Wino i destylaty

El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malaga

El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malaga
El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malaga
Napisał Blurppp
El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malaga

El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malaga

Zagrajmy w skojarzenia. Mówię „Malaga”, jeżeli odpowiedziałeś „Tiki Taki i Kasztanki” to znaczy, że albo oglądasz zbyt wiele reklam albo jesteś pies na słodycze. Jeżeli skojarzyłeś z malagą czyli słodkim, likierowym winem powstający na południ Hiszpanii z podsuszanych gron pedro ximenez i (lub) muscat de alexandria to znaczy, że jesteś winomaniakiem. A czy ktoś skojarzyła z apelacją DO Sierras de Malaga. Pewnie nikt, bo bardzo mało popularny i tak naprawdę dopiero kształtujący się region winiarski. Powstał z rozpaczy i biedy. Od lat na tym terenie produkowano wina słodkie, królem tego niezwykłego siedliska były wspomniane już pedro ximenez i muscat de alexandria. Lata sześćdziesiąte przyniosły zmianę gustów masowego klienta. Doszło do sytuacji identycznej jak w Montilli. Rozwiązaniem zdawały się być wina wytrawne. Nie wszyscy chcieli się jednak dać przekonać do karczowania obecnych tu od wieków krzewów px. Nie trafiały do nich argumenty o jakości siedliska. Przypomnijmy to tam góry wchodzą w morze i to dosłownie, na dystansie 25 kilometrów różnica poziomów może zmienić się od poziomu morza do 750 m n.p.m. Gleba to głównie łupki, które erodując stworzyły miękki, sypki materiał doskonale gromadzący wodę (co w tak suchym miejscu jest bezcenne). Do tego bliskość morza i wysokość sprawiają, że noce są tu chłodne, co w połączeniu z andaluzyjskim upałem w dzień daje znakomite warunki do wegetacji winorośli. Dopiero zmiana pokoleniowa następująca w bodegach umożliwiła zmiany. Wsparcie przyszło też ze strony władz lokalnych. W roku 2001 powołano apelację DO Sierras de Malaga, równoległą w stosunku do DO Malaga (apelacja win słodkich) i terytorialnie z nią tożsamą. Obie obejmują 67 gmin w otoczeniu miasta Malaga. W obu tez wyodrębniono podobszar DO Sierras de Ronda o której pisałem wspominając wina od F.Schatza.

W ramach apelacji dopuszczono do upraw 10 odmian białych i 12 czerwonych z których mogą powstawać jedynie białe, różowe i czerwone wina wytrawne i półwytrawne o maksymalnym poziomie cukru 12 gr/l. Obecnie jedynie kilkunastu producentów ma prawo używania tego oznaczenia.

Jednym z wiodących jest Bodega Antonio Munoz Cabrera wchodząca w skład konsorcjum Dimobe (lokalna organizacja zajmująca się sprzedażą i promocja win należąca do tej samej rodziny co bodega). W lutym tego roku miałem okazję spróbować kilku win z ich piwnic, zarówno tych tradycyjnych słodkich, oznaczonych DO Malaga, jak i wytrawnych z DO Sierras de Malaga. Do Polski zdecydowałem przywieść zaklasyfikowane jako joven czyli wyprodukowane bez kontaktu z beczką El Lagar de Cabrera 2011. Zrodzone z rosnących na wysokości 700 m n.p.m krzewów syrah. Zbierane ręcznie, odszypułkowywane i wyciskane metodą prasy powietrznej następnie fermentuje w zbiornikach o kontrolowanej temperaturze. Siarkowane tylko tyle ile naprawdę trzeba. A jak smakuje?

W barwie ciemno czerwone z wiśniowym refleksem. W nosie silnie owocowe z wyrazistą jeżyna i uzupełniająca wiśnią. W ustach skoncentrowane, wręcz ciężkie ale soczyste o silnej świeżej owocowości i ostrych, chropowatych taninach i umiarkowanej ale wyraźnej chroniącej przed monotonia w ustach kwasowością. Posmak ciepły, lekko pikantny, ciut słonawy i bardzo długi. Wino nie smakuje jak typowe, znane z marketów wino hiszpańskie. Zero truskawkowych budyni, zero wanilii, zero uśmiechu do klienta. Ostre, zdecydowane, wręcz drapieżne i bardzo gastronomiczne. Z plastrem chorizo zamieni poniedziałkowy wieczór w święto. Gdyby w Polsce kosztowało 25 zł ( 6 euro) z przyjemnością zrobił bym z niego wino domu. Szkoda, że podobnie wszystkie inne wina oznaczone DO Sierras de Malaga nie jest dostępne w Polsce. Może wreszcie jakiś importer popatrzy w tamtą stronę. Wino oceniam jako bardzo dobre plus i z czystym sumieniem polecam .

Nazwa: El Lagar de Cabrera Syrah DO Sierras de Malagablurppp poleca

Rocznik: 2011

Producent: Bodega Antonio Munoz Cabrera

Kraj: Hiszpania

Region: Andaluzja/Malaga

Apelacja: DO Sierras de Malaga

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% syrah

Temp. Podawania: pokojowa, około 18 stopni

Podawać do: chorizo, stek wołowy,

Do kupienia w: import własny

Cena: 6 euro czyli około 25 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Skoncentrowany owoc i drapieżny charakter.

Wino to mój własny zakup.

Moja lokalizacja
Znajdź drogę

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl