Krótko

“Ebola” – popularnonaukowy reportaż Davida Quammena

Napisał Blurppp

Wirus ebola– bezosobowy, apolityczny, trudny do zdefiniowania. Ostatni wybuch epidemii eboli zebrał krwawe żniwo liczone w tysiącach ofiar. Popularnonaukowy reportaż Davida Quammena w przystępny, angażujący emocje sposób pokazuje warunki, w których rodzi się wirus ebola, naświetla mechanizmy jego działania, a także ryzyko i konsekwencje rozprzestrzeniania się wirusa, który w ludzkim organizmie pokazuje swoją destrukcyjną moc.

Ebola_okladkaEbola jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą, która przenosi się na ludzi. Zdaniem Davida Quammena zoonoza to słowo kluczowe w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy ludzkość nagle stanie wobec problemu pojawiających się groźnych chorób przenoszonych przez zwierzęta i będzie zmagała się z niebezpiecznymi epidemiami, a nawet pandemiami. Choroba, którą wywołuje ebola dotychczas dotknęła Afrykę i jest bardzo dramatyczną wersją zjawiska występującego na całym świecie.

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w klarowny i zajmujący sposób przekazywać wiedzę, co umożliwia zrozumienie mechanizmów funkcjonujących w środowisku naturalnym, m. in. przełamywanie bariery międzygatunkowej przez wirus, np. przenikanie chorób ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. Czytelnik otrzymuje też informacje o pracach nad szczepionką przeciwko eboli i mechanizmie jej działania.

Przygotowując dokumentację do książki, Quammen przeprowadził wywiady z najważniejszymi naukowcami zajmującymi się wirusem ebola. Dziennikarz organizował wyprawy do siedliska eboli, przebywał w lesie deszczowym, rozmawiał z osobami, które widziały najgorsze wcielenia wirusa, który zabijał ich przyjaciół i bliskich. Medyczne mini wykłady przeplatane są zarysowanymi z reporterskim sznytem autentycznymi historiami osób, które zakaziły się wirusem. Co czuły? W jakich warunkach do tego doszło? Gdzie, poza afrykańskim lasem deszczowym, można zarazić się ebolą?

Autor pokazuje też prawdę o biedzie, nieodpowiedniej opiece medycznej, niewydolności politycznej i desperacji panujących w trzech zachodnioafrykaġskich krajach (Gwinei, Liberii i Sierra Leone) oraz o lekceważącym te wydarzenia środowisku międzynarodowym.

David Quammen – jest absolwentem Oxfordu i Yale, dziennikarzem (m.in. w ,,National Geographic”) oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. W swojej twórczości łączy szeroką wiedzę z pisarskim pazurem, umożliwiającym zrozumienie funkcjonujących w środowisku naturalnym mechanizmów szerokiemu kręgowi czytelników. W świecie anglosaskim kultową pozycją jego autorstwa jest monumentalny, sześciusetstronicowy ,,Spillover”  (termin spillover oznacza przełamanie bariery międzygatunkowej przez wirusa, np. przenikanie chorób ze zwierząt na ludzi i odwrotnie). W centrum zainteresowań autora leżą właśnie choroby odzwierzęce, a ,,Ebola. Tropem zabójczego wirusa” stanowi fragment ,,Spilloveru”.


Na podstawie materiałów wydawcy 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl