Wino i destylaty

Fado Siria Arinto Viognier z Biedronki

Fado Siria Arinto Viognier
Fado Siria Arinto Viognier
Napisał Blurppp
Fado Siria Arinto Viognier

Fado Siria Arinto Viognier

Choć to połowa października pogoda więcej niż przyjemna. Do też po poobiednim spacerze zdecydowałem się na otwarcie butelki białego wina. Trochę dla tego, że widok za oknem właśnie do sięgnięcia po biel nakłaniał. a po trochę z obowiązku. W lodówce ciągle czeka na zrecenzowania Fado Síria Arinto Viognier. Wino odbiegające od poprzednich czterech. Po pierwsze jest białe, po drugie jest półwytrawne. Jest też najtańsze ze wszystkich podesłanych przez Owada.

Produkuje je spółdzielnia Terras de Alter. Więcej o tym pisałem przy innym winie firmowanym nazwą portugalskiej muzyki a dostępnym w Biedronce równo rok temu. Wtedy był to bezimienny kupaż oznaczony jako Fado Portugal 2011. Dzisiaj na etykiecie znalazły się nazwy szczepów. Po za tym etykieta jest identyczna. Tamto wino oceniłem na 4 i też było ono markowane jako półwytrawne.

Siłą rzeczy gdzieś podświadomie otwierając tegoroczne Fado porównywałem je z tym sprzed roku. Podobnie jak tamto jest zielono-słomkowe. Pachnie owocami południowymi które ktoś przysypał kwiatami a potem włożył do gumowej miski. Ten plastikowy ton psuje pierwszy kontakt. W ustach pierwsze co zauważam to silna kwasowość, z cała pewnością nie jest to wino półwytrawne. Po drugie jakaś lekka, bardziej snująca się jak duch po ruinach niż występująca tam naprawdę owocowość. Dla mnie to raczej cytrusowa kwasowość. Smak wina delikatnie próbuje ratować słodkawy ton agrestu i śliwki mirabelki. Nie do końca jednak jest to udana próba, tym bardziej że nie do końca współgra z naznaczonym tonami białego pieprzu posmakiem. W tym sprzed roku były fajne tony mineralne, których w tym winie zabrakło, to też ocena będzie o pół stopnia niższa. Niby wino jest świeże i lekkie ale to za mało, może gdyby za oknem było ponad trzydzieści stopni Celsjusza moja ocena była by inna. Ponieważ jednak jest tylko dwadzieścia ocena jest jaka jest. Fado Síria Arinto Viognier to zdecydowanie najsłabsza z przekazanych mi etykiet. Niby kosztuje tyle co paczka papierosów ale czy to wszystko tłumaczy. Odejdźmy od relatywizmu, przestańmy szukać usprawiedliwień, typu dobre jak na wino z dyskontu. Wino jest po prostu przeciętne i tyle. Jest też bardzo zbliżone do tego sprzed roku, na tyle podobne, że podejrzewam że jest to ten sam kupaż, a drobne zmienności wynikają ze zmienność roczników.

Nazwa: Fado Síria Arinto Viognier

Rocznik: 2011

Producent: : Terras de Alter

Kraj: Portugalia

Region: Alentejano

Apelacja: VR Alentejano

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: półwytrawne ???

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: síria, arinto, viognier

Temp. podawania: schłodzone 10-12 C

Podawać do: Jako aperitif, może też być do ryby

Pojemność:0,7 l

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 12,99 złotych

Ocena 0-6: 3,5

Jednym zdaniem: Da się wypić bez przykrości, ale szału nie ma.

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl