Wino i destylaty

Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau

Aria Siciliana Muller Thurgau
Aria Siciliana Muller Thurgau
Napisał Blurppp
Aria Siciliana Muller Thurgau

Aria Siciliana Muller Thurgau

Tłusty czwartek, spałaszowałem do południa pączek albo dwa, no góra cztery. Wracam do domu a tu mnie żona z córką pyta, to ile tych pączków było. Odpowiadam im że jeden, no góra cztery, popatrzyły po sobie jakoś tak dziwnie. Po chwili rewanżuje im się pytaniem, kiedy obiad i co na niego. Odpowiedź przeszła moje najgorsze oczekiwania. Na obiad będzie sałatka, nieśmiało zapytałem a jakie mięsko do niej. Żadne, odpowiedziały żona  i córka, a potem wyjaśniły, co by się bilans kaloryczny zgadzał, po pełnym paczkowych kalorii przedpołudniu pora na leciutki obiad. Jako facet nie bardzo wyobrażam sobie obiad bez mięsa, choć by kawałeczka, względnie może to być mięso z ryby. Tłumaczyłem i tłumaczyłem a one pozostały nie wzruszone. Nawet moje logiczne wyjaśnienie, że pączek jest z mąki i cukru, oba te składniki mają pochodzenie roślinne i tak naprawdę to paczek nie jest niczym innym jak bardziej zaawansowana formą sałatki nie trafił do nich. Zostałem skazany na bezmięsny obiad.

Takich rzeczy nie da się przetrzymać na trzeźwo, to też do obiadu otwarłem sobie butelkę wina, niedawno nadesłaną mi z Sycylii Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau. Już wyjaśniam jak to się stało, że wina wprost z Sycyli trafiły do mnie. Kiedyś przypadkiem kupiłem  butelkę. Costantino Nero d’Avola IGP, potem to wino zrecenzowałem. Jakiś czas później później, podczas Eno Expo 2012 miałem okazje poznać właściciela winnicy i jej głównego  winemakera  Aldo Costantino, który o moim wpisie wiedział, do dziś nie wiem skąd . Podczas całej rozmowy Aldo był w znakomitym humorze, do którego miał powody pod postacią trzech medali targowych, które uzyskał za własne wina. Tak czy siak trochę się zakolegowaliśmy i pozostawaliśmy w stałym kontakcie mailowo-fejsbukowym. Kilka dni temu zapytał czy nie chciał bym poznać nowego rocznika jego win, pomysłem byłem oczywiście zachwycone. Parę dni potem przyszła paczka a w niej 9 butelek. Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau jest jedna z nich i pierwszą którą opisze. Jak wynika z nazwy należy do oznaczonej jako Aria Siciliana linii podstawowej win gatunkowych. Pod tą marką dostępnych jest 7 win, cztery białe i trzy czerwone. W zamierzeniu mają to być proste, codzienne wina z wyraźnym południowym temperamentem. Cała siódemka zasiadła już w moim magazynku i czeka na otwarcie. W najbliższych dniach sprawdzę czy wina spełniają niosącą obietnice.

Aria Siciliana Muller Thurgau

I rzeczona sałatka co to ma być obiadem albo karą za tłustoczwartkowe łakomstwo

Poznajmy bliżej pierwsze czyli wspominany Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau. Oko intensywne, słomkowe z zielonkawy refleksem. Nos powściągliwy, kwiatowy z cytrusowymi akcentami. W ustach nie za dużo ciała ale nie jest tez wodniście. Jest wyraźna grejpfrutowa goryczka i wyrazista, zdecydowana kwasowość. Owoc jest czysty, nie zamącony cukrem ani beczką. Posmak z nutą białego pieprzu i limoneki. Wino jest bardzo żywe i rześkie, idealne by w letni wieczór zrobić z niego duża szklankę szpyrycera albo po prostu wychylić kieliszek. W zimie sprawdzi się jako wino pod rybę albo owoce morza.

Jako, że mnie wreszcie udało się uprosić moje panie by do sałatki dodały tuńczyka wino do niej znakomicie pasowało. I to pomimo obecności w niej jajka. Wino oceniam na dobre z plusem czyli 4,5. Solidne, proste ale nie prostackie wino na co dzień. Ponieważ właśnie pojawił się nowy polski importer, do tego o blogowych korzeniach na te chwilę nie znam ceny półkowej  Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau. Uzupełnię to przy najbliższej okazji.

Nazwa: Costantino Aria Siciliana Muller Thurgau

Rocznik: 2012

Producent: Azienda Agricola Costantino

Kraj: Włochy

Region: Sycylia

Apelacja: IGP Terre Siciliane

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczepy: 100% Muller Thurgau

Temp. podawania: schłodzone 11-13 stopni

Podawać do: ryby, owoce morza, sałatki

Do kupienia w: w trakcie ustalania

Cena: nie znana

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: cytrusowa świeżość i zdecydowana kwasowość

Wino otrzymałem od producenta

W galerii również Aldo ze swoją czarująca tłumaczką. (Enoexpo 2012)

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl