Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Czy wino jest zdrowe? Wartości prozdrowotne wina, ale i jego wady

Smak wina chyba nikomu nie jest obcy. Po wino sięgamy podczas spotkań towarzyskich, romantycznych kolacji, a także dodajemy je do wielu potraw, aby wzbogacić ich walory sensoryczne. Jednocześnie nie zastanawiamy się zbyt wnikliwie, czy picie wina jest dla nas bezpieczne, albo odwrotnie – czy  niesie za sobą korzyści zdrowotne. Louis Pasteur – znakomity chemik i mikrobiolog, powiedział kiedyś: “Wino to najzdrowszy i najbardziej higieniczny napój ze wszystkich“. Czy miał rację? Czy wino jest zdrowe? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Wino a zdrowie

Na początku zastanówmy się, dlaczego picie wina miałoby być w ogóle zdrowe? Przecież wino to napój alkoholowy. A jak powszechnie wiadomo, alkohol (inaczej etanol) to raczej związek niezbyt pożądany w naszej diecie. Przecież nikt nie powtarza: „pij wódkę, będziesz zdrowy”. To co takiego sprawia, że akurat wino postrzegane jest jako produkt o właściwościach prozdrowotnych?

Cały sekret tkwi w winogronach, z których jest ono wytwarzane i składników, które w nich się znajdują. Ale to nie wszystko. Przecież rzadko słyszymy, że winogrona są wyjątkowymi owocami. W wielu publikowanych zestawieniach pt. „Top 10 najzdrowszych owoców”, raczej rzadko znajduje się dla nich miejsce. Stąd, jaka jest przewaga wina nad winogronami i sokiem winogronowym?

Wino, szczególnie wino czerwone jest dobrym źródłem resweratrolu. Jest to związek z grupy stilbenów, które z kolei zaliczane są do bardziej obszernej klasy składników bioaktywnych – polifenoli. Zarówno polifenole, jak i sam resweratrol charakteryzują się bardzo wysokim potencjałem przeciwutleniającym. Są one zdolne do zmiatania wolnych rodników, czyli cząsteczek, których zbyt wysoki poziom w naszym ustroju może być przyczyną rozwoju wielu chorób. Jednakże na tym nie kończy się aktywność biologiczna resweratrolu. Wiele przeprowadzonych badań naukowych potwierdziło, że składnik ten jest szczególnie korzystny dla naszego układu krążenia. Więcej o resweratrolu przeczytasz tutaj: https://www.wikirose.pl/2017/12/czerwone-wino-i-resweratrol-na-zdrowie.html.

Poza wspomnianym resweratrolem, polifenolami obecnymi w winie są m.in.: kwasy fenolowe (np. kwas galusowy), katechiny, antocyjany, kwercetyna, mirycetyna. Naturalnie, wszystkie te związki znajdują się również w winogronach, a szczególnie w skórkach winogron. Jednakże dopiero w toku produkcji wina, polifenole te są odpowiednio ekstrahowane (mówiąc kolokwialnie: „są wyciągane ze skórek winogron”), przez co stają się bardziej dostępne dla naszego organizmu. Taki proces nie ma miejsca w przypadku produkcji soku winogronowego.

Zaskakujący może być również fakt, że dodatkową przewagą wina nad winogronami i sokiem winogronowym jest obecność w nim w alkoholu. Oczywiście w stosunkowo niewielkim stężeniu (ok. 12%).

Wpływ picia wina na zdrowie człowieka

            Mając już pojęcie o tym, co sprawia, że wino może działać korzystnie na nasz organizm, warto prześledzić dotychczasowe wyniki badań dotyczącego jego rzeczywistego wpływu na zdrowie.

            Naukowcy zaobserwowali, że picie czerwonego wina poprawia profil lipidowy krwi. Wykazali, że osoby, które regularnie sięgały po umiarkowane ilości tego trunku (nie więcej niż 250 ml dziennie) charakteryzowały się niższym stężeniem „złego” cholesterolu LDL, a jednocześnie odnotowano u nich wyższy poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

            Wielokrotnie udowodniono również, że codziennie picie wina może powodować złagodzenie stanów zapalnych w organizmie. Autorzy badań dowiedli, że spożywanie tego napoju może przyczyniać się do obniżenia stężenia markerów stanu zapalnego, tzw. białka C-reaktywnego (CRP). Co więcej zauważyli oni, że wino czerwone może redukować stany zapalne w naczyniach krwionośnych, wpływając w ten sposób na poprawę ich funkcjonowania.

Dodatkowo istnieją poważne przesłanki naukowe, które wskazują, że picie czerwonego wina może działać hipotensyjnie, czyli może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

I na koniec wisienka na torcie: wyniki badań pokazują jednoznacznie, że umiarkowane picie czerwonego wina, a nawet czystego alkoholu (nie więcej niż 1 drink dziennie) może wiązać się z obniżeniem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym np. niewydolności serca. Mało tego, umiarkowane picie wina może działać przeciwnowotworowo.

I jeszcze ważna uwaga: szczególne właściwości prozdrowotne wykazuje wino czerwone. Wino różowe i wino białe zawierają o wiele mniej korzystnych dla zdrowia składników! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.wygranaonline.com/czy-wino-jest-zdrowe/.

Zatem odpowiedź na pytanie: „czy wino jest zdrowe?” powinna brzmieć – tak. Ale warto zapoznać się jeszcze z dalszą częścią artykułu…

Kto powinien unikać picia wina?

            Niestety, pomimo, że codziennie picie wina może u niektórych osób dostarczać pewnych korzyści zdrowotnych, to napój ten nie jest dla wszystkich. Jak można się spodziewać, wynika to przede wszystkim z obecności w nim alkoholu.

Po wino (jak również każdy inny rodzaj alkoholu) nie powinny sięgać:

  • Kobiety ciężarne i karmiące piersią
  • Osoby niepełnoletnie
  • Osoby cierpiące na choroby trzustki i wątroby
  • Osoby, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne, w tym osoby zmagające się z depresją
  • Osoby po udarach i z niewydolnością serca

Skutki nadmiernego picia wina

            Na koniec warto zapamiętać słowa pewnego chińskiego filozofa: „Najszlachetniejsze wino jest trucizną, gdy zbyt wiele się go wypije”. Za tymi słowami stoją skutki nadmiernego picia wina (a konkretnie spożywania alkoholu): m.in. uszkodzenie trzustki i wątroby, zwiększone ryzyko udarów, predyspozycje do osteoporozy, dny moczanowej i niewydolności oddechowej. Dlatego nie zachęcamy do spożywania alkoholu w żadnej postaci, także wina.


Współpraca komercyjna 

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa