Krótko

Chris Cleave „Dzielnym będzie przebaczone” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Zapierająca dech w piersiach nowa powieść zdobywcy licznych nagród literackich, autora książki Między nami”. Życie dłużej się składa niż się je demoluje, ale to nie znaczy, że nie może być cudowne – oto przesłanie tej poruszającej powieści o cenie miłości, przyjaźni i odwagi podczas wojennej zawieruchy. Prosto z listy bestsellerów Niew York Times’a!

Długo nie zapomnicie Mary North, osiemnastolatki z wyższych londyńskich sfer, która odkrywa w sobie wszystko, co najlepsze, gdy wybucha wojna. We wrześniu 1939 będzie tylko ładną i sympatyczną dziewczyną, a niecałe trzy lata później… Tego nie zdradzimy, w każdym razie Mary wraz z najbliższą przyjaciółką, Hildą, zaczynają szybko pomagać potrzebującym, poznając Toma i Alistaira. Tom, młody dyrektor okręgu szkolnego, załatwia Mary pracę z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie zostały ewakuowane na wieś, Alistair, konserwator w Tate Gallery, zaciąga się do wojska. Wkrótce Mary zostaje kochanką Toma, a Hilda pisze do Alistaira, ale…

To ledwie początek  dramatycznych i nieprzewidywalnych jak wojna losów czworga głównych bohaterów, zaskoczonych, jak my, czytelnicy, zwrotami w swym, dotychczas ustablizowanym życiu. Krążymy z nimi po coraz bardziej zniszczonym Londynie, jesteśmy świadkami walk pod Dunkierką i oblężenia twierdzy na Malcie, oglądamy dziecięce przedstawienie szopki bożonarodzeniowej, podczas którego odbywa się nalot, uczestniczymy w akcjach Czerwonego Krzyża, gdy Mary zostaje kierowcą karetki…Kolejne sceny zostają nam tym bardziej w pamięci, że wydaje się, iż prowadzą do czego innego niż sądzimy.

Jednak nie tylko fabuła sprawia, że nie można się oderwać od lektury. Chris Cleave jest bowiem niezwykłym pisarzem. Przeplata tragizm z humorem, lekko umie opisać najcięższe doświadczenia, z wielką empatią zagląda w dusze bohaterów, pozostawiając nas ze zdaniami, które od razu chce się wypisywać, bez względu na to czego dotyczą.  O damskiej przyjaźni:

Kobiety mówią sobie wszystko. To dar, który otrzymałyśmy, gdy wyrzekłyśmy się muskułów i wąsów. O londyńskiej mgle: Była niemal jak żel. Można było zgubić w niej rękawiczki i odnaleźć je po półgodzinie zawieszone w powietrzu na wysokości nadgarstka. O dorastaniu – może polega na uświadomieniu sobie, że świat roi się od ludzi i że nie jesteśmy szczególnie ważni? O rozstaniu – że to powietrze w płucach losu. I wreszcie o miłości, która jest nie karkołomnym skokiem z mostu i nie żarem fajerwerków, tylko pokorną zgodą na przyjęcie wyciągniętej ręki, nim zgaśnie niebo.

O tym i w ogóle wszystkim, co najważniejsze, jest ta piękna, wciągająca i refleksyjna książka, inspirowana prawdziwymi losami dziadków autora. O ludziach jak my, uwikłanych nagle tyleż w Wielką Historię, co w swoją, małą, najintymniejszą i jedyną

Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało.

Tom Shaw postanawia odpuścić sobie wojnę – póki jego współlokator, Alistair, nieoczekiwanie nie zgłosi się do wojska i nie stanie się jasne, że konflikt zbrojny jest nieunikniony.

Kiedy Mary poznaje Alistaira, tematem równie ważnym, co wojna, staje się miłość, która wystawi ich na ciężką próbę. Mary, Tom i Alistair poznają smak przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady.

Ta zabawna, a jednocześnie przejmująca książka łączy słabo znane epizody historii z opowieścią o wielkiej miłości i przekonuje, że największy wpływ mają na nas osobiste cierpienia, codzienne potyczki i tryumfy.

„Dzielnym będzie przebaczone” trafiło na wysokie miejsca list bestsellerów „New York Timesa” oraz „Evening Standard”, a prawa do publikacji powieści sprzedano do kilkunastu krajów.

#15 listy New York Times hardback bestseller
# 4 Evening Standard (London) fiction bestseller

„Guardian”, „Washington Post” i „New York Times” uznały ją za jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2016 roku.

 

Znakomita lektura, luźno nawiązująca do opowieści wojennych dziadków autora, na nowo opisuje brutalne realia wojny, przenikliwie ukazując ich dewastujący wpływ na ludzką psychikę.

                                                                                                  “Daily Mail”

Porywający język, angielski humor i wrażliwość… Cleave szkicuje wyrazisty portret tych, którzy walczyli i tych, którzy pozostali w kraju

                                                                                              „People” (Book of the Week)

Inspirująca i poruszająca… Niektóre zdania uderzają tak mocno, że chce się krzyczeć z bólu.

                                                                                                                      ”The Times”

 Olśniewająca                                                                                         

                                                                                                                „New York Times”

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl