Krótko

Amanda Maciel „Tease” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Emma Putnam nie żyje. To fakt. Winna temu jest Sara Wharton. Tak myślą wszyscy. A jaka jest prawda? Czy złośliwości szkolnych koleżanek mogą popchnąć do samobójstwa? Czy można nie tolerować innej nastolatki tak bardzo, że pragnie się jej śmierci? „Tease” to prowokująca powieść, poruszająca problem dotyczący każdej szkoły – dręczenia psychicznego. Amanda Maciel sięga po prawdziwą historię, by wprowadzić czytelnika w bezkompromisowy świat nastolatków. Premiera już we wrześniu.

Tease_okladkaWakacje przed klasą maturalną powinny być dla Sary czasem błogiego odpoczynku i beztroski, tymczasem spędza je na spotkaniach z policją, prawnikami i psychoterapeutami. Wszystko dlatego, że jej koleżanka Emma postanowiła odebrać sobie życie. Winą za tę tragedię obarczono Sarę. Nastolatki nie przepadały za sobą. To fakt. Sara dalej nie ma najlepszego zdania o Emmie. Ale czy to to samo, co doprowadzenie kogoś do samobójstwa? Życie Sary kończy się wraz z życiem Emmy – społeczny ostracyzm, z jakim musi się mierzyć, jest ponad jej siły. Najgorsze, że wszyscy oczekują od niej okazania skruchy. Wszystkim zależy, aby było jej przykro. A Sarze bynajmniej nie jest przykro. To Emma przed śmiercią zdążyła zabrać jej wszystko, co kochała. A teraz, zza grobu, zabiera jej młodość. Ale Sara nie zamierza się poddać. Prawda jest przecież po jej stronie. Tylko czy na pewno?

Powieść Amandy Maciel porusza jeden z najważniejszy problemów współczesnych szkół – wzajemną nienawiść uczniów, podsycaną przez silniejszą od wszystkiego innego chęć przypodobania się wiodącej prym grupie. Autorka opisuje zdarzenia nie z perspektywy ofiary, ale jej „kata”. Z całkowitą szczerością, bez sięgania po eufemizmy przedstawia świat współczesnych nastolatków, w którym nie istnieją półśrodki i negocjacje. Zderza go z zimną prawniczą machiną oraz obojętnym światem dorosłych, skąd docierają tylko oskarżenia, nie zaś rozwiązania.

„Tease” to powieść oparta na faktach, co sprawia, że opowiedziana w niej historia przeraża jeszcze bardziej. Główni bohaterowie to przecież zupełnie zwyczajni uczniowie, ze zwyczajnymi marzeniami i problemami. Co sprawia, że potrafią być tak okrutni w stosunku do koleżanki z klasy? Że znęcanie i prześladowanie przychodzi im tak łatwo? Jak działają dręczyciele i dlaczego ofiary nie szukają pomocy? Maciel pokazuje, że podział na dręczonych i dręczących nie zawsze jest tak oczywisty, a tam, gdzie władzę przejmują emocje, nic nie jest takie, jak się  wydaje. Sprawnie napisana, momentami brutalna, powieść Maciel to książka, o której trudno zapomnieć.

„– To znaczy, że nazwała ją pani dziwką innym razem?

– No, według mnie, ona była dziwką. Więc jestem pewna, że nazwałam ją dziwką. Nie wiem tylko, czy powiedziałam, że jest dziwką, dwudziestego trzeciego stycznia.

Wszyscy przestają pisać i osłupiali patrzą na mnie bez słowa. Serce mi łomocze. Nie jestem w stanie spojrzeć nikomu w oczy. Gapię się tylko w stół, marząc o tym, żeby zniknąć.”

fragment książki

Amanda Maciel – zawodowo związana jest z wydawnictwem książkowym, gdzie pracuje jako redaktorka. W wolnym czasie głównie pisze, a także biega i podróżuje metrem ze swoim synem, obserwując ludzi w Nowym Jorku. Na stałe mieszka na Brooklynie. „Tease” to jej debiutancka powieść, która spotkała się z doskonałym odbiorem zarówno ze strony krytyków, jak i czytelników.


Źródło: materiały wydawcy 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl