Wino i destylaty

Cava Mainegra Brut Nature, idealne na Sylwestra

Cava Mainegra Brut Nature
Cava Mainegra Brut Nature
Napisał Blurppp
Cava Mainegra Brut Nature

Cava Mainegra Brut Nature

Wina jako naród pijemy mało, a wina musującego prawie wcale. Myślę, że 99,99% procent Polaków z bąbelkami ma do czynienia raz w roku, pijąc jakiś sztucznie gazowany płyn niewiadomego składu nazywany „ruskim szampanem”. Coś w naszej mentalności w połączeniu z niewiedzą i stereotypami każe nam traktować uważać każde wino musują za szampana i uważać za napój elit zarezerwowany dla elit a i to tylko na specjalne okazje. Popatrzcie na taką kalkę, takie powiedzenie „Kto nie ryzykuje nie pije szampana”. Cały jego wydźwięk pokazuje jasno, szampan tylko na specjalne okazje. Tak nam wmówiono i tak mamy.

Na szczęście to mija, najlepiej świadczy o tym rosnąca z roku na rok moda na prosecco. Też bąbelki a nie szampan. Ale przecież jest jeszcze cała masa innych win musujących. Jest cała rodzina cremantów no i jest cava. Szczególnie o tej ostatniej warto przypominać, zwłaszcza teraz pod koniec roku, kiedy myśli wielu Polaków zaczynają błądzić w około przyjęć sylwestrowych.

O tym czym cava jest, jak powstaje, jaką ma systematykę pod względem zawartości cukru i co to jest D.O. Cava pisał nie będę, pisałem to już kilkukrotnie. Napisze raczej dlaczego na prywatkę, domówkę czy przyjęcie sylwestrowe warto kupić wino musujące, wytrawne a nawet „superwytrawne” czyli oznaczone jako brut nature.

Za materiał do ćwiczeń posłuży nam Cava Mainegra Brut Nature pochodząca z miasteczka Mendavia w okolicach Navarry. O producencie nie wiem za wiele, jedynie kilka podstawowych faktów, bodegę powstałą w 1986r prowadzi dwóch braci, synów założyciela. Ich piwnice wypełnia 115 tysięcy butelek, które dojrzewaną przez nie mniej niż 24 miesiące. Roczna sprzedaż wynosi około 50 tysięcy butelek, iście butikowa wielkość na tle katalońskich gigantów. Cava jest blendem surowych win ze szczepów viura, parellada, chardonnay. Jak wypadku prawie wszystkich cav surowe wina fermentowały osobno. Po zmieszaniu poddano je drugiej fermentacji i dojrzewaniu. Łącznie przez 24 miesiące.

Skoro wiemy co powinniśmy pić zastanówmy się dlaczego. Pierwsza i najważniejsza odpowiedź brzmi do podczas przyjęcia jemy. I to najczęściej dania słone. Na stole będą stały sałatki, polskie wędliny, może jakieś ryby. Raczej stek się nie trafi, raczej będzie to zimny bufet. A wytrawna cava lepiej lub gorzej masuje do większości sałatek, i wielu dań tak zwanej „zimnej płyty”. A nawet jak nie pasuje idealnie do pewnych potraw jak jajka czy śledzia, to z całą pewnością jest jednym z lepszych zestawień.

blurppp polecaPo drugie jestem się w stanie założyć, że w sylwestrowy wieczór wino musujące nie będzie jedynym spożywanym alkoholem. A po kilku kieliszkach wódki, wypicie czegoś mocno słodkiego może spowodować rozstrój trawienny i zagwarantować resztę wieczoru spędzonego na intymnych rozmowach z lwem. Dlatego jedynym rozsądnym wyborem jest wino wytrawne. I wcale nie musi to byś szampan, dobra cava wystarczy. Byle by była to cava wytrawna czyli klasy brut a jeszcze lepiej brut nature. Ja będę wam polecał właśnie dzisiejsze wino czyli Cava Mainegra Brut Nature. Oto jak ono smakuje.

[stextbox id=”info”]W barwie słomkowe, o intensywnej piance i bardzo ruchliwych drobniutkich bąbelkach. Nos prócz koktajlu cytrusów z melonem i jabłkiem niesie typowe dla tych win falę tonów piekarskich, chlebowo-drożdzowych. Usta są zimne, stalowe, wytrawne, ale kwasowość nie jest nadmierna, prawie całkowity brak cukru wyostrza smaki owocowe, te same znamy w nosie, uwypukla też nuty drożdżowe a co najważniejsze nie głuszy szlachetnych i dających winu stylu nut mineralnych i lekko słonych które wyraźnie pojawiają się w posmaku. Właśnie te mineralno-słone tony pozwolą na świetne sparowanie wina z większością potraw które trafiają na sylwestrowe stoły. Cava Mainegra Brut Nature jest bardzo świeżą, harmonijna i elegancka. Wznieść nią toast noworoczny będzie prawdziwą przyjemnością. Cena wina to 44 zł. Za tę jakość warto. Oceniam jako bardzo dobre z plusem czyli 5,5 i daje znaczek polecam. Głownie za czystość smaków i za elegancję.[/stextbox]

 

Nazwa Cava Mainegra Brut Nature
Rocznik Nie dotyczy
Producent Mainegra S.A.
Kraj Hiszpania
Region Navarra
Apelacja D.O. Cava
Typ wina musujące
Kolor wina białe
Smak wytrawne/brut nature
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy viura, parellada, chardonnay
Temp. podawania schłodzone 6-8 stopni
Podawać do Na toast ale będzie pasowało do większości zimnych dań
Do kupienia w www.wineandyou.pl i w sklepach importera: Milanówek; ul. Piasta 18a orazWarszawa; ul. Malczewskiego 6 i Warszawa, Aleja KEN 36
Cena 44 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 5,5
Jednym zdaniem Czystość smaków i elegancja
Wino otrzymałem Wine and You  

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl