Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Winne Wtorki Wino i destylaty

Winne Wtorki – Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon

Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon
Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon
Napisał Blurppp
Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon

Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon

Ten wpis ma aż czterech bohaterów i są to: cabernet franc, Chinon, Ackerman oraz Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011. Dlaczego tak wielu, bo aż tylu jest potrzebnych by sprostać tematowi dzisiejszego wydania czyli winą z Chinon muszę poświecić kilka słów każdemu z nich. Zaczynajmy więc.

Cabernet franc, rodzic co choć sam wielki powinien być dumny ze swojego syna, co przerósł go popularnością. Bo dziś Cabernet franc znany jest głównie z tego, że po skrzyżowaniu z sauvignon blanc przyczynił się do powstania jednego z najpopularniejszych szczepów świata czyli cabernet sauvignon. Sam zaś został przez syna zepchnięty z piedestału, stajać się najczęściej gronem domieszkowym. Nie słusznie, bowiem kiedy trafi na odpowiednie warunki daje wspaniałe, lekko cierpkie wina, żywe w smaku o ładnie zarysowanym malinowym owocu. I w ten sposób doszliśmy do drugiego z bohaterów czyli do Chinon.

Choć cabernet franc pochodzi z Bordeaux, najlepsze wina daje gdy rośnie w Dolinie Loary. A dokładnie w jednej z trzech apelacji jej południowej części czyli w północnobrzeżnych apelacjach Bourgueil i St-Nicolas-de- Bourgueil oraz położonej na południowym brzegu Chinon. Ta ostatnia jest największa z wymienionych apelacji, obejmuje 1800 hektarów winogradów. Bywa nie równa, piaskowe ziemie położone bliżej rzeki dają wina łagodniejsze, i bardziej aksamitne. Te oddalone, od koryta Loary, rosnące na wapiennym tufie wina bardziej drapieżne, o wyższej koncentracji ekstraktu i wyższym poziomie tanin. Normą jest osobna winifikacja gron z obu działek, a potem mieszanie ich w celu uzyskania wina łączące obie cechy w rozsądnych proporcjach. Pewnie właśnie tak zrobił trzeci z bohaterów wpisu czyli Ackerman.

Ten duży producent, o ponad regionalnym charakterze ma swój matecznik właśnie w Dolinie Loary. Początkowo, czyli gdzieś w połowie XIX wieku, młody Flamand Jean-Baptiste Ackerman rozpoczął w okolicach Saumur produkcje win musujących metodą tradycyjną. Pewnie nieźle mu szło bo już w 1890 roku jego Saumur dostępne było w Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Szwecji. Wraz z ustanowieniem AOC Saumur w 1936 roku jego pozycja okrzepła na tyle, że zaczął skupywać inne winnice w regionie. Dziś grupa Ackerman w swoim portfelu ma takie marki jak Remy Pannier, De Neuville, Marquis De La Tour czy wreszcie Donatien Bahuaud. Firma cieszy się zasłużoną opinia sprawdzonego dostawcy smacznych i niedrogich win na rynki masowe czyli na półki supermarketów.

Jak sama nazwa wskazuje Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011 został wyprodukowany właśnie przez grupę Ackerman i to on jest głównym, tytułowym bohaterem odcinka. Pora poznać go bliżej. Jest przystojny, kryształowo czysty, wręcz transparentny (słowo „przejrzysty” się rymowało). Intensywnie czerwony z wiśniowym refleksem. W nosie jest efektowny, ale nie efekciarski, dominują czerwone owoce, choć słynna malina nie daje się wyodrębnić, wszystko wsparte nutą kwiatową i czymś co po ostatnich spędzonych na cmentarzach dniach kojarzy się z suszonym liściem mahoniu. Jest to jakaś zielona nuta, która odrobine nie pasuje mi do całości. W ustach jest lekko, koncentracja jest przyzwoita, kwasowość zepchnięta na drugi plan, o palme pierwszeństwa walczą ładny, dojrzały soczysty czerwony owoc (choć znowu nie jest to obiecywana malina) i dość zadziorne taniny. Posmak dość długi, suchy i ściągający. Gdzieś na marginesie pojawia się delikatna gorzko-pikantna nuta.

Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon 2011 jest winem raczej gastronomicznym niż kanapowo-książkowym, a to za sprawą raczej cierpkich i szorstkich tanin. Jeżeli podać je z dobrze sparowanym daniem będzie dobrym wyborem. Co byście powiedzieli na połączenie z pieczonym camembertem. Ja tak zrobiłem i fajnie pasowało. Co do wina to mogło by mieć odrobinę więcej ciała i być pozbawione goryczki. Wtedy ocena była by wyższa a tak jest dobre z plusem. Mogło by też być o dyszkę tańsze.

Nazwa: Donatien Bahuaud Les Chartrains Chinon

Rocznik: 2011

Producent: Donatien Bahuaud / Ackerman

Kraj: Francja

Region: Dolina Loary

Apelacja: AOC Chinon

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% cabernet franc

Temp. podawania: pokojowa 16-18 stopni

Podawać do: tłuste sery, krwiste steki

Do kupienia w: Alma

Cena: 38,90 złotych

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Nie pozbawione pazura, z wyraźnie zarysowanymi garbnikami

Wino to mój własny zakup

——————————————————————

W tej edycji Winnych Wtorków  po butelkę Chinon sięgneli również

Winniczek

To co pijemy

Czerwone czy białe ( to Kuba wybrał temat tej edycji)

——————————————————————

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl