Krótko

Antrakt” Ruperta Smitha w księgarniach od 3 lutego

Napisał Blurppp

Sekrety skrywane przez trzy generacje angielskiej rodziny, obyczajowe skandale i świat artystyczny przedwojennego Londynu Antrakt Ruperta Smitha w księgarniach od 3 lutego.

Antrakt-1Helen, znudzona swoim życiem i małżeństwem, zapisuje się na kurs kreatywnego pisania i zaczyna zbierać informacje na temat życia swojego dziadka, Edwarda Bartona, jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Niedoceniany przez krytyków, był uwielbiany przez czytelników – a także przez przemysł filmowy; na podstawie jego bestsellerowych powieści powstało kilka filmów. I nagle u szczytu sławy, po światowym sukcesie kolejnej powieści „Antrakt”, na podstawie której w 1959 roku zrealizowano film pod tym samym tytułem z Laurencem Olivierem i Jayne Mansfield, Barton wycofał się z publicznego życia i nigdy już nie napisał ani jednego słowa.

Helen postanawia rozwikłać sieć fikcji i kłamstw otaczających spuściznę dziadka i wyjawić tajemnicę ciążącą na całej jej rodzinie – historię miłosną znacznie bardziej dramatyczną niż te, które Barton opisywał w swoich powieściach. To, co odkryje na strychu, wśród zakurzonych papierów, na zawsze zmieni jej relacje z bliskimi. Podczas gdy dociera do prawdy o przeszłości, lekkomyślnie wdaje się w romans, który postawi jej przyszłość pod znakiem zapytania.

Dzięki odnalezionym przez Helen dziennikom dziadka czytelnik przenosi się z londyńskich przedmieść w czasach współczesnych w samo serce Londynu lat przedwojennych, wojennych i powojennych, a sugestywna narracja Ruperta Smitha sprawia, że jest to naprawdę fascynująca podróż. Wśród literackich inspiracji „Antraktu” autor wymienia „Madame Bovary” Flauberta, „Stracone złudzenia” Balzaca czy „Lolitę” Nabokova. Postać Edwarda Bartona czerpie z biografii wielu dwudziestowiecznych pisarzy ukrywających orientację homoseksualną.

Rupert Smith urodził się w Waszyngtonie w roku 1960, a dorastał w Surrey. Od roku 1978 mieszka w Londynie. Studiował anglistykę na tamtejszym uniwersytecie, a następnie, w roku 1986, uzyskał tytuł doktora z historii teatru. Jako dziennikarz współpracował z takimi pismami, jak „The Guardian”, „The Independent on Sunday”, „The Times”, „The Los Angeles Times”. Jest autorem wielu powieści, zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i pod pseudonimami James Lear i Rupert James.

Tytuł: „Antrakt”

Autor: Rupert Smith

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska

Premiera: 3.2.2016

Cena:  39.90 zł

Wydawnictwo MUZA SA


Na podstawie materiałów wydawcy

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl