Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Enoexpo 2015 I. Cypryjska Terra Incognita

Napisał Blurppp

Pierwszy dzień Targów EnoExpo za nami. Wino lało się strumieniami. Zebrałem materiału na kilka wpisów, a przed nami jeszcze dwa kolejne dni pełne wina. W tym roku postanowiłem skupić się na winach mniej znanych. Na pierwszy ogień wrzucam wino cypryjskie z oferty wrocławskiego importera Troodos Cyprus Wines.

Spróbowałem kilku etykiet , w większości powstałych w całości lub w znacznej części ze szczepów o których nie dość, że nie miałem pojęcia to w kilku wypadkach chyba nawet nie potrafię poprawnie wypowiedzieć ich nazw. Dlatego na każdej dużej degustacji czy imprezie targowej nie szukam win znanych i popularnych a zaczynam właśnie od tego, co raczej nie stanie na półce w popularnym dyskoncie czy nawet w sklepie specjalistyczny.  Często impreza targowa to jedyna szansa by tych win spróbować.

No to spróbowałem wejść w tą Terra Incognito jaką jest dla mnie świat win cypryjskich. I kolejno próbowałem:

Vasilikon White Dry 2014

Vasilikon-White-Dry-2014

Pod ta niepozorna nazwą kryje się wino z małej rodzinnej winnicy, z zachodniej, greckiej części Cypru. Zrobione je w stu procentach z gron endemicznej odmiany xynisteri. Jest to bardzo rześkie, nie pozbawione ciała wino o nosie zdominowanym przez żółte owoce i silnym kręgosłupie opartym o kwasowość i mineralność.  Świetnie sprawdzi się do tłustej ryby ale też na tarasie. Bardzo dobre czyli na 5.0. Cena 44,99 zł

Kamanterena Xynisteri 2014

Kamanterena-Xynisteri-2014

Kolejna biel, na dodatek ten sam szczep. Znowu mała lokalna winnica. Wino bardziej tarasowe w stosunku do powyższego. Mniej tu mineralności za to więcej owocu i to w rzadko spotykanej konfiguracji bo jest i banana i zielone jabłko a wszystko z radosna cytrynowa kwasowością. Nie smakuje przy tym owocowymi landrynkami pomimo wyraźnego zaokrąglenia cukrem resztkowym.  Świetne jako aperitif. W mojej ocenie dobre plus czyli 4,5. Cena: 29,99 zł ( iście marketowa za niespotykane na polskim rynku wino cypryjskie)

Kamanterena Xynisteri/Semillon 2014

Kamanterena-Xynisteri-Semillon-2014

Nos bardzo aromatyczny. Są tu owoce zimowe ( jabłko i gruszka) a w ustach pojawia się dodatkowo intrygujący ton miodu lipowego który świetnie współgra z charakterną kwasowością. Wino jest niemalże elektryczne, z nerwem, a przy tym wyraziście aromatyczne. Niby tarasowe ale eleganckie i harmonijne. Bardzo dobre na 5.0 Cena 44,99 zł

Vasilikon Einalia Rose 2014

Vasilikon-Einalia-Rose-2014

To wino cypryjskie to świetnie znany syrah w różowej parze z endemicznym dla Cypru maratheftiko. Wspólnie stworzyły wino gastronomiczno-piknikowe ( piknikowe bo będzie pasował to finger food). Dzięki wyraźnej kwasowości, wyczuwalnym garbnikom i ładnym a nie przesłodzonym czerwonym owocu znakomicie będzie pasowało do wielu dań. Nawet jeżeli twoja partnerka zamówi rybę a ty krwistego steka to wino was pogodzi. Daleko mu do tak zwanych „babskich róży”. Nie ma tu przesłodzonych poziomek i truskawek. To poważne wino. Moja ocena bardzo dobre czyli 5.0.  Cena: 44,99 zł

Vasilikon Agios Onoufrios

Vasilikon-Agios-Onoufrios-2012

Vasilikon-Agios-Onoufrios-2013

Podobno to najczęściej podawane w cypryjskich restauracjach wino. Nie miałem przyjemności być , jak ktoś był to proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie. Jest to kupaż aż 6 szczepów. Dwa z nich to szczepy lokalne: maratheftiko, lefkada. Pozostałe cztery to wszędobylskie cabernet sauvignon, cabernet franc, shiraz i merlot. Powstały blend rzeczywiście świetnie sprawdzi się z kuchnia grecką czyli z grillowany czerwonym mięsem z jagnięciną, baraniną i koźliną na 101 sposobów. Wszystko za sprawa dobrych garbników, dobrej kwasowości i wyrazistemu soczystemu czerwonemu owocowi. Wszystko nie zmącone beczką . Jak zauważyliście w nagłówku brakło rocznika. Piłem dwa 2013 jest o dziwo bardziej ułożony, ma łagodniejsze taniny i dłuższy posmak oraz delikatne tony śliwkowe. Rocznik 2012 jest delikatnie chropowaty. 2013 oceniam na 4.5 rocznik 2012 na 4.0 czyli jedno jest dobre plus a drugie dobre. Cena: 44,99 zł

Kamanterena Maratheftiko 2010

Kamanterena-Maratheftiko-2010

Wino z którym ma problem.  Próbowałem go dwukrotnie. Pierwszy raz tuż po otwarciu butelki. Wówczas oczarowało mnie intensywnym bukietem leśnych owoców, świetnym balansem kwasowości do słodyczy owocu i przyjemnymi gładkimi garbnikami. Wróciłem do niego po 3 godzinach i miało w sobie niepokojąco dużo beczki, starej lekko węgierskiej dużej beczki. Pojawiła się też lekka goryczka. Nie wiem niestety czy obie próbki pochodziły z tej samej butelki. W targowym rozgardiaszu trudno to dociec. Wszystko wskazuje, że tak. Może szybkie natlenienie tego nie młodego już wina zadziałało w ten sposób.  Swoja droga było by to sprzeczne ze wszystkim co wiem o otwieraniu się wina. Jutro wrócę do tego wina i poproszę o uczciwą dekantacje.  Na razie wstrzymam się z oceną. Rozbieżność pomiędzy próbkami jest zbyt duża. Cena: 44,99 zł.

W ofercie importera Troodos Cyprus Wines znajdziecie również wina cypryjskie ze szczepów międzynarodowych. Ale to opowieść na inną bajkę.

Wina cypryjskie są smacznie i rozsądne cenowo. Pytajcie o nie w sklepach specjalistycznych. Warto. No i pamiętajcie nie każde wino cypryjskie to komandoria.

Degustowałem na Targach EnoExpo w których brałem udział na zaproszenie organizatora.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl