Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Przepisy Recenzje

Aneta i Jan Kuroniowie „Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich”

Napisał Blurppp

Znam to od 25 lat. Moja żona, choć nie jest weganką ani wegetarianką, mięso jada rzadko i niechętnie. Podstawę jej diety stanowią warzywa i potrawy mączne.  Z kolei ja uwielbiam mięso i mam dużo bardziej tradycyjne podejście do tego co na talerzu. I nie da się ukryć, że czasami powoduje to delikatne iskrzenie. Podobny problem mają też osoby zajmujące się gotowaniem w sposób profesjonalnych. Pośród nich Aneta i Jan Kuroniowie. I opracowali na to swoiste antidotum, jakie umieścili w swojej książce „Przy wspólnym stole”.

„Przy wspólnym stole”Dla porządku dodam jeszcze, że książka ma jeszcze podtytuł, i pełna nazwa brzmi „Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich”. I ten podtytuł jest szalenie ważny, bo tak naprawdę charakteryzuje całą publikację. Proszę zwróćcie uwagę, że liczba sto to liczba parzysta, i ma to kardynalne znaczenie dla konstrukcji tego wydawnictwa. Tak naprawdę mamy tu 50 par dań, funkcjonalnie pełniących tę sama funkcję, ale jedno z nich zawiera mięso, a drugie nie.    

Jest więc w „Przy wspólnym stole” przepis na pyszny, klasyczny wręcz smalec z jabłkiem, a stronę dalej na „smalczyk” z fasoli. Jeden i drugi pyszny sprawdziłem, jeden i drugi jako smarowidło na chleb. I powiem wam, że jako miłośnik tego co tłuste wegańskim odpowiednikiem byłem zachwycony.

Nie inaczej było z wegańskim pasztetem z ciecierzycy. Smakował mi, a pisze to osoba, która trochę bałwochwalczo i pewnie niesłusznie uważa siebie za króla pasztetów klasycznych. To jedno z moich popisowych dań. I tak właściwie mógłbym tu piać zachwyt nad każdym z wegańskich odpowiedników, a przypomnę – jestem kompulsywnym mięsożercą.

Co ważne, te funkcjonalne pary obejmują właściwie każdy typ posiłku. Są tu propozycje śniadaniowe, kanapkowe – znakomite pasty. Są dania przekąskowe i pełnoprawne dania obiadowe. Nie zabraknie deserów czy podwieczorkowego comfort food. Słowem dla każdego coś fajnego.

Większość dań zamieszczonych w „Przy wspólnym stole” ma niski lub średni stopień trudności, to też każdy, ale naprawdę każdy może bez większych problemów je przygotować. Nie jest potrzebna znajomość zaawansowanych technik kulinarnych, nie potrzeba kuchennej biegłości, wystarczą chęci.

Dlatego „Przy wspólnym stole” to książka dla wszystkich. Dla tych co rozpoczynają swoja bezmięsną przygodę, ale brak im pewnych potraw, tu znajdą odpowiedniki, dla tych co weganami będąc chcą dla swoje połówki upitrasić coś z mięsem. Ale i dla tych działających w drugą stronę, sami będąc mięsożercami chcą coś wegańskiego dla bliskich czy przyjaciół przygotować. Przecież osób rezygnujących z produktów zwierzęcych jest coraz więcej i każdy ma w swoim otoczeniu takie osoby.

Wiem, że domów, gdzie osoby tradycyjnie myślące o kuchni i te chyba bardziej świadome żyją pod jednym dachem jest coraz więcej. Dlatego publikacje jak „Przy wspólnym stole” zaczynają pełnić wręcz rolę społecznie użyteczną i z pewnością będzie ich przybywało. I dobrze by było, aby trzymałe ten poziom. By były tak wspaniale zilustrowane, jasno napisane i pełne pasji.

Warto też by miały coś więcej. W wypadku „Przy wspólnym stole” jest to świetnie napisane przez dietetyka i technologa żywności – Weronikę Pruss de Cruz miniopracowanie podstawowych zagadnień związanych ze zmiana diety na pozbawioną składników pochodzenia zwierzęcego. Te kilka stron to klasa sama w sobie. Zgodnie z tytułem autorka rozprawia się z mitami oraz potwierdza fakty jaki od lat funkcjonują w obiegu publicznym na temat weganizmu. Bardzo dobrze, że ten fragment otwiera „Przy wspólnym stole”. Tej wiedzy zwyczajnie potrzeba.

Mnie ta pozycja szalenie przypadła do gustu. Przetestowane przepisy, a wciąż wiele z nich na mnie czeka, dały pyszne rezultaty. Fajnym jest też, że zamieszczone dania nie są „wycudowane”, a przez to bardzo kosztowne. Dlatego ma pewność, że sięgnę po „Przy wspólnym stole” jeszcze wielokrotnie. Dlatego z czystym sumieniem POLECAM. Również w kontekście mikołoajkowo-gwiazdkowym.

Autorzy: Aneta i Jan Kuroniowieblurppp poleca

Tytuł: „Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich”

Rok wydania: 2020

Stron: 206

Okładka: twarda

Ilustracje: kolorowe wysokiej jakości

Cena okładkowa: 69,90 zł

Wydawca: Wydawnictwo Burda Książki

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl