Wino i destylaty

Chablis z Lidla

Napisał Blurppp

Jakiś czas temu wydałem 29 zł i kupiłem Chablis w Lidlu. Potem naczytałem się na różnych blogach recenzji tego wina i jakoś bardzo przeszła mi ochota by je otwierać. Większość zarzutów dotyczyła nadmiernej kwasowości. I tak by sobie wino leżało aż rozcieńczył bym je gazowaną wodą mineralna w jakiś upalny lipcowy wieczór gdyby nie świąteczne porządki. Przypomniałem sobie o nim i pomyślałem, może ta nadmierna kwasowość będzie do kapusty i śledzia pasować ? I tak oto wino wylądowało jako drugie na stole podczas kolacji. Gości uprzedziłem, będzie kwaśno. O dziwo nikogo za bardzo to nie przeraziło. Piliśmy je już po głównych daniach, odrobinę jak degestif. Prawie wszyscy byli już prawie pełni, a czekały nas jeszcze kutia i całe morze wypieków. I o dziwo, właśnie kwaśne, lekkie wino zadziałało bardzo odświeżająco. Przywróciło apetyt i nawilżyło usta.

A oto jak wino opisał jeden z biesiadników, osoba na codzień wina nie pijająca. Kolor słomkowy, zapach, nic konkretnego jakiś owoce, raczej nie do zidentyfikowania. W ustach kwaśnie i jakieś takie mokro zimne. Ja ze swej strony nie wiele mogę dodać. Może tylko to że mi ten zapach się kojarzy z cytryną a w smaku są kwaśne, niedojrzałe jabłka i coś jak by nuta maślana.

Wino mnie rozczarowało, ale dlatego, że ktoś napisał na nim Chablis. Gdyby to było po prostu proste wino stołowe, piłbym je sobie na luzie i nie dopatrywał się jakiś wzniosłych doznań, czego mam prawo domagać się od tak prestiżowej apelacji.

Jaka z tego nauka, chcesz dobrego wina z dobrej apelacji przygotuj się na poważne wydatki. A jak chcesz wydać nie wiele a napić się czegoś smacznego, szukaj pośród win mniej znanych. Odwiedź specjalistyczny sklep i zapytaj co fajnego wypije za 30zł. Bo Chablis za 30 zł nie kupisz, cudów nie ma.

Na koniec kilka słów o producencie,  Jean Truffot to nie nazwisko winiarza a znak handlowy spółdzielni winiarzy z apelacji Chablis, zaś EMB 89068L to oznaczenie konkretnego wytwórcy. zgodnie z systematyka francuska Pro Food ( Alimentaire-pro). W nazwie ważne są pierwsze trzy litery, oznaczające nazwę rejestru, następnie dwie kolejne 89, oznaczające region, tym razem Chablis, zaś trzy następne to numer kolejny przedsiębiorcy z regionu. W tym wypadku jest to oznakowanie konfekcjonera, pakowacza ( zakładu butelkującego) a nie wytwórcy.  Więcej o systematyce znajdziecie tutaj (strona w języku francuskim)

Nazwa: Chablis

Rocznik: 2010

Producent: Emb 89068 L ( spółdzielnia Jean Truffot)

Kraj: Francja

Region: Burgundia/Chablis

Apelacja: AOC Chablis

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: chardonnay

Temp. podawania: schłodzone 8-10 stopni C

Podawać do: ryby, sałatki.

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Lidl

Cena: ok. 29,90 zł

Ocena 0-6: 3,0

Jednym zdaniem: Nieudana próba zmierzenia się z legendą

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl