Pierwszy dzień Targów EnoExpo za nami. Wino lało się strumieniami. Zebrałem materiału na kilka wpisów, a przed nami jeszcze dwa kolejne dni pełne wina. W tym roku postanowiłem skupić się na winach mniej znanych. Na pierwszy ogień wrzucam wino cypryjskie z oferty wrocławskiego importera Troodos Cyprus Wines.
Spróbowałem kilku etykiet , w większości powstałych w całości lub w znacznej części ze szczepów o których nie dość, że nie miałem pojęcia to w kilku wypadkach chyba nawet nie potrafię poprawnie wypowiedzieć ich nazw. Dlatego na każdej dużej degustacji czy imprezie targowej nie szukam win znanych i popularnych a zaczynam właśnie od tego, co raczej nie stanie na półce w popularnym dyskoncie czy nawet w sklepie specjalistyczny. Często impreza targowa to jedyna szansa by tych win spróbować.
No to spróbowałem wejść w tą Terra Incognito jaką jest dla mnie świat win cypryjskich. I kolejno próbowałem:
Vasilikon White Dry 2014
Pod ta niepozorna nazwą kryje się wino z małej rodzinnej winnicy, z zachodniej, greckiej części Cypru. Zrobione je w stu procentach z gron endemicznej odmiany xynisteri. Jest to bardzo rześkie, nie pozbawione ciała wino o nosie zdominowanym przez żółte owoce i silnym kręgosłupie opartym o kwasowość i mineralność. Świetnie sprawdzi się do tłustej ryby ale też na tarasie. Bardzo dobre czyli na 5.0. Cena 44,99 zł
Kamanterena Xynisteri 2014
Kolejna biel, na dodatek ten sam szczep. Znowu mała lokalna winnica. Wino bardziej tarasowe w stosunku do powyższego. Mniej tu mineralności za to więcej owocu i to w rzadko spotykanej konfiguracji bo jest i banana i zielone jabłko a wszystko z radosna cytrynowa kwasowością. Nie smakuje przy tym owocowymi landrynkami pomimo wyraźnego zaokrąglenia cukrem resztkowym. Świetne jako aperitif. W mojej ocenie dobre plus czyli 4,5. Cena: 29,99 zł ( iście marketowa za niespotykane na polskim rynku wino cypryjskie)
Kamanterena Xynisteri/Semillon 2014
Nos bardzo aromatyczny. Są tu owoce zimowe ( jabłko i gruszka) a w ustach pojawia się dodatkowo intrygujący ton miodu lipowego który świetnie współgra z charakterną kwasowością. Wino jest niemalże elektryczne, z nerwem, a przy tym wyraziście aromatyczne. Niby tarasowe ale eleganckie i harmonijne. Bardzo dobre na 5.0 Cena 44,99 zł
Vasilikon Einalia Rose 2014
To wino cypryjskie to świetnie znany syrah w różowej parze z endemicznym dla Cypru maratheftiko. Wspólnie stworzyły wino gastronomiczno-piknikowe ( piknikowe bo będzie pasował to finger food). Dzięki wyraźnej kwasowości, wyczuwalnym garbnikom i ładnym a nie przesłodzonym czerwonym owocu znakomicie będzie pasowało do wielu dań. Nawet jeżeli twoja partnerka zamówi rybę a ty krwistego steka to wino was pogodzi. Daleko mu do tak zwanych „babskich róży”. Nie ma tu przesłodzonych poziomek i truskawek. To poważne wino. Moja ocena bardzo dobre czyli 5.0. Cena: 44,99 zł
Vasilikon Agios Onoufrios
Podobno to najczęściej podawane w cypryjskich restauracjach wino. Nie miałem przyjemności być , jak ktoś był to proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie. Jest to kupaż aż 6 szczepów. Dwa z nich to szczepy lokalne: maratheftiko, lefkada. Pozostałe cztery to wszędobylskie cabernet sauvignon, cabernet franc, shiraz i merlot. Powstały blend rzeczywiście świetnie sprawdzi się z kuchnia grecką czyli z grillowany czerwonym mięsem z jagnięciną, baraniną i koźliną na 101 sposobów. Wszystko za sprawa dobrych garbników, dobrej kwasowości i wyrazistemu soczystemu czerwonemu owocowi. Wszystko nie zmącone beczką . Jak zauważyliście w nagłówku brakło rocznika. Piłem dwa 2013 jest o dziwo bardziej ułożony, ma łagodniejsze taniny i dłuższy posmak oraz delikatne tony śliwkowe. Rocznik 2012 jest delikatnie chropowaty. 2013 oceniam na 4.5 rocznik 2012 na 4.0 czyli jedno jest dobre plus a drugie dobre. Cena: 44,99 zł
Kamanterena Maratheftiko 2010
Wino z którym ma problem. Próbowałem go dwukrotnie. Pierwszy raz tuż po otwarciu butelki. Wówczas oczarowało mnie intensywnym bukietem leśnych owoców, świetnym balansem kwasowości do słodyczy owocu i przyjemnymi gładkimi garbnikami. Wróciłem do niego po 3 godzinach i miało w sobie niepokojąco dużo beczki, starej lekko węgierskiej dużej beczki. Pojawiła się też lekka goryczka. Nie wiem niestety czy obie próbki pochodziły z tej samej butelki. W targowym rozgardiaszu trudno to dociec. Wszystko wskazuje, że tak. Może szybkie natlenienie tego nie młodego już wina zadziałało w ten sposób. Swoja droga było by to sprzeczne ze wszystkim co wiem o otwieraniu się wina. Jutro wrócę do tego wina i poproszę o uczciwą dekantacje. Na razie wstrzymam się z oceną. Rozbieżność pomiędzy próbkami jest zbyt duża. Cena: 44,99 zł.
W ofercie importera Troodos Cyprus Wines znajdziecie również wina cypryjskie ze szczepów międzynarodowych. Ale to opowieść na inną bajkę.
Wina cypryjskie są smacznie i rozsądne cenowo. Pytajcie o nie w sklepach specjalistycznych. Warto. No i pamiętajcie nie każde wino cypryjskie to komandoria.
Degustowałem na Targach EnoExpo w których brałem udział na zaproszenie organizatora.