Wino i destylaty

Alvear Fino CB

Alvear Fino CB
Napisał Blurppp

Alvear Fino CB

Nie dawno pisałem o mojej wizycie w regionie Montilla-Moriles. Odwiedziłem tam między innymi słynna bodegę Alvear. Pamiątka z tamtej wizyty, prócz zdjęć oczywiście, były małe butelki, o pojemności 0,375 litra Fina CB. Były, pierwszą jakiś czas temu otwarłem podczas wizyty kolegi blogera, Pawła z domaine-rock.blogspot.com, a druga bo od kilkunastu minut jest pusta. Porządkowałem zapiski i zdjęcia z wyjazdu i jakoś tak prawie automatycznie sięgnąłem po to najbardziej andaluzyjskie z andaluzyjskich win. Wielu się ze mną nie zgodzi, bo podobno te naprawdę andaluzyjskie powstają w Jerez de la Frontera. Kto ma rację nie wiadomo, sami Andaluzyjczycy nie doszli w tej kwestii do porozumienia. Za to każde dziecko, no powiedzmy nastolatek, potrafi wskazać czym fino z gór (Montillia) różni się od tego z wybrzeża (Jerez). Te drugie, bardziej popularne i lepiej znane powstają z gron szczepu palomino i podczas utleniania pod florem trzeba je wzmacniać spirytusem winogronowym. Natomiast Fino z Montilli powstaje z gron pedro ximenez, jest to grono o znacznie większej ilości cukru, który podczas fermentacji w całości zostaje zamieniony w alkohol, jest go wystarczająco dużo i nie ma potrzeby wzmacniania. Nawet długotrwałe powolne parowanie towarzyszące utlenianiu podczas leżakowania pod drożdżową pierzynką czyli florem nie pozbawia fina alkoholu. Ponadto CB przez cały czas leżakowania delikatnie zmienia resztki cukru w alkoho,l dzięki czemu, pomimo 5 lat w beczce ma go ciągle 15 %. Taki cykl produkcyjny, niezmienny od początków XIX wieku opracował słynny winemaker Carlos Billanueva od którego inicjałów pochodzi nazwa trunku.

Tyle historii i teorii a co do samego wina czy może fina. Ma jasny, delikatny słomkowy kolor. Pachnie jabłkami i gorzkimi migdałami, do tego lekko chemiczno-piekarski ton typowy dla win dojrzewających pod florem. W ustach delikatne, wyraźnie kwasowe o silnych tonach jabłkowych opartych na nucie orzechowo-migdałowej. Wino pije się bardzo łatwo, prawie jak napój orzeźwiający. Na własne oczy widziałem hiszpańskich robotników kupujących CB w butelkach 0,375 i zapijających nimi śniadanie.

Wino świetnie paruje się z większością klasycznych tapasów, do tego sprawdza się ze wszystkimi daniami opartymi o ocet oraz z daniami o wyraźnie słonym smaku. Dla draki, wspólnie z Pawłem Kolrusem próbowaliśmy to wino z naszym polskim śledziem w oleju i o dziwo bardzo fajnie to razem smakowało. Wino nie zdominowało śledzia a śledź udźwignął ciężar wina. Lekko szokujące zestawienie, ale warto spróbować, choć pewnie będą różne oceny. Wino dostępne jest w Polsce, niestety znacznie drożej niż w Hiszpanii.

Nazwa: Alvear Fino CB

Rocznik: Nie rocznikowane

Producent: Bodega Alvear

Kraj: Hiszpania

Region: Andaluzja

Apelacja: DOC Montilla Moriles

Typ wina: spokojne/sherry

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% pedro ximenez

Temp. podawania: mocno schłodzone 6-8C

Podawać do: aperitif, tapasy, zaeksperymentuj do śledzia w oleju

Pojemność:0,375 l

Miejsce zakupu: import własny

Cena: ok. 2,49 euro

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: W gorące dni rewelacyjnie gasi pragnienie, inne niż białe wina które znasz.

Wino to mój własny zakup

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl