Podróże Wino i destylaty

Andaluzja – porady praktyczne

Andaluzja
Andaluzja
Napisał Blurppp
andaluzja

Corrida

W kilku ostatnich wpisach przedstawiałem wam  Andaluzję. Zwiedzałem ją w lutym czyli w zimie. Jako osoba nie jeżdżąca na nartach właśnie w czasie zimowych ferii wybieram się na zwiedzanie południa Europy. W tym wpisie postaram się podać kilka argumentów dlaczego warto Andaluzje odwiedzić właśnie w czasie naszej zimy oraz podać kilka wskazówek i porad praktycznych. Najpierw jednak kilka słów na fundamentalne pytanie, dlaczego ze wszystkich regionów Hiszpanii warto zobaczyć właśnie Andaluzje. Odpowiedź na tak postawione pytanie można by właściwie zamkną jednym zdaniem. Bo to tu bije serce hiszpańskiej tradycji. Nie w katalońskiej Barcelonie, nie w Madrycie a właśnie na południu. Zastanówcie się co się wam kojarzy z Hiszpanią. Jeżeli na myśl przychodzi corrida, flamenco, bandoleros, sherry i słodkie wina ze gron pedro ximenez oraz fiesta. To wszystko jest właśnie andaluzyjskie. Do tego dziedzictwo trzech wielkich religii monoteistycznych. O ile judaika i sztuka chrześcijańska jest do zobaczenia właściwie w całej Europie o tyle pozostałości islamu właściwie tylko w Andaluzji. Czy potrzeba więcej zachęt? Jeżeli tak to dodam jeszcze jedną, rolnicza Andaluzja jest najbiedniejszą, a co za tym idzie najtańszą częścią Hiszpanii. Podróżowanie po niej nie zrujnuje naszego portfela. Po tej zbyt długiej zachęcie przejdźmy do szczegółów.

Pogoda w Andaluzji

Latem przypomina piekarnik, temperatury często wąchają się z okolicach czterdziestu stopni, jednym słowem piekarnik . W taki upał zwiedzanie zamiast przynosić frajdę po prostu męczy.Za to zima, która nam kojarzy się ze śniegiem i minusowymi temperaturami w Andaluzji przypomina naszą wiosnę. Rześkie poranki i ciepłe dni, kiedy słupek rtęci przekracza dwudziestą kreskę. Deszcz a właściwie przelotny deszczyk jest możliwy, zwykle nie trwa więcej niż godzinę i nie obniża odczuwalnej temperatury.

Andaluzja, jak się dostać

Najłatwiej dolecieć, niestety w zimie nie ma lotów bezpośrednich, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być lot z przesiadką w jednym z hubów. Z jakiś irracjonalnych powodów lubię latać z przesiadką w Brukseli  Charleroi. Lotów najłatwiej szukać na stronach głównych graczy wśród tanich linii lotniczych  czyli na stronach Ryanair, Wizzair i EasyJet. Warto też śledzić poświęcone  tej tematyce serwisy jak Loter. Lot w obie strony nie powinien przekroczyć 400 zł  wraz ze wszystkimi opłatami.

Gdzie się zatrzymać

Wybór standardu w kontekście pytania jest wtórny i ściśle połączony z budżetem. Jest znacznie taniej niż można by się spodziewać. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości przy poszukiwaniu noclegu można upolować dwuosobowy pokój ze śniadaniem w czterogwiazdkowym hotelu za 38 euro czyli w cenie prywatnej kwatery w Zakopanym. Jednak to nie gwiazdkami powinno się kierować przy wyborze hotelu. Znacznie istotniejsze od standardy są dodatkowe korzyści jakie może zaoferować hotel. Po pierwsze lokalizacja. W miarę możliwości warto by był w odległości spaceru od centrum, pozwoli to zaoszczędzić na przejazdach. Po drugie parking w cenie. Właściwie wszystkie centra andaluzyjskich miast to obszary objęte płatnym parkowaniem. Do tego drogim parkowaniem, często jest to około 2 euro za godzinę czyli blisko 50 za dobę. Dlatego tak ważnym jest parking w cenie. Po trzecie WiFi w pokojach a nie w „obszarach publicznych”. Nie wiem jak wy, ale ja lubię mieć szansę przeczytania wiadomości, pogadania na Skype czy przeglądnięcia poczty w zaciszu pokoju. Wreszcie po czwarte śniadanie. Podobnie jak w wielu krajach śródziemnomorskich jest dużo lżejsze od tego co jadamy w Polsce. W skrajnych sytuacjach może się ograniczać do opiekanej bułki, pomidorów i oliwy podanych na talerzyku. Na szczęście sporo hoteli, z myślą o zagranicznych gościach serwuje bufet śniadaniowy, im lepszy obiekt tym większy wybór. Przed rezerwacja przeczytaj opinie i zwróć uwagę właśnie na jakość śniadania, to dużo ważniejsze od metrażu pokoju czy klasy obrazów na korytarzach. I jeszcze jedno, upewnij się, że w hotelu jest ogrzewanie, wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, dużo domów i hoteli w Andaluzji go nie ma a noce potrafią być zimne.

Najłatwiejsza metodą znalezienia rozsądnej a często wręcz okazyjnej oferty jest korzystanie z porównywarek dających możliwość skonfrontowania cen z różnych systemów rezerwacyjnych, wierzcie mi różnice potrafią być spore. Warto spróbować. Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj. I jeszcze jedno, staraj się rezerwować z możliwością bezkosztowej anulacji a potem raz na kilka dni sprawdzaj czy nie pojawiła się lepsza oferta. Prywatnie wam powiem, że mnie czasami zdąża się zmieniać rezerwację nawet kilkanaście razy na jeden wyjazd, zawsze na dużo korzystniejszą, czasami nawet o 50% a wszystko w tym samym obiekcie.

Czym podróżować po Andaluzji

andaluzja-b

Kto drogi prostuje ten w polu nocuje

Odpowiedź jest jednoznaczna, samochodem. Sprecyzujmy wynajętym  samochodem. W lutym, czyli w tak zwanym niskim sezonie można wynająć auto za 5-8euro dziennie. I jest to cena kompletna, zawierająca opłaty i ubezpieczenie, zwykle obejmujące dwóch kierowców. Dodatkowo obowiązuje jedynie opłata paliwowa. Właściwie auto zawsze dostajemy zatankowane pod korek i za to paliwo musimy zapłacić. Jest go nawet na 1000 km. Mamy prawo zwrócić auto z pustym bakiem, jeżeli zostanie paliwa w baku to nasza strata, to tez nie warto oszczędzać, trzeba jeździć tak dużo jak się da. Aby uzyskać tak korzystne warunki nie wolno kontaktować się bezpośrednio z wynajmującym, a z jednym z pośredników internetowych. Znajdziecie ich wpisując w google magiczny zwrot „rent a car”. Dodatkowo jeżeli wynajmujący będzie chciał was oszwabić, stwierdzając dwa tygodnie po zwrocie auta, że opona jest uszkodzona i potrąci wam 150 euro to właśnie pośrednik stanie w waszej obronie i wynegocjuje zwrot kaucji w całości (sam mam za sobą takie doświadczenia, wystarczył jeden mail). Jeszcze dwie ważne porady. Autostrady w Andaluzji maja oznaczenia A lub AP. Te z oznaczeniem AP to drogi płatne, nie zawsze warto z nich korzystać, najczęściej są równoległe do tych niepłatnych a jedyna różnica to wyższy limit dopuszczalnej prędkości. Druga dotyczy ustawień GPS, upewnijcie się, że nie macie ustawionej opcji „droga najkrótsza”. Andaluzja to w znacznej mierze góry, jeżeli pojedziecie drogami lokalnymi przejazd 30 km może trwać ponad godzinę i poprowadzić was na wysokość 2000 m n.p.m. Czasami warto zrobić pętle, inaczej będziecie jechać jak ja z Malagi do Rondy, przejazd 60 km zabrał nam 150 minut. Za to widoki były bezcenne.

Nieprzekonanym do wynajmu auta powiem tylko tyle, autobus z Malagi do Granady (150 km)kosztuje 38 euro za osobę, jeżeli podróżujecie w 4 osoby koszty robią się znaczne. Przypomnę koszt wynajmu auta to poniżej 10 euro za dzień + około 100euro za bak paliwa na 1000 km.

I ma koniec truizm, ale nie każdy zdaje sobie sprawę. Wynajem samochodu można zagwarantować tylko embosowaną kartą kredytową, czyli taką o wypukłych numerach. Karty płatnicze i debetowe nie wchodzą w grę.

Tanie jedzenie w Andaluzji

andaluzja-c

Dobra dorada zawsze jest dobra

Właściwie jedzenie w Andaluzji można określić  dwoma zwrotami: menu del dia oraz tapas. Pierwszy zwrot oznacza menu lunchowe podawane od 13.00 do 16.00 składające się z przystawki, pierwszego dania, dania głównego  deseru lub kawy oraz często do wyboru kieliszka wina, butelki 0,33 wody lub napoju gazowanego. Zawsze wybierać można pomiędzy 3-4 zestawami które można mieszać. Cena takiego lunchu to między 7-9 euro. W zależności od lokalizacji i restauracji. Obowiązuje zasada im dalej od atrakcji turystycznej tym taniej. Zwykle najdrożej jest przy katedrze miejskiej, to ona właściwie zawsze wyznacza centrum.  Warto też jeść w małych miejscowościach mijanych podczas przejazdów pomiędzy głównymi miastami. Tam menu kosztuje o 1-2 euro mniej.

Drugie słowo klucz to tapas. Choć zwyczaj by był on darmowy praktykowany jest tylko w Granadzie to czasami w innych miastach warto się o niego pokłócić. Przysługuje do każdego zimnego napoju, alkoholowego i bezalkoholowego. Porcje są wbrew pozorom całkiem spore,  pięć kieliszków wina to 5 tapasów, wystarczy by zastąpić kolację i to nawet takiemu obżartuchowi jak ponad stukilogramowy blurppp.

Co do wina, to nikt nie bawi się w mierzenie setek, kieliszek jest napełniany do pełna (około 250 gram) lub do momentu aż powiemy stop. Kosztuje zwykle 1,5 euro – tapa w cenie. I jak tu nie kochać Andaluzji.  Jak rozpoznać czy w barze dają dobre „pokryweczki”, popatrzeć na podłogę. Jeżeli pełno na niej pustych wykałaczek to znaczy ,że bar ma dużo miejscowych klientów a to najlepsza rekomendacja. Tylko miejscowi rzucają wykałaczki na podłogę. Uwaga. W niektórych barach poza Granadą darmowe tapas są po 20.00

Nie płać za bilety wstępu.

Główne atrakcje turystyczne to corrida, flamenco i architektura. O ile w zimie walki byków się nie odbywają, a wiec problem nie istnieje o tyle pozostałe są na wyciągnięcie ręki. Często za darmo. Znacie powiedzenie kto rano wstaje temu pan Bóg daje?  Nikt nie lubi jednak wstawać rano, to też aby przyciągnąć turystów przed 10.00 wiele obiektów ma obniżone ceny wstępu, a czasami wręcz wolne wejście. Co do flamenco, wiele barów organizuje płatne pokazy dla turystów. Ale prawdziwe flamenco można też zobaczyć w miejscach gdzie Andaluzyjczycy przychodzą tańczyć. Takich lokali warto szukać kawałek dalej od centrum. Podam jeden adres, w Sewilli będzie to La Carboneria (c/Levies 18). Tańce zaczynają się około 22.00.

Enoturystyka

Andaluzja to region winiarski. Wizyty w dużych winnicach są najczęściej płatne, ale wystarczy pomyszkować po sieci by znaleźć mała bodegę w okolicy, gdzie po uprzednim umówieniu można spotkać się z właścicielem i zobaczyć od kuchni jak powstaje wino. Za fatygę płacimy kupując butelkę albo dwie. W Andaluzji jest kilka regionów winiarskich, najistotniejsze to region Sherry, Montilla-Moriles oraz wschodząca gwiazda czyli Ronda.

Zdobywaj informacje lokalnie

Nie bój się, odwiedź lokalne biuro informacji turystycznej, jesteś tam wyczekiwanym gościem. Dostaniesz plan miasta, podstawowe informacje, darmowy miniprzewodnik a często będziesz mógł kupić zniżkowy karnet umożliwiający zakup ulgowych lub zniżkowych biletów do głównych atrakcji.

Rozmawiaj z innym turystami, z kelnerami, z recepcjonistami w hotelu. To oni mają najwięcej lokalnej wiedzy, zwykle mówią po angielsku i są naprawdę chętni do pomocy, wystarczy dać im szansę. Warto tez być na bierząco z informacjami z głównych stron hiszpańskiej i andaluzyjskiej organizacji turystycznej

Poznaj Małpy

andaluzja-a

Małpy skaczą niedościgle…

Będąc w Andaluzji można zrobić sobie jednodniowy wypad na Gibraltar, to w zasięgu jednodniowej wycieczki autem. Nie przejmuj się pogoda, nawet gdy pada i wieje, a komunikaty mówią , że kolejka linowa będzie zamknięta. Po pierwsze pogoda na tej skale zmienia się co godzinę, po drugie nawet gdyby rzeczywiście byłą zamknięta można wyjechać tam minibusem (odchodzą z pod południowego bastionu).

Po drugie będąc na Gibraltarze zarezerwuj trochę czasu na zakupy, ten kraj-miasto to jedna wielka strefa bezcłowa. Ceny alkoholu i importowanych towarów są więcej niż okazyjne.

Wysprzedaże

Odwiedzając Andaluzję na przełomie stycznia i lutego trafimy na wysprzedaże. I to takie prawdziwe a nie pozorne, ceny nie rzadko są obniżone o 80-90 % , coś co kosztuje 100euro da się kupić za 10. Bluzka za 3 euro czy top od znanego projektanta za 2 euro to normalka w tym czasie. Uwzględnij to zastanawiając się nad zakupem dodatkowego bagażu. Od pewnego czasu można kupić bagaż rejestrowany tylko na lot powrotny. Tak zwane „ruskie torby” to nie jest zły pomysł. W tamtą stronę leci złożona w kostkę a wraca pełna.

Podsumowanie

Podróż najlepiej zacząć załatwiać trzy miesiące przed wyjazdem, taka perspektywa czasowa daje nam możliwość wyszukania najkorzystniejszej cenowo oferty. W moim wypadku zwykle nie przekracza on 2000 zł na osobę za 12-14 dni pobytu gdy podróżujemy w 3 osoby. Zwiększając ilość osób do 4 lub 5 można koszty na osobę jeszcze obniżyć.  Wszystkie podane przeze mnie ceny dotyczą okresu zimowego, w lecie potrafią być trzykrotnie wyższe.

Zapraszam i do zobaczenia w Andaluzji, choć ja sam w tym roku będę 200 kilometrów bardziej na wschód. Luty zamierzam spędzić w Murcji i Walencji.

W galerii większe kopie zdjęć ilustrujących materiał oraz kilka dodatkowych zdjęć związanych z rejonem.

Do tematyki będę wracał w piątkowych wpisach. Jak macie pytania piszcie w komentarzach, odpowiem w miarę możliwości.

WArto też sięgnąć na miejscu po pomoc lokalnych ekspertów, spójrzcie tutaj http://www.wycieczkiandaluzja.pl/

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings