Wino i destylaty

Dwa rieslingi na wakacyjne Riesling Weeks

Napisał Blurppp

Myślę, że kiedyś nasi potomni pisząc o roku 2020 będą mogli śmiało Sienkiewicza parafrazować.  Pewnie wiele opowieści można będzie zacząć choćby od zdania: „Rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. Przecież w tym roku nic nie jest normalne, przez jedną małą cząstkę informacji biologicznej musieliśmy przeorganizować naszą codzienność. W tym zmienić przyzwyczajenia i nanieść ogromną ilość zapisów w kalendarzu, w tym Riesling Weeks przepisać z maja na środek wakacji.

Ale na szczęście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. I prywatnie wam powiem, że mnie pomysł połączenia rieslinga z wakacjami szalenie się podoba.  Chyba żadne inne wino tak doskonale nie wpisuje się w lato w mieście jak właśnie niemiecki riesling. Bo żadne inne wino nie łączy w sobie w sposób tak doskonale radości słońca zaklętego w butelce z orzeźwieniem w tej samej butelce ukrytym.

Do tego riesling to plastyczność i różnorodność, to też każda nowa etykieta to nowa przygoda. No i jest w czym wybierać. W zależności od nastroju, okoliczności czy okazji można wybrać od rześkiego musiaka, przez wina bone dry (wytrawne do szpiku kości), kuszące lekką słodyczą feinherby aż po słodziaki gotowe osłodzić nam życie. Nuda nam nie grozi. To też latem pijmy rieslingi, nawet wtedy jak Riesling Weeks znów będzie w maju.  

A tu macie dwie rieslingowe propozycje, w dwóch kompletnie różnych stylach, pokazujących jak wspaniałe plastycznym szczepem jest riesling.

Weingut Georg Heim Riesling Trocken 2018      

Riesling Weeks Świetny, lokujący się na średniej półce riesling znad Mozeli. W nosie prócz typowych dla szczepu żółtych owoców znajdziemy tony kwiatowe i wyrazisty powiew świeżych ziół a na drugim planie świeżo starta skórka cytrynowa. W ustach niezła cytrynowo-limonowa kwasowość i świetnie ją kontrujące słodkie owoce (mirabelki, brzoskwinie). Posmak raczej delikatny, ziołowy.

Weingut Georg Heim Riesling Trocken 2018 to wino bezpretensjonalne, lekkie, raczej gastronomiczne niż tarasowe. Sporo tonów ziołowych sprawia, że warto je podaż do choćby sałatki z kurczakiem i delikatnym, ziołowym sosem winegret.

Moja ocena: 4.0 (wino dobre). Wino nie jest dostępne na polskim rynku, producent poszukuje importera.     

Nagelsforrst  Nestwarme Riesling Feinherb 2017

Riesling Weeks

Ta pochodząca z Badenii (południe Niemiec) etykieta jest utrzymana w zgoła odmiennym stylu. To rasowy feinherb czyli wino półwytrawne. Tu skrojone pod taras czy spotkania towarzyskie i daje się to zauważyć na każdym etapie degustacji.

W silnie aromatycznym nosie dominują cytrusy, ale jest też odrobina moreli, ananasa i żółtej śliwki, po chwili pojawiają się też delikatne tony miodu. W ustach słodkie owoce, mocno wsparte na słusznym cukrze resztkowym (20g/l) i dobrana do tego wysoka kwasowość. To też wszystko jest tu w idealnej równowadze. W dość długim posmaku pojawia się delikatna mineralność kojarząca się z mokrym kamieniem.  

Nagelsforrst  Nestwarme Riesling Feinherb 2017 to jedno z tych win, o których mawiam, że najlepiej pasują do interesującej rozmowy. Ale można je też śmiało podać do dań kuchni orientalnej, również tych mocniej doprawionych i pikantnych. Ale też do wielu mniej słodkich owocowych deserów.

Moja ocena: 4.5 (wino dobre plus). Wino do Polski importuje Maciej Kielanowski Wina Niemieckie.

Oba wina otrzymałem od Niemieckiego Instytutu Wina

  #tygodniezrieslingiem  #tygodzniezrieslingiem2020  #rieslingweekspoland  #rieslingweekspoland2020  #rieslingrocks  #winaniemieckie #rieslingweeks2020 #rieslingweeks

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl