Wino i destylaty

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer z Lidla

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer
Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer
Napisał Blurppp
Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer

Mój świętej pamięci dziadek twierdził, że najgorsi są ludzie określani mianem akuratnych, czyli tacy co to ze wszystkimi chcą żyć w zgodzie, zawsze podzielą twoje poglądy, pochwalą i staną po twojej stronie. Niby fajnie, ale… no właśnie jest ale oni są tacy nie tylko do ciebie ale do wszystkich, co oznacza, że w rozmowie z tobą podzielą twoje poglądy, a w rozmowie z kimś innym poglądy kogoś innego. Poglądów własnych nie maja. Są ludźmi bez właściwości. Jeszcze gorzej jest w sytuacjach konfliktowych, wymagających jasnego określenia się po jednej ze stron. W takiej sytuacji większość z nich po prostu wycofa się, zostawiając cię samemu sobie. Znacznie lepiej mieć w swoim towarzystwie ludzi jakiś, nawet gdy są kontrowersyjni to przynajmniej wiesz co ta kontrowersja oznacza, jakiego obszaru dotyczy.

Z czasem moje zamiłowanie do kontrowersji tylko wzrastało, dziś dotyczy ono wielu pól. W muzyce nie lubię tego co nazywa się piosenką towarzysząca, muzyką tła. Wole twórców którzy nie dość, że wymagają ode mnie skupienia i nie podobają się zawsze i wszystkim. W sztukach wizualnych od „ładnych obrazków” wolę coś co powoduje dyskusję. Nie gorszy mnie Libera ani Kozyra, oni zmuszają do myślenia. Co nie zawsze jest dobrze odbierane.

Lubię też wina kontrowersyjne, nie pozostawiające nikogo obojętnym. Nie wystarczy by wino było smaczne, ono czasami może być nawet niesmaczne, ważne by było jakieś.

Kiedy w roku 1999 kupiłem sobie pierwszą książkę o winie, a było to „Wino dla opornych” Eda McCartheigo i Mary Ewing-Mulligan zaznaczyłem tam pewien opis. Pozwólcie że go zacytuję:

„Gewurztraminer jest winem o tak wyrazistym, korzennym i uderzającym aro­macie, że albo je pokochasz od pierwszego wrażenia, albo znienawidzisz (jed­no z nas je kocha – drugie nienawidzi!). Na pewno ma swoich wielbicieli. Najlepsze rezultaty daje właśnie w Alzacji. Jeżeli do tej pory nie miałeś okazji skosztować alzackiego wina gewurztraminer, to nie próbowałeś jednego z kilku wyjątkowych win na świecie.”

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer

Gewurztraminer – choć to odmiana biała, dzięki różowej skórce daje wina o intensywnej barwie

Wtedy, to chyba pierwszy i jedyny raz zakochałem się w winie na podstawie tekstu a nie zapachu czy smaku. W tamtych mrocznych czasach kupienie gewurztraminera nie było łatwe. O dobrych nie było mowy, albo były niedostępne albo kosztowały majątek. W końcu się udało i okazało się, że te wina średnio mi odpowiadają. Uwielbiam je wąchać, ale nie bardzo lubię pić. Nie zmienia to faktu, że ciągle poszukuje gtr dla siebie. Szukam w hiszpańskim Somontano, szukam w Katalonii. Rzadko tylko sięgam po Nowy Świat, choć na rynku są w wina z tego szczepu powstałe i w Nowej Zelandii i w Kalifornii. Wszystkie te poszukiwania, jasno jednak pokazują, najlepsze, najbardziej aromatyczne są jednak te z Alzacji. Dlatego kiedy tylko jest okazja natychmiast takie wino kupuje. Niestety nie są to wina tanie, często etykieta z tego szczepu będzie trzy a bywa, że i cztery razy droższa od rieslinga od tego samego producenta.

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer

Na planie sytuacyjnym Grand Cru Zinnkoepfle nie jawi sie imponująco

To też kiedy w nowej ofercie Lidla pojawił się Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer natychmiast postanowiłem to wino kupić, tym bardziej że cena 40 zł bez grosza wydał się bardzo atrakcyjna. Kiedy przeglądałem katalog jeszcze nie wiedziałem, że producentem jest, tym razem ukryty pod skrótem SCVB (Societe Cooperative Vinicole Bestheim), sprawdzony partner Lidla czyli spółdzielnia Bestheim. Ta sama której Bestheim Cremant d’Alsace 2008 ciepło wspomina wielu polskich winopijców. Tym razem jesteśmy oczko wyżej, czyli mamy Grand Cru czyli wino z jednorodnego siedliska wyjątkowej jakości. W Alzacji takich siedlisk 51, wszystkie mają swoje nazwy. Ich rozmiar wacha się od ponad 70 hektarów do trzech z małym haczykiem. A jednym z nich jest wspomniany Zinnkoepfle. Położony na pograniczu wsi Westhalten i Soultzmat (gmina Haut-Rhin) obejmuje południowe i południowe-wschodnie stoki wzgórza o tej samej nazwie. Podobno w czasach prochrześcijańskich na jego szczycie wzgórza odprawiano pogańskie rytuały na cześć słońca, co dziś znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie wywodzącej się od dwóch starogermańskich słów Sunne (słońce) i Kopf (szczyt). Wzgórze nie jest bardzo wysokie sięga 420 metrów n.p.m, jest za to dość strome, przewyższenie wynosi aż 170 metrów. Gleba to wapień muszlowy. O wyjątkowości siedliska stanowi przede wszystkim niska ilość opadów w czasie wegetacji. Wszystko przez osłonę jaka siedlisko otrzymuje od znanego miłośnikom kolarstwa górskiego, a położonego na zachód od Zinnkoepfle, masywu Małego i Dużego Balona (Petit i Grand Ballon). W okresie wegetacji pada tam średnio 270 mm, o jedna czwartą mniej niż wynosi średnia dla Alzacji. Ma to zdecydowany wpływ na koncentrację substancji aromatycznych w jagodach.

Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer

I te litery, niczym w Hollywood

Na 71 hektarach siedliska uprawia się trzy szczepy. Dominuje Gewurztraminer dla którego jest to wymarzone posadowienie, ale świetnie radzi sobie tam również riesling i pinot gris. Z rosnących tam gron powstają jedynie wina odmianowe. A jednym z nich jest właśnie Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer. Skoro już wiemy gdzie się wino rodzi, to spróbujmy jak smakuje.

[stextbox id=”info”]Oko ciemno słomkowe, intensywne. Nos obfity, pełen tonów różanych, z delikatnym tłem w postaci syropu z puszki owoców liczi na który nałożono miód, tego wina nie trzeba pić, już sam nos potrafi oczarować. W ustach gęste, sporo w nim ciała. Początkowo  słodkie ale słodyczy w głębszej części ust nie łamie kwasowość a goryczka i delikatna ziołowo-przyprawowa pikantność. Owoc gdzieś ginie pod tymi ziołowo-przyprawowymi smakami. Jeżeli na siłę chciało by się go zidentyfikować top będzie to lekko rozgotowana gruszka, słodka, miękka, przyjemna. Wszystkie smaki są głębokie, skoncentrowane i intensywne. Wino jest typowe, co oznacza, że nie wszystkim będzie smakować. Pierwszy kieliszek zachwyci, drugi może zamulić. Winu brak sprężystości, ale przecież nie po to sięgamy po gewurztraminer by szukać w nim rześkiej, świeżej kwasowości. Ja tym winem popijałem kanapki z domowym pasztetem autorstwa mojej mamy i wszystko ładnie się składało w całość. Oceniam je jako bardzo dobre a za cenę dodaje pół punktu i mamy 5,5 i znaczek polecam.[/stextbox] blurppp poleca

Taka rada, podajcie to wino delikatnie schłodzone, tak do 10-11 stopni a nie bezpośrednio z lodówki, gdzie temperatura wynosi 6 stopni. Zbyt zimne utraci wiele ze swoich aromatów.

 

 

Nazwa SCVB Alsace Grand Cru Zinnkoepfle Gewurztraminer
Rocznik 2013
Producent Societe Cooperative Vinicole Bestheim
Kraj Francja
Region Alzacja
Apelacja AOC Alsace Grand Cru Zinnkoepfle
Typ wina spokojne
Kolor wina białe
Smak półsłodkie
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy gewurztraminer
Temp. podawania Lekko schłodzone 10-11 stopni
Podawać do Pasztety, najlepiej z gęsich wątróbek, ale domowy też będzie ok. Do kuchni orientalnej
Do kupienia w Lidl
Cena 39,99 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 5,5
Jednym zdaniem Bardzo typowe, intensywne o urzekającym nosie
Wino to mój własny zakup

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl