Krótko

Astronauci NASA w Polsce i pokaz filmu „Space between the words”

Napisał Blurppp

Astronauci – George Zamka i Soichi Noguchi podzielą się pięknem naszej planety podczas światowej premiery filmu Adama Ustynowicza pt. Space between the words ze zdjęciami w najwyższej technologii obrazu 4K wykonanymi w 2015 r. na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.  Pokaz z udziałem skrzypka Mariusza Patyry odbędzie się w warszawskim Pałacu Lubomirskich  9 października o godzinie 14.00.

zdjecie-nasa_-soichi-noguchiWizyta George Zamka i Sōichi Noguchi związana jest z obchodami międzynarodowego Kosmicznego Tygodnia. Astronauci wezmą udział w internetowej premierze filmu pierwszego filmu Adama Ustynowicza Chopin – The Space Concert oraz w specjalnym pokazie fragmentów nowego filmu Space between the words z Nokturnami Fryderyka Chopina i zdjęciami filmowymi 4K wykonanymi przez astronautę NASA Terry’ego Virts’a. Reżyser filmów Adam Ustynowicz podczas kręcenia zdjęć miał możliwość bezpośredniego kontaktu z Virts’em poprzez kosmicznego maila ,,astroTerry”. Jak żartobliwie komentuje Ustynowicz dzięki technologii 4K możemy zobaczyć i odczuć to, co widzą astronauci podczas lotów w kosmos, brakuje jeszcze tylko stanu nieważkości. Światowa premiera nastąpi w warszawskim Pałacu Lubomirskich już 9 października o godz. 14.00 podczas zamkniętego pokazu.

W filmie, w roli narratora występuje japoński astronauta Soichi Noguchi, który napisał 10 wierszy Space Haiku inspirowanych muzyką Chopina, pięknem Ziemi i tradycyjną minimalistyczną formą poezji japońskiej. Swoimi przemyśleniami dzieli się również z widzami Amerykanin polskiego pochodzenia George Zamka. Z miasta Fryderyka Chopina popłyną w świat dwa fragmenty nowego filmu, będące zapisem zachwytu astronautów pięknem Ziemi, którym dzielą się z nami dzięki nowym technologiom.

CHOPIN W KOSMOSIE I PIERWSZA CZĘŚĆ FILMU CHOPIN – THE SPACE CONCERT

Płk. pil. George D. Zamka – astronauta NASA o polskich korzeniach, opowiada, że jego pierwsze spojrzenie na naszą planetę z kosmosu było jak ponowne narodziny, a tego doświadczenia nie sposób wyrazić słowami. W roku 2010, kiedy trwały obchody 200. rocznicy urodzin Chopina, Zamka wyruszył na wyprawę kosmiczną zabierając ze sobą, za namową reżysera Adama Ustynowicza, płytę CD z utworami Chopina nagranymi przez Karola Radziwonowicza. Ustynowicz myślał o stworzeniu filmu, a astronauci zainspirowani jego pomysłem, nakręcili zdjęcia filmowe do muzyki polskiego kompozytora. Japoński astronauta Soichi Noguchi, który przez 6 miesięcy krążył wokół Ziemi na pokładzie Stacji orbitalnej wykonał ponad 300.000 zapierających dech w piersiach fotografii naszej planety. W 2012 r. Adam Ustynowicz ukończył film ,,Chopin – The Space Concert”, który został obsypany nagrodami, w tym Grand Prix  Festiwalu Filmowego w Monaco.

iss042-e-183327

DRUGA CZĘŚĆ FILMU CHOPIN – THE SPACE CONCERT, pt. SPACE BETWEEN THE WORD, POKAZ W WARSZAWIE

Minęło 5 lat i w kosmos powrócił astronauta NASA płk. pil. Terry Virts, który podczas wyprawy STS-130 Endeavour w 2010 roku był pilotem promu kosmicznego. W ciągu zaledwie pięciu lat technologia rejestracji obrazu bardzo się zmieniła. Terry Virts zabrał w kosmos najnowszą kamerę rejestrującą obrazy w ultra wysokiej rozdzielczości. Podczas siedmiu miesięcy, siedmiookienna Kopuła, z której można podziwiać panoramę Ziemi zamieniła się w studio filmowe. Efekty tych działań zobaczymy w warszawskim Pałacu Lubomirskich już 9 października o godz. 14.00 podczas światowej premiery dwóch fragmentów filmu do Nokturnów Fryderyka Chopina. Wykonawcą obu utworów będzie znakomity skrzypek Mariusza Patyry, który jako jedyny Polak w historii został zwycięzcą prestiżowego konkursu „Premio Nicolo Paganini” organizowanego w Genui we Włoszech. Artyście towarzyszył będzie kwintet smyczkowy Sinfonia Viva. Fragmenty filmu będą również dostępne na portalu missionearth.space dla wszystkich, którzy chcieliby odkryć swój własny kosmos. Dzień wcześniej, 8 października o godz. 19:00 astronauci będą gośćmi honorowymi specjalnego pokazu filmu ,,Chopin – The Space Concert” w Operze Wrocławskiej.

EXPLORE YOUR SPACE! – odkryj swój kosmos jest przesłaniem płynącym z Warszawy, które łączy najnowocześniejszą technologię z uniwersalnym i ponadczasowym dziedzictwem polskiego Romantyzmu. To podzielenie się zachwytem i uniesieniem podczas pierwszego spojrzenia z orbity na Ziemię. Chopin wyraził te uczucia blisko 200 lat temu, astronauci uwiecznili je w swoich refleksjach sprzed 6 lat. Teraz możemy ich doświadczyć dzięki technologii 4K, która otwiera oczy na piękno Ziemi, a serca na muzykę Chopina.

Organizatorem pokazu oraz wizyty astronautów w Polsce jest Atende Software, firma, która wierzy, że rozwój kultury jest głównym wyznacznikiem postępu dlatego wspiera polskich artystów trwożących sztukę na najwyższym poziomie.

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl