Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje

Allie Reynolds „Rozgrywka”

Napisał Blurppp

Jak wiele osób w moim wieku swoją przygodę z kryminałami zaczynałem w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku od pozycji klasycznych w tym od powiesi Agathy Christie. Dlatego też bardzo bliski jest mi wykreowany przez autorkę model kryminału, czasami nazywany zagadką pudełka. W tym modelu mamy ograniczona przestrzeń i ograniczony zbiór podejrzanych. I pewnie dlatego też niedawno wydana powieść Allie Reynolds „Rozgrywka” tak przypadł mi do gustu, bo wprost na tym modelu bazuje i jest jego twórczym rozwinięciem wspartym odwołaniami do przeszłosci w iście Cobenowskim stylu.

Allie Reynolds „Rozgrywka”

Allie Reynolds „Rozgrywka”

Pięcioro wciąż młodych ludzi, kiedyś przyjaciół dzielących wspólna pasje do sportów zimowych spotyka się po latach. Kiedyś było ich sześcioro, ale podczas ważnych zawodów snowboardowych jedna z nich w tajemniczych okolicznościach zaginęła bez śladu. Teraz spotykają się w odludnym, zamkniętym na czas niskiego sezonu niedostępnym schronisku górskim. Szybko wychodzi na jaw, że to żadne z nich nie zorganizowało tego spotkania. Tymczasem  dochodzi do dziwnych zdarzeń.

Nim poznamy odpowiedź na to kto za tym wszystkim stoi poznamy głównych bohaterów. A jest kogo poznawać. Mamy piec bardzo interesujących osobowości, i jak wynika z moich obserwacji bardzo typowych dla dzisiejszego angielskich trzydziestolatków. W większości nie są to miłe osoby, które chcielibyśmy przytulić czy nawet mieć w gronie znajomych.

I chyba ich sportretowanie, swoisty socjologiczny grupowy portret Brytyjczyków tego pokolenia prócz fabuły jest najjaśniejszym punktem książki. Ich wzajemne powiazania wynikające z moralnego rozluźnienia, a przy tym dwulicowość, robią wrażenie równie wielkie jak sama tajemnica wynikająca z fabuły.   

A ta jest zbudowana zgrabnie i przez większość opowieści trzyma w napięciu. Nie jest to może poziom mistrzyni Christie, gdzie każdy klocek zawsze był na swoim miejscu a szwy były znakomicie zamaskowane ale i tak jest dobrze, przynajmniej przez dwie trzecie opowieści. Pomaga w tym owa szczypta Cobena, owo przypomnienie, że każdy ma na sumieniu jakieś grzechy i że potrafią się one dać o sobie znać nawet po latach. Dzięki czemu nie unikniemy meandrów i zaskoczeń, a to one sprawiają, że lektura jest przyjemnością.   

Niestety ale gdzieś w dwóch trzecich uważny czytelnik odkryje kto jest tym złym i dlaczego. I od tego czasu powieść staje się przewidywalna i prowadzi do finału, który jest co po najwyżej OK. I tu widzę jedna z dwóch największych słabości powieści.

Drugą z nich jest zbyt szczegółowe podejście do snowboardu. Nie wiem czy to efekt reaserchu czy pasji samej autorki ale jest tu tego za dużo. „Rozgrywka” to jednak kryminał a nie książka o sportach zimowych, tymczasem są całe pasaże, kiedy akcja jest jedynie pretekstem by opowiadać o zimowym szaleństwie na desce. Mnie te fragmenty męczyły i chyba zupełnie niepotrzebnie spowalniały akcję.  

Mimo wspomnianych wyżej niedociągnięć całość czyta się szybko i ze spora czytelniczą frajdą. Pewnie „Rozgrywka” nie trafi na moją listę powieści ulubionych, może nawet za 10 lat nie będę o niej pamiętał, ale w pewien deszczowy weekend przeniosła mnie z deszczowej Polski w piękne góry, a tam działo się dużo i było wciągająco. Jak na średniaka wystarczy.

No i na koniec wielki szacunek za próbę przywrócenia zapomnianego formatu zagadki pudełka. Może ktoś przejmie pałeczkę i znów z wypiekami na twarzy przeczytam „Zabójcą jest kamerdyner”.

Autor: Allie Reynolds

Tytuł: „Rozgrywka”

Stron: 416

Okładka: twarda

Ilustracje: brak

Cena okładkowa: 44,90 zł

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl