Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Krótko

Aneta i Jasiek Kuroniowie „Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich” – zapowiedź

Najnowsza propozycja kulinarnego małżeństwa jest przykładem tego, jak przeciwieństwa się przyciągają – także w kuchni. On – miłośnik tradycyjnej kuchni. W jego jadłospisie często występują mięsa, ryby i nabiał. Ona – rozmiłowana w warzywach i strączkach, szuka jak najzdrowszych rozwiązań, tworząc warzywne kompozycje z wyjątkowym charakterem. W niniejszej książce czytelnicy znajdą zbiór stu autorskich przepisów. Każde danie zostało tu przygotowane w dwóch odsłonach – wegańskiej (zaproponowane przez Anetę) i z mięsem (to domena Jaśka).

 Premiera: 12 listopada 2020

Przy okazji wybierania przepisów dla siebie odbyć można swoistą podróż kulinarną, gdyż inspiracje autorów to nie tylko kuchnia polska, ale także dania, którymi zajada się od lat świat.

Przykładowo – przepyszne, inspirowane kuchnią azjatycką bułeczki bao mają w książce swoją wersję z szarpanym mięsem wieprzowym, kimchi i sałatą rzymską, oraz wegańską – z boczniakami i pastą z czarnej fasoli. Z kolei rdzennie słowiański smalec Jasiek przyrządził w wariancie najbardziej tradycyjnym, na słoninie z dodatkiem jabłka, a Aneta w wersji roślinnej, z fasoli. Danie zaczerpnięte z kuchni niemieckiej, bo hamburgery są (to chyba oczywiste!) z… Hamburga, przygotować można w klasycznej odsłonie – z wołowiny albo nowocześnie – z grzybów i brązowego ryżu.

Ponadto w książce znaleźć można pomysły na dania, które pozwolą wykorzystać każdy składnik, bo kuchnia w duchu zero waste to konik Jaśka, a także wiele kulinarnych, praktycznych rad i inspiracji.

Gotowanie według Anety i Jaśka oparte jest na mnogości wspólnych składników, aby pokazać, że nawet przy kompletnie odmiennym podejściu do kuchni można z tych samych lub bardzo podobnych produktów przygotować posiłki, które zjemy razem.

W końcu będzie można mieć to samo danie podane na dwa sposoby!

Taki model gotowania jest w polskich rodzinach coraz bardziej popularny.

Ponieważ dyskurs między wegetarianami i mięsożercami trwa już długo i pewnie równie długo nie zostanie rozstrzygnięty, w książce o obiegowych opiniach na temat różnych stylów żywienia głos zabrała Weronika Pruss da Cruz, dietetyczka, z wykształcenia technolożka żywienia.

Cóż radzi?

Ta książka pomoże dokonywać mądrych wyborów. Bez znaczenia, jaki model żywienia finalnie wybierzecie; roślinny czy z produktami odzwierzęcymi. Wsłuchajcie się w siebie, obserwujcie swój organizm, notujcie, jak się czujecie fizycznie i psychicznie. Wyciągajcie wnioski. To wy i wasz komfort jest najważniejszy, bez względu na to, czy w waszym jadłospisie jest mięso, czy też go nie ma.

Wcześniej jednak, z zawodową dokładnością, w oparciu o badania opisała fakty i mity na temat wegetarianizmu, podając wiele rad dla tych, którzy na taki sposób żywienia się zdecydowali. Warto od tego rozdziału zacząć lekturę książki, a potem… Wybór dania, od którego zacznie się testowanie, należy już tylko do czytelnika.

Co do samych potraw natomiast dodali sami autorzy?

Maciej Kuroń, którego obecność i inspiracje mocno czuliśmy w trakcie pisania książki, mawiał, że kuchnia powinna integrować, zbliżać. Mawiał także, że kuchnia to nie apteka i można, a nawet trzeba w niej pozwolić sobie na improwizację i zabawę składnikami i smakiem. Ta książka pokazuje, jak przez ostatnie dziesięć lat w naszym związku i kuchni „pięknie się różniliśmy”.

Dlatego czytelników zostawiamy z przepisami, by znaleźli w nich inspirację do współistnienia kuchni bez restrykcyjnego podziału na dwa blaty, dwa garnki, dwa talerze, na których każdy gotuje, co swoje. Przygotować można, co i ile się chce, ważne, by uświadomić sobie, gotując, że łączy nas nie tylko wspólny dom, ale także wspólny stół. Bez podziału na jego lepszą i gorszą połowę.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa