wyraźnej informacji, że wino dojrzewało przez pół roku w beczce udało się uniknąć zdominowania przez nuty beczkowe, co niestety często się zdarza wśród etykiet dyskontowych. Wino może nie powala z nóg, ale ma trochę charakteru i co najważniejsze jest smaczne i przyjemne. Przy swojej cenie poniżej 20 zł jest całkiem udaną propozycją. Dodatkowo sprawia wrażenie pasującego do dość dużej ilości potraw w tym do polskich wędlin. Czyżby była to propozycja Biedronki na Wielkanoc, kiedy polskie stoły uginają się od boczków, pasztetów i szynek?

Nazwa: Felix Rocha Colheita Seleccionada

Rocznik: 2011

Producent: Felix Rocha

Kraj: Portugalia

Region: Lizbona

Apelacja: CVR Lisboa

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczepy: aragonez, touriga nacional i alicante bouschet w nieznanych proporcjach

Temp. podawania: temperatura pokojowa 18C

Podawać do: również do polskich słonawych wędliny

Pojemność:0,7 l

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 19,90 zł

Ocena 0-6: 4,0

Jednym zdaniem: Sprawdzi się z większością słonawych polskich wędlin.

Wino to mój własny zakup

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl