Recenzje

Cris Cleave „Dzielnym będzie przebaczone”

Napisał Blurppp

Czego jak czego ale o książek o II Wojnie Światowej to nie księgarskiej półce nie brakuje. Przy takim wyborze nie dziwi, że zainteresowani tematem znajdą tam właściwie zawsze coś dla siebie. Większość publikacji, a mówię tylko o pozycjach fabularnych, to pozycja skupione na batalistyce, kolejna druga duża grupa to pozycje sensacyjne odkrywające tajniki „cichej wojny” czyli operacji szpiegowsko-wywiadowczych. Natomiast chyba trochę brakuje opowieści o zwykłych ludziach uwikłanych w wojenne szaleństwo. Na szczęście się to zmienia. W zeszłym roku ukazał się znakomity „Słowik” Kristin Hannah, a całkiem niedawno „Dzielnym będzie przebaczone” Crisa Cleave.

„Dzielnym będzie przebaczone”Tak już mam, że chciałbym wiedzieć jacy ludzie są naprawdę, a to można tylko zaobserwować w dwóch przypadkach kiedy są pijani lub gdy postawimy ich sytuacjach skrajnych. A czy istniej sytuacja bardziej skrajna niż wojna?

Pomysłem na tą książkę jest postawienie czwórki młodych bohaterów właśnie w takiej skrajnej sytuacji. Jest ich czworo, dwie dziewczyny i dwóch chłopaków. Z pozoru nic ich nie łączy, pochodzą z różnych klas, by nie powiedzieć kast. Szybko się okaże, że tak naprawdę są bardzo do siebie podobni, a uniformy w które wciskano ich przez całe dorastanie to tylko pozory. Kiedy nadejdzie czas próby różnie zareagują ale te różnice będą znacznie mniejsze niż można się spodziewać.

I tak naprawdę o tym jak dział na człowieka sytuacja brzegowa jest „Dzielnym będzie przebaczone”, a nie o samej wojnie. Nie zmienia tego ani kilka błyskotliwych opisów dla większości mało znanego epizodu jakim była walka o największy lotniskowiec Morza Śródziemnego, jak w kontekście strategicznym określano Maltę. Nie zmienia tego kilka scen batalistycznych.

Przecież wojna, każda wojna dla przeciętnego człowieka nie jest konfliktem o politycznym i ekonomicznym znaczeniu a przeżyciem osobistym, często bardzo osobistym. Kto jak kto ale my Polacy tam mocno doświadczeni przez II Wojnę Światową wiemy o tym doskonale.  

„Dzielnym będzie przebaczone” jest też książką o miłości, o miłości w czasach trudnych. Ale czy jest miłość bardziej gorąca i bardziej pasjonująca niż ta wymagająca umiejętności cieszenia się tym co tu i teraz. I właśnie o takim turbo uczuciu na wojennych sterydach czyta się najlepiej. Choć powiedzmy sobie szczerze, trudno tu o coś nowego, o niepopadanie w banał, bo pomysł w literaturze był już przerabiany w każdy możliwy sposób.

Cris Clave w banał nie popadł, również dla tego, że wyposażył swoich bohaterów w dystans, i to tak do siebie jak i do mało przyjemnej rzeczywistości. Dał temu wyraz w dialogach i w pewnym podskórnym poczuciu humoru, którym cała powieść jest podszyta. Dzięki temu o trudnych tematach mówi się łatwiej, a czytelnik ma okazje odsapnąć.

Wszystko to razem, plus dobry warsztat tak pisarza jak i tłumacza sprawiają, ze czyta się to dobrze i szybko. Do tego książka jest swoistym unisexem, po równi trafiającym w damskie jak i męskie gusta. Wiem, że tym zdaniem mogłem przedstawić się jako seksista, ale ja naprawdę wieże w dwa światy: odpowiednio literatury kobiecej i literatury dla facetów. Dlatego kiedy trafiam na pozycję, która pasuje do obu chętnie to odnotowuje, a tak jest w wypadku „Dzielnym będzie przebaczone”.

Już za to autorowi należą się brawa, i już z tego powodu warto po tę pozycje sięgnąć. Kolejnym jest po prostu przyjemność poznawania tej wciągającej opowieści. Ta pozycja z pewnością umili coraz dłuższe i coraz zimniejsze wieczory. Tym zaś, którzy ta książkę krytykują, że mało odkrywcza, że sztampowa, że trochę na pograniczu, bo ani to romans, ani proza batalistyczna odpowiadam: na szczęście. Nie zawsze trzeba na siłę budować drzwi, tylko po to, żeby potem było co wyważać. „Dzielnym będzie przebaczone” to solidny średniak, dający sporo frajdy z czytania, a do tego wywołujący jeszcze kilka ważnych refleksji o ludziach w czasach trudnych wyborów. Czego chcieć więcej?

Tytuł: „Dzielnym będzie przebaczone”

Autor: Cris Cleave

Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki

Rok wydania: 2017

Stron: 462

Okładka: miękka

Cena okładkowa : 36,90 zł

Książkę otrzymałem od wydawcy.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl