Krótko

Cargo Grill & Deli – nowa restauracja w Krakowie na Dolnych Młynów

Napisał Blurppp

Na terenie kompleksu Dolne Młyny powstało zaskakujące i unikalne miejsce, jakiego w Krakowie do tej pory brakowało. To połączenie restauracji i delikatesów – od dawna marzyli o tym miłośnicy najwyższej jakości mięs, ryb i owoców morza.

Załoga tej restauracji to specjaliści od kulinarnej spedycji – szef kuchni, Maciej Piórkowski, który od 10 lat pracuje w najlepszych restauracjach Wielkiej Brytanii, osobiście wyznaczył szlaki dostaw. Na talerzach pysznią się steki z najlepszej polskiej wołowiny, która w specjalnych szafach sezonujących dojrzewa na sucho przez trzy tygodnie – wyłącznie ta czasochłonna metoda pozwala na osiągnięcie efektu godnego Cargo. Z największych targów rybnych w Europie przyjeżdżają tu świeże ryby i owoce morza – trafiają na wyłożoną lodem ladę i czekają na gości. Wystarczy jedno skinienie, aby wybrana dorodna sztuka wylądowała na ruszcie, a następnie została dostarczona prosto do stolika z wybranymi dodatkami – ziołowymi masłami, autorskimi sosami, czy aromatycznymi warzywami.

Intrygujące inspiracje zebrane na całym świecie sprawiają, że dania są wyjątkowe – spróbować można miecznika z salsą ananasową, kalmarów piri-piri podawanych w towarzystwie roszponki czy zupy z ogonów wołowych.

Obsługa fachowo doradzi również idealnie pasujący do posiłku kieliszek wina, bowiem specjalnie pod kątem menu Cargo zaprojektowana została karta z wyselekcjonowanymi gatunkami i rocznikami z najlepszych winnic na świecie.

Sezonowany na sucho stek, świeży homar czy skrzydło płaszczki – wszystkie te produkty dostępne są również w delikatesach. Sięgnąć mogą po nie wszyscy Ci, którzy woleliby je przygotować we własnej kuchni. Zostaną troskliwie przygotowane do drogi i wyposażone w odpowiednio dobrane świeże zioła czy sprawdzone przepisy od szefa kuchni. Dzięki delikatesowej ofercie Cargo krakowianie zyskali dostęp do składników niespotykanej wcześniej jakości.

Cargo szybko staje się miejscem znanym wśród kulinarnych koneserów – pochlebne recenzje potwierdzają, że Kraków czekał na miejsce, które będzie wyróżniało się jakością.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl