Recenzje

Benjamin Hall “Isis. Państwo Islamskie”

Napisał Blurppp

Nie lubię kiedy w wiadomościach pada słowo ISIS, zawsze oznacza to coś złego. Zawsze niesie ze sobą śmierć. Czasami z pozoru odległą, gdzieś w Syrii albo Iraku czasami wydawać by się mogło bliską bo z Paryża. Ale rzadko tym informacją towarzyszy rzetelna informacja czym owe ISIS jest. Teraz można ten brak łatwo nadrobić wystarczy sięgną po książkę Benjamina Halla „Isis. Państwo islamskie”

Isis Państwo Islamskie Zwykle unikam tak zwanych „książek na czasie” większość z nich jest skalana wadą doraźności. Trochę w tym przypominając skok na kasę, wykorzystanie chwilowego zainteresowania. Większość tych pozycji powstaje też na szybko, bez dystansu i bardziej przypomina artykuły prasowe niż książki.  Czasami jednak niema wyboru i jeżeli przestają wystarczać pobieżne doniesienia prasowe trzeba sięgnąć po książkę.

Nie będę ukrywał, że sam prosząc Wydawnictwo o ten tytuł kierowałem się dokładnie takim zamysłem: dowiedzieć się więcej niż oferuje 90 sekundowy nius w programie informacyjnym. Szukałem pognębionej wiedzy o tym niebezpiecznym tworze i się nie zawiodłem.

Benjamin Hall – dziennikarz od lat relacjonujący bliskowschodnie konflikty – z zegarmistrzowska precyzją prowadzi nas przez świat terrorystów z ISIS. Począwszy od genezy powstania ruchu, która był upadek Iraku a później Libii oraz wojna domowa w Syrii. Przedstawia sylwetki przywódców i szeregowych członków. Opowiada o codzienności w szeregach bojowników. Wszystko to zna z pierwszej ręki. Był tego świadkiem, rozmawiał z uciekinierami. Słyszał świst kul. I tą autentyczność przekazu czuć na każdym kroku.

Dodatkowym atutem książki jest jednoznaczna wymowa i jasne oskarżenie amerykańskiej administracji z prezydentem Obama. To ich działania, często wbrew ostrzeżeniom ze strony wojskowych czy ciał doradczych doprowadziły do powstania tej armii terrorystów. Ponieważ mam w tej kwestii bardzo podobne zdanie odczuwałem podczas lektury jakąś wewnętrzną satysfakcje. Była ona tym większa, że autor często cytuje wypowiedzi prominentnych działaczy które jasno tę tezę potwierdzają.

Z kolei najbardziej wzruszającą częścią książki są rozdziały wspominkowe, poświęcono ofiara bestialstwa ISIS. Po lekturze ci ludzie, których znałem jedynie z nazwiska padającego w kontekście odciętej głowy, nagle stali się pełnowymiarowi, nabrali unikalnej osobowości  już na zawsze utraconej dla świata.

Czytałem ta książkę z olbrzymią przyjemnością z jednej strony i ciarkami strachu z drugiej. Z każda przeczytaną stroną bardziej docierało do mnie do czego prowadzi fanatyzm. Pokazywało też, jak bardzo jesteśmy wobec niego bezsilni, jak nie potrafimy odnieść się do tamtego, zdominowanego przez wypaczony islam, systemu wartości.

Podobno jeżeli człowiek cos zrozumie to przestaje się tego bać.  Ja się dalej boję, chyba nawet bardziej, bo to że wiem jak ten twór działa niestety wcale nie oznacza, że go zrozumiałem. Tego bestialstwa, do tego bestialstwa imponującego sporej części młodych europejskich muzułmanów zrozumieć się nie da. Wiem natomiast jak należy wobec nich postępować. I pozwólcie, że ta wiedzę zachowam dla siebie.

Bardzo was na tą pozycję namawiam, dzięki niej będziecie przygotowani. Oni tu przyjdą wcześniej czy później, w ten czy inny sposób.

Tytuł: „ISIS. Państwo Islamskie”

Autor: Benjamin Hall

Wydawca: Wydawnictwo Muza

Rok wydania: 2015

Stron: 325

Okładka: miękka

Ilustracje: czarnobiałe

Cena: 34,90 zł

Książka, egzemplarz przedpremierowy, otrzymałem od wydawcy

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl