Krótko

Anna Janyska „Kura i zaklinacz deszczu” – zapowiedź

Napisał Blurppp

„Mądra proza, pyszna lektura i coś niesamowicie świeżego” – napisała o debiucie Anny Janyskiej Katarzyna Bonda. Dotychczas pisała scenariusze do jednych z najchętniej oglądanych polskich seriali m.in. „Domu nad Rozlewiskiem” czy „Tancerzy”. Druga powieść autorki – „Kura i zaklinacz deszczu” w księgarniach już od 12 kwietnia.

Oboje kiedyś byli szczęśliwi, oboje przekonani, że szczęście nigdy ich nie opuści. Młoda dziewczyna z małego ukraińskiego miasteczka, żyjąca w Pradze, i dojrzały mężczyzna, samotnik z Warszawy. Ona, prosta i dobroduszna, wszystko brała  za dobrą monetę. Świat ukraińskiej wioski i ukraińskiego miasteczka, wydawał jej się  wspaniały.  Nie potrafiła dostrzec  zbliżającego się niebezpieczeństwa. On natomiast uważał się za szczęściarza, najbardziej spełnionego mężczyznę świata, dopóki nie padł ofiarą czystego przypadku, zrządzenia losu, który obszedł się z nim w sposób bezwzględny. To dwie mocne historie, których nie można streścić, żeby nie zgubić radości z odkrywania tajemnicy.

„Kura i zaklinacz deszczu” to książka o próbie odnalezienia utraconej tożsamości, o woli życia i znaczeniu miłości, balansująca na cienkiej  linii oddzielającej świat racjonalnych faktów od ich magicznych interpretacji. Autorka przeskakuje od przesądów ukraińskiej wsi, przemieszanych z dziecięcym, magicznym widzeniem rzeczywistości do ukrytego w wielkomiejskim szumie szamanizmu, który może być oznaką choroby psychicznej, ale nie musi. I wreszcie – to książka, która poprzez detale ukraińsko-czesko-polskich realiów buduje uniwersalny świat, w którym mieszają się fakty historyczne, wierzenia i ukryty język sztuki. Oszczędna i maksymalnie nasycona znaczeniami narracja Janyskiej przywodzi na myśl prozę Wiesława Myśliwskiego i na długo pozostaje w pamięci.

Anna Janyska – scenarzystka, dramaturg, pisarka, poetka i tłumaczka poezji i prozy czeskiej na język polski. Dużą część życia spędziła w Czechach, gdzie pracowała z ciężko upośledzonymi dziećmi osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Trzy lata spędziła w Paryżu jako żona czeskiego dyplomaty. W Pradze publikowała w czasopismach literackich poezję pisaną w języku czeskim. Po czesku napisała też książkę dla dzieci, przetłumaczoną na język polski (Ja – Czarodziej). Miała także trzy wystawy rysunków połączonych z tekstami. Po powrocie do Polski zajmuje się wyłącznie pisaniem. Pisze opowiadania, dramaty (Dzielenie przez zero wystawiane przez Teatr Śląski) i scenariusze do seriali (Pensjonat pod Różą, Kopciuszek, Tancerze, Galeria, Dom nad rozlewiskiem, Życie nad rozlewiskiem, Tancerze). Oprócz tego od czasu do czasu tłumaczy poezję czeską. W październiku 2016 ukazała się jej powieść „To nie jest opowieść dla młodych ludzi”.

Tytuł: „Kura i zaklinacz deszczu”

Autor: Anna Janyska

Premiera: 12.04.2017

Cena:  34, 90 zł

Wydawnictwo: MUZA SA

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl