Krótko

Emma Viskic „Zatoka milczenia” – zapowiedź

Obraz świata, który mamy, jest składową pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku. Co jednak, jeśli zostaniemy pozbawieni jednego z nich? Czy jest możliwe, by zmierzyć się z mordercą, kiedy symfonię dźwięków zastępuje cisza? Thriller kryminalny ,,Zatoka milczenia” w księgarniach od 19 czerwca.

Mrugnięcie, nerwowy grymas ust, napięcie mięśni. Dla niesłyszącej osoby nawet z pozoru nieistotne szczegóły mają znaczenie. Wydaje się, że Caleb Zelic, głuchy od najmłodszych lat, nauczył się funkcjonować ze swoją niepełnosprawnością. Pewnego dnia Caleb otrzymuje krótką wiadomość: „Scott za mną. Przyjedź dom. Pilne. Nikomu słowa. Nikomu”. Autorem esemesa jest jego wieloletni przyjaciel Gary Mardsen. Tuż po jego wysłaniu został zabity w swoim domu na przedmieściach Melbourne. Brak śladów walki, poderżnięte gardło, ślady krwi na ścianach i suficie – wszystko wskazuje na wyjątkowo brutalną egzekucję.

Caleb razem z byłą policjantką Frankie Reynolds prowadzi firmę specjalizującą się w wykrywaniu przestępstw korporacyjnych. Przyjaciel miał mu pomóc w śledztwie dotyczącym wielomilionowego przekrętu. Wszystko wskazuje na to, że przyjmując tę sprawę, narazili się na ogromne niebezpieczeństwo, a zabójstwo Gary’ego jest pierwszym z serii ostrzeżeń. Kiedy znika Frankie, zaczyna się wyścig z czasem. Kim jest tajemniczy Scott i czy to on zabił Gary’ego?

Caleb, prowadząc własne śledztwo, odkrywa niewygodne fakty o swoim zamordowanym przyjacielu, ale też… o sobie samym.

Recenzenci są zgodni, że tym, co czyni ,,Zatokę milczenia” pozycją wyjątkową, jest postać głównego bohatera. Caleb Zelic nie pozwala, aby niepełnosprawność go ograniczała. Śledząc jego poczynania, poznajemy jedynie strzępki rozmów, tyle, ile bohater wyczytał z ruchu warg. Narracja skupia się na szczegółach wyglądu postaci, obserwacji otoczenia oraz zapachach. Takiego thrillera kryminalnego jeszcze nie było!

,,Zatoka milczenia” szturmem podbiła serca czytelników w Australii. Książka zdobyła wszystkie australijskie nagrody przyznawane kryminałom i thrillerom. Trzymająca w napięciu fabuła, wyraźnie zarysowane postaci oraz wartka akcja sprawiają, że nie sposób jest się od niej oderwać.

Niezwykle udany debiut”

The Daily Telegraph

Pierwszorzędny i wartki thriller dla czytelników o silnych nerwach… bezustannie zaskakuje”

The Age

Nie zapomnicie tej historii i nie zapomnicie tych postaci”

Reading, Writing and Riesling


Emma Viskic – wielokrotnie nagradzana pisarka australijska, autorka powieści kryminalnych. Żeby stworzyć postać Caleba Zelica, studiowała australijski język migowy (Auslan). Z wykształcenia i pasji klarnecistka. Jej debiutancka powieść ,,Zatoka milczenia” zdobyła nagrodę Ned Kelly Award. Została wyróżniona również trzema nagrodami Davitt: za najlepszą powieść dla dorosłych, najlepszy debiut i jako wybór czytelników.

Tytuł: „Zatoka milczenia”

Autorka: Emma Viskic

Data premiery: 19 czerwca 2019

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 352

Wydawnictwo Muza

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa