Wino i destylaty

Bodega San Mames Doble R Joven

Bodega San Mames Doble R Joven
Bodega San Mames Doble R Joven
Napisał Blurppp
Bodega San Mames Doble R Joven

Bodega San Mames Doble R Joven

Lato i upały zwykle kierują nasze winne gusta w stronę win białych, ale przecież lato to również czas pieczenia na ruszcie, czyli jak przyjęło się mówić czas grilla. A na takie okazje to ja lubię wina czerwone, tym bardziej, że lubię grillowane hamburgery. Jednak wobec wina na upalne popołudnie mam ściśle określone wymagania, a właściwie jedno wymaganie, zero beczki. W wypadku win hiszpańskich oznacza to wina młode czyli joven, a i to nie wszystkie. Wiele win joven jednak było zmiękczane czy zaokrąglane beczką. Zresztą zgodnie z hiszpańskim prawem winiarskim. Dla porządku przypomnijmy systematykę win hiszpańskich względem procesu dojrzewania. I tak idąc od dołu mamy:

Joven– wino młode, z ostatniego zbioru, dojrzewało przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Przepisy nie określają ile z tego ma przypaść na butelkę a ile na beczkę. Czyli w tej grupie mogą znaleźć się zarówno wina które z drewnem nie mały kontaktu jak i wina które leżakowały w dębinie 11 miesięcy.

Crianza – wino rocznikowane, dojrzewające przez okres nie mniejszy niż 24 miesiące, z czego przynajmniej 6 w beczce. Niektóre apelacje jak Rioja czy Ribera del Duero są tu bardziej wymagające i czas starzenia w beczce podnoszą do 12 miesięcy.

Reserva – wino sprzedawane w czwartym roku po zbiorach. Dojrzewa przez minimum 3 lata od zakończenia fermentacji. Nie mniej niż 12 miesięcy w beczce.

Gran Reserva – odpowiednio 18 miesięcy w beczce i 40 miesięcy w butelce. Wino trafia do sprzedaży w 6 roku.

Wszystkie powyższe informacje odnoszą się do win czerwonych, wina białe i różowe mają inne czasy dojrzewania.

Przy takiej systematyce, jeżeli producent nie umieści na kontretykiecie stosownej informacji zakup wina joven jest loterią, możemy kupić nieokrzesanego, owocowego dzikusa który po lekkim schłodzeniu świetnie sprawdzi się w upały, ale możemy kupić i wino które będzie smakowało jak zrobione z parkietowych klepek a nie z winogron. Jak pisałem wyżej loteria.

Na szczęście wino które otwarłem w sobotę czyli Bodega San Mames Doble R Joven okazało się być właśnie mocno nieokiełzanym dzikusem, który nie wie co to beczka.

W barwie intensywny, fioletowy z granatowym refleksem. W nosie początkowo lekko ziemisty, po chwili wyraźnie owocowy, dużo czarnych owoców z których na pierwszy plan wysuwają się jeżyny ale jest też porzeczka i owoce leśne. W ustach dość ciężkie, o dobrej rześkiej kwasowości, owoc ten sam co w nosie, wyraźny, ładnie wyeksponowany. Do tego dochodzą delikatne tony przypraw. I wreszcie coś co mi się w tym winie podobało najbardziej czyli garbniki, charakterne, wyraziste, zdecydowane a równocześnie pod kontrola, bez nieprzyjemnego spinania, bez uczucia cierpkości.

W połączenie z lekko niedopieczonymi (takie lubię) domowymi hamburgerami, lekko schłodzone, pite na świeżym powietrzu zasłużyło sobie na silne dobre z plusem czyli 4,5.

Nazwa: Bodega San Mames Doble R Joven

Rocznik: 2012

Producent: Bodega San Mames

Kraj: Hiszpania

Region: Ribera del Duero

Apelacja: D.O. Ribera del Duero

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: tempranillo

Temp. podawania: lekko schłodzone

Podawać do: mięso z grilla, w tym hamburgery

Do kupienia w: www.wineandyou.pl i w sklepach importera: Milanówek; ul. Piasta 18a oraz

Warszawa; ul. Malczewskiego 6 i Warszawa, Aleja KEN 36

Cena: 33 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 4,5 zł

Jednym zdaniem: Całkowicie bez beczki, o fajnych garbnikach ładnej owocowości

Wino otrzymałem od Wine and You

 

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl