Wino i destylaty

Castellani Montepulciano d’Abruzzo Due Mari

Napisał Blurppp

Włoskie wino do wiejskiej kiełbasy

Rzetelny rzemieślnik to ktoś na kim zawsze można polegać, choć arcydzieła raczej nie stworzy. Produktem takiego rzemieślnika jest Due Mari. Solidne wino, przyzwoite jakościowo choć w zachwyt nie wpędza. Owocowy bukiet przywodzi przed oczy obraz miejsca urodzenia Due Mari czyli wzgórz Abruzji opadających ku Adriatykowi. Jest to jednak obraz mocno zamglony. Pomimo klasyfikacji jako wino jakościowe raczej powinno pełnić funkcje wina stołowego. Delikatnie wyczuwalna nuta dymu w finiszu sprawia, że dobrze się komponuje z popularnymi w Polsce wędzonymi wędlinami. Dobre do sytej kolacji, raczej nie by delektować się w weekendowy wieczór. Przed degustacją nie zapomnij o dekantacji i raczej nie przechowuj zbyt długo, korek jest silikonowy.

Castellani Montepulciano d’Abruzzo Due Mari

Rocznik: 2010

Producent: Castelani s.p.a.

Kraj: Włochy

Region: Abruzja

Apelacja: D.O.C

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: Montepulciano d’Abruzzo

Temp. podawania: temperatura pokojowa 18-20C

Podawać do: Makaron, dania mięsne, wędliny

Pojemność: 0,75 l.

Miejsce zakupu: Internet, winezja.pl

Cena 26,90 zł

Ocena 0-100: 68

Jednym zdaniem: Przyjemne z bigosem. w tej cenie znajdziemy coś lepszego 

 

 


 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl