Ten wpis ma aż czterech bohaterów i są to: cabernet franc, Chinon, Ackerman oraz Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011. Dlaczego tak wielu, bo aż tylu jest potrzebnych by sprostać tematowi dzisiejszego wydania czyli winą z Chinon muszę poświecić kilka słów każdemu z nich. Zaczynajmy więc.
Cabernet franc, rodzic co choć sam wielki powinien być dumny ze swojego syna, co przerósł go popularnością. Bo dziś Cabernet franc znany jest głównie z tego, że po skrzyżowaniu z sauvignon blanc przyczynił się do powstania jednego z najpopularniejszych szczepów świata czyli cabernet sauvignon. Sam zaś został przez syna zepchnięty z piedestału, stajać się najczęściej gronem domieszkowym. Nie słusznie, bowiem kiedy trafi na odpowiednie warunki daje wspaniałe, lekko cierpkie wina, żywe w smaku o ładnie zarysowanym malinowym owocu. I w ten sposób doszliśmy do drugiego z bohaterów czyli do Chinon.
Choć cabernet franc pochodzi z Bordeaux, najlepsze wina daje gdy rośnie w Dolinie Loary. A dokładnie w jednej z trzech apelacji jej południowej części czyli w północnobrzeżnych apelacjach Bourgueil i St-Nicolas-de- Bourgueil oraz położonej na południowym brzegu Chinon. Ta ostatnia jest największa z wymienionych apelacji, obejmuje 1800 hektarów winogradów. Bywa nie równa, piaskowe ziemie położone bliżej rzeki dają wina łagodniejsze, i bardziej aksamitne. Te oddalone, od koryta Loary, rosnące na wapiennym tufie wina bardziej drapieżne, o wyższej koncentracji ekstraktu i wyższym poziomie tanin. Normą jest osobna winifikacja gron z obu działek, a potem mieszanie ich w celu uzyskania wina łączące obie cechy w rozsądnych proporcjach. Pewnie właśnie tak zrobił trzeci z bohaterów wpisu czyli Ackerman.
Ten duży producent, o ponad regionalnym charakterze ma swój matecznik właśnie w Dolinie Loary. Początkowo, czyli gdzieś w połowie XIX wieku, młody Flamand Jean-Baptiste Ackerman rozpoczął w okolicach Saumur produkcje win musujących metodą tradycyjną. Pewnie nieźle mu szło bo już w 1890 roku jego Saumur dostępne było w Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Szwecji. Wraz z ustanowieniem AOC Saumur w 1936 roku jego pozycja okrzepła na tyle, że zaczął skupywać inne winnice w regionie. Dziś grupa Ackerman w swoim portfelu ma takie marki jak Remy Pannier, De Neuville, Marquis De La Tour czy wreszcie Donatien Bahuaud. Firma cieszy się zasłużoną opinia sprawdzonego dostawcy smacznych i niedrogich win na rynki masowe czyli na półki supermarketów.
Jak sama nazwa wskazuje Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011 został wyprodukowany właśnie przez grupę Ackerman i to on jest głównym, tytułowym bohaterem odcinka. Pora poznać go bliżej. Jest przystojny, kryształowo czysty, wręcz transparentny (słowo „przejrzysty” się rymowało). Intensywnie czerwony z wiśniowym refleksem. W nosie jest efektowny, ale nie efekciarski, dominują czerwone owoce, choć słynna malina nie daje się wyodrębnić, wszystko wsparte nutą kwiatową i czymś co po ostatnich spędzonych na cmentarzach dniach kojarzy się z suszonym liściem mahoniu. Jest to jakaś zielona nuta, która odrobine nie pasuje mi do całości. W ustach jest lekko, koncentracja jest przyzwoita, kwasowość zepchnięta na drugi plan, o palme pierwszeństwa walczą ładny, dojrzały soczysty czerwony owoc (choć znowu nie jest to obiecywana malina) i dość zadziorne taniny. Posmak dość długi, suchy i ściągający. Gdzieś na marginesie pojawia się delikatna gorzko-pikantna nuta.
Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011 jest winem raczej gastronomicznym niż kanapowo-książkowym, a to za sprawą raczej cierpkich i szorstkich tanin. Jeżeli podać je z dobrze sparowanym daniem będzie dobrym wyborem. Co byście powiedzieli na połączenie z pieczonym camembertem. Ja tak zrobiłem i fajnie pasowało. Co do wina to mogło by mieć odrobinę więcej ciała i być pozbawione goryczki. Wtedy ocena była by wyższa a tak jest dobre z plusem. Mogło by też być o dyszkę tańsze.
Nazwa: Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon
Rocznik: 2011
Producent: Donatien Bahuaud / Ackerman
Kraj: Francja
Region: Dolina Loary
Apelacja: AOC Chinon
Typ wina: spokojne
Kolor wina: czerwone
Smak: wytrawne
Klasyfikacja: jakościowe
Szczepy: 100% cabernet franc
Temp. podawania: pokojowa 16-18 stopni
Podawać do: tłuste sery, krwiste steki
Do kupienia w: Alma
Cena: 38,90 złotych
Ocena 0-6: 4,5
Jednym zdaniem: Nie pozbawione pazura, z wyraźnie zarysowanymi garbnikami
Wino to mój własny zakup
——————————————————————
W tej edycji Winnych Wtorków po butelkę Chinon sięgneli również
Czerwone czy białe ( to Kuba wybrał temat tej edycji)
——————————————————————