Wino i destylaty

Cave d’Augustin Florent Gewurtztraminer

Napisał Blurppp

Nie warte swojej ceny

Człowiek sam sobie jest najgorszym doradcą. Zawsze wszystkim powtarzam, jeżeli masz ograniczony budżet nie kupuj drogich etykiet, raczej wybierz coś mniej poważnego za to w lepszym gatunku. Tymczasem sam postąpiłem w sposób który odradzam. Wracając z pracy zatrzymałem się w markecie by kupić wino. Sklep specjalistyczny nie po drodze a upał mnie wykończył. W Carrefourze skusiłem się na butelkę gewurtztraminera. Jaka pogoda jest każdy widzi więc nie ma się co dziwić, że wybrałem coś co słynie z orzeźwiających właściwości. Zapłaciłem nie bardzo mało, ale też jak na ten szczep nie bardzo dużo. Wróciłem do domu, wino do lodówki, ja pod prysznic, lekkie jedzonko, balkonik wino w kieliszku. Z początku było miło, kolorek wina fajny, jasny żółty ale nie wypłowiały. Nos całkiem miły, owoce liczi, białe kwiaty, delikatne korzenie w tym imbir, troszkę jabłka i cytrusa. W ustach za to gorzej, na początku słodycz, potem troszkę ziół i korzeni, posmak to gorzkie zioła. A gdzie jakakolwiek kwaskowatoś która powinna pojawić się po dominującej słodyczy, gdzie świeżość, gdzie odrobinę zielonych nut. Zero nic. Wino miast przynieś powiew wiatru zamula. Mam wrażenie że ta słodycz to nie efekt cukrów resztkowych ale po prostu dosłodzono wino by zamaskować jego mankamenty. Zamiast wieczornego relaksu dostałem kompletne zamulenie. Mogłem wybrać jakiś porządny riesling albo kupić kolejną butelkę ostatnio opisywanego i dużo tańszego edelzwickera. Za wino zapłaciłem 44 złote, w tej cenie mogłem kupić wiele dobrych win, ale nie w markecie. Jak widać upał kiepsko dział na mój intelekt, bo jak inaczej wytłumaczyć złamanie podstawowej zasady. Kupiona butelka z całą pewnością nie jest warta swojej ceny.

Nazwa: Cave d’Augustin Florent Gewurtztraminer

Rocznik: 2010

Producent: Nieznany Cave d’Augustin Florent to marka Carrefoura

Kraj: Francja

Region: Alzacja

Apelacja: AOC Alzacja

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: Jakościowe

Szczep: gewurztraminer

Temp. podawania: schłodzone 8-10C

Podawać do: sery, wątróbka

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Carrefour

Cena: ok. 44 zł

Ocena 0-6: 2

Jednym zdaniem: zamiast odświeżać zamula

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl