Wino i destylaty

Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC z Faktorii Win

Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC
Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC
Napisał Blurppp
Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC

Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC

Pierwsze podejście do trzeciej gazetki Faktorii Win okazało się średnio udane (średnio udane to taki eufemizm). Dlatego na drugie wybrałem coś lepiej rokującego. Sięgnąłem do umieszczonej w kategorii na randkę, kosztująca 40 zł bez grosza, włoską Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC. Już na tym poziomie możecie zapewne zauważyć, że podana na etykiecie nazwa jest nie pełna. Nie ma w niej nazwy producenta. Powiem wam więcej, w katalogu, ba w materiałach prasowych też nie znajdziecie tej informacji. Zupełnie jak by ktoś chciał to ukryć. Na szczęście w dzisiejszych czasach wszystko da się znaleźć w Internecie, choć uczciwie mówiąc czasami nie jest łatwo. Na szczęście się udało. Producentem jest zajmująca się głownie produkcja wina na potrzeby własnych marek sieci dyskontowych i hipermarketów Cantina Bortolato Emanuela należąca do imperium rodziny Pizzolo (EnoItalia group). Jest to bardzo nowoczesna, działająca od 1986 roku fabryka wina. Użyłem tego określenia, bo jak żadne inne określa ich profil działalności. Nie posiadają własnych winogradów, pracują w oparciu o skupowane grona. Natomiast ich osprzęt jest uznawany za jeden z najlepszych i najnowocześniejszych w Europie. Dzięki temu i oczywiście dzięki sztabowi świetnie wyszkolonych enologów są wstanie wyprodukować właściwie każdy rodzaj wina. Ich siedzibą jest Vento, to tez większość produkcji obejmuje wina z tamtejszych apelacji.

A właśnie jedna z takich apelacji jest DOC Valpolicella. Położona na wschód od jeziora Garda i na północ od Werony słynie czerwonych win z częściowo podsuszanych w drewnianych skrzynkach gron. W ramach apelacji wydzielono szczególnie atrakcyjne siedliska i region dostał dodatkowy określnik Classico. Jest jeszcze trzecia apelacja DOC Valpolicella Valpantena położona bardziej na wschód w stosunku do DOC Valpolicella Classico. Na terenie całej apelacji ogólnej jak i subregionów uprawia się krzewy następujących odmian: molinara, rondinella, corvinone, rossignola, negrara, barbera, sangiovese i bigolona. Ale do produkcji win z oznaczeniem apelacyjnym można użyć tylko trzech z nich i to w określonych proporcjach:  corvina veronese (minimum 40%, maksimum 70%), rondinella (minimum 20%, maksimum 40%) i molinara (minimum 5%, maksimum 25%)

Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC

Veneto, drugi po Apulii najbardziej plenny region kontynentalnych Włoch

Nasza butelka jednak nie nosi żadnego z powyższych oznaczeń, za to dodano określnik Ripasso. Nie ma on jednak związku z geografia a z metoda produkcji. Oznacza, że przy winifikacji ponownie przefermentowano wytłoki pozostałe po produkcji Amarone.

Valpolicella, choć czasami nazywane młodszym bratem Amarone jest winem stojącym o dwie półki niżej. To z założenia wina codzienne, owocowe, raczej proste i pozbawione potencjału długiego przechowywania. Nawet, teoretycznie najlepsze Valpolicelle klasy superiore rzadko, a w praktyce nigdy osiągają status win wielkich. Nie są też winami drogimi. Jakiś czas temu w Lidlu była dostępna stojąca na szczycie formalnej apelacyjnej drabiny Valpolicella Ripasso Classico Superiore. Co prawda od anonimowego, ukrytego pod cyfrowym kodem producenta, ale za to bardzo smaczna, kosztowała 29,99. Bohater wpisu jest o 10 zł czyli o 1/3 ceny bazowej droższy. Co dostaniemy za te pieniądze.

[stextbox id=”info”]Oko  głębokie, szkarłatne. Nos powściągliwy, z  bardzo słabymi tonami wiśni i czekolady ale też z jakąś nie przyjemna nutą zleżałej gumy. Usta lekkie, wiśniowe, o umiarkowanej kwasowości. W posmaku pojawia się typowy ton goryczki. Wino nie jest przykre. ale też nie wywoła w partnerce drżenia kolan, a to wino dedykowane na romantyczne tete a tete. Z całą pewnością nie jest warte 40 zł. Za te pieniądze kupicie coś lepszego i to wcale nie trzeba długo szukać. Wino mnie rozczarowało, jest dostateczne czyli na 3.0[/stextbox]

Kolejne wina z Faktorii Win niebawem. Liczę, że będą lepsze.

Nazwa Aristocratico Valpolicella Ripaso DOC
Rocznik 2012
Producent Cantina Bortolato Emanuela
Kraj Włochy
Region Veneto
Apelacja DOC Valpolicella
Typ wina spokojne
Kolor wina czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy corvina, rondinella
Temp. podawania Pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Dojrzałe sery, czerwone mięsa
Do kupienia w sklepy biorące udział w projekcie Faktoria Win
Cena 39,99 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 3,0
Jednym zdaniem Drżenia kolan u partnerki nie wywoła  
Wino otrzymałem Faktorii Win

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl