Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje

Balzary Michael “Flea” „Flea. Acid for the Children”

Napisał Blurppp

Red Hot Chilli Peppers to bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych zespołów ostatnich 40 lat. Od swojego debiutu w 1984 roku rozgrzewają serca fanów. Rdzeń zespołu od początku stanowią charyzmatyczny wokalista Anthony Kiedis i odpowiadający za groove fenomenalny basista Flea. Reszta zespołu podlega ciągłym fluktuacją.  O ile ten pierwszy jest dość znany i sporo o sobie opowiedział w autobiograficznej opowieści „Blizna” o tyle o tym drugim wiadomo było znacznie mniej. Teraz to się zmienia za sprawa niedawno wydanej autobiografii „Flea. Acid for the Children”.

Bardzo dziwna to pozycja i z pewnością wzbudzi ona u czytelników wiele ambiwalentnych odczuć. Głownie dla tego, że opisuje bardzo wczesny okres życia autora. Tak naprawdę opowiada nam jam australijski nadwrażliwiec Michael Peter Balzary stał się Flea.

Wspólnie z autorem przemierzymy kawał świata od australijskiego Melbourne, przez Nowy York po Holywood. Zatopimy się w problemy rodzinne przedstawicieli amerykańskiej niższej klasy średniej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Poznamy świat nowojorskiej i kalifornijskiej bohemy. Wreszcie oglądniemy czas zmierzchu dzieci kwiatów.

Przy okazji zahaczymy o amerykańskie szkoły i rządzące nimi zasady przed reganomiką i tuż po niej. Przy okazji będzie szansa rzucić okiem na mechanizmy rządzące wówczas amerykańską wielkomiejska rodziną. I powiem wam, że nie zawsze spodoba wam się co tam zobaczycie.

Kolejnym ważnym elementem „Flea. Acid for the Children” jest szczere rozliczenie się Pchełki ze światem używek w tym wszelakich substancji zmieniających percepcje. Autor szczerze opowiada o swoich narkotykowych doświadczeniach, a tych było bardzo wiele, a łatwy dostęp do dragów zabrał mu przyjaciół i wiele w jego życiu zmienił.

Jest też oczywiście o przyjaźni z Anthonym Kiedisem, o odejściu Hillela Slovaka i o innych przełomowych momentach bardzo wczesnego RHCP.  Ale na tym wczesnym etapie się kończy. „Flea. Acid for the Children” opowiada bowiem o tym co kształtowało i stworzyło Flea a nie o samej karierze. Na to pewnie przyjdzie czas w zapowiedzianej już drugiej części.   

Tyle o treści, ale tym co na mnie zrobiło wielkie wrażenie, to język i styl opowieści. Michael pisze językiem jakiego raczej nie spodziewacie się po rockandrolowcu.  Wszystko skrzy się od metafor, impresji, hiperbol. Dużo tu zabawy słowem, językiem, nastrojem. Wszystko waha się od euforii po mroczne, depresyjne klimaty. Co jest chyba jasna projekcją tego, co działo się w głowie małego chłopca dorastającego w toksycznym środowisku.   

Sam „Flea. Acid for the Children” poznałem za sprawą audiobooka. W rolę lektora/autora/narratora wcielił się Janusz Zadura, i zrobił to z wielką klasą. Doskonale przedstawił pewną emocjonalną labilność, rozedrganie młodego człowieka w przełomowych momentach swojego życia. Nie ma tu patosu, nie ma popadania w egzaltację, jest za to doskonałe panowanie nad nastrojem, co w tej pozycji jest bardzo ważne.  

Wysłuchanie tego tytułu niewątpliwie robi wrażenie, przedstawia ona bowiem tło tego co później zaowocowało niezwykła muzyka. Pokazuje, jak kształtował się warsztat i emocjonalność Flea. Zostaje też niestety odrobina niedosytu. Chciałoby się posłuchać o samej muzyce i karierze RHCP. To też niecierpliwie czekam na kolejna część. A tą z całego serca POLECAM

Autor: Balzary Michael “Flea”blurppp poleca

Tytuł: „Flea. Acid for the Children”

Czyta: Janusz Zadura

Czas: 10 godzin i 36 minut

Cena okładkowa: 31,90 zł

Kupicie w: Empik Go

Audiobooka wysłuchałem w ramach abonamentu w Empik Go

Sponsorem mojego abonamentu jest Empik Go 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl