Krótko

Dornfelder  – nowe wino Winnicy Adoria

Napisał Blurppp

Winnica Adoria wprowadziła do sprzedaży nowy rodzaj wina – czerwony, wytrawny Dornfelder.

Owoce zostały zebrane w drugiej połowie października 2017. Po 10-dniowej fermentacji w otwartych kadziach, trafiły do zbiorników z kwasoodpornej stali a tuż przed świętami Bożego Narodzenia do butelek. W ten sposób uzyskaliśmy wino w stylu primeur, bogate w aromaty wiśni i jeżyn z wyczuwalnymi nutami kwiatów bzu. Na uwagę zasługuje kolor Dornfeldera – intensywna, świetlista czerwień cherry.

Druga część Dornfeldera trafiła do dębowych beczek. Wino ma w nich przeleżeć do początków lata. Spodziewamy się złagodzenia owocowych zapachów a wzbogacenia wina o cierpkość tanin.

Grona Dornfeldera zostały zamienione w wino w Winnicy Adoria. Jednak same owoce pochodzą z plantacji Janusza Terleckiego, jednego z czterech winiarzy, którzy założyli uprawy winorośli  w Zachowicach i najbliższym sąsiedztwie Zachowic. Zapał i pasja Janusza oraz jego rodziny znalazła odzwierciedlenie w wysokiej jakości owoców a finalnie w wybornym smaku wina Dornfelder Adoria 2017.

Dornfelder jest odmianą winorośli bardzo popularną w Niemczech. Spośród odmian czerwonych, tylko Pinot Noir (Spaetburgunder) uprawiany jest częściej. Odmianę tę stworzył w 1955r. August Herold a nazwał ku pamięci założyciela szkoły winiarskiej w miejscowości Weinsberg – Imanuela Dornfelda. Właśnie położony w Wirtenbergii Weinsberg uważany jest za ojczyznę Dornfeldera. Obecnie najczęściej uprawia się go w Palatynacie i Hesji Nadreńskiej.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl