Podobno jeden obraz jest wart tysiąca słów. Coś w tym jest, dlatego ten wpis będzie bardziej do oglądania niż do czytania. Zapraszam poniżej 22 zdjęcia które pokazują, że warto wakacje spędzić w Albanii.

Jedzenie

Lubisz ryby i owoce morza a może preferujesz mięso, najlepiej z grilla. W jednym i w drugim wypadku twój brzuch i twój portfel będzie zadowolony. Smażona ryba to koszt około 4 euro, zestaw owoców morza 4,5 euro. Wybór mięs z grilla ( wołowina, jagnięcina, wieprzowina i drób), talerz dla dwojga 10 euro ( porcja to 1,4 kilo)

2

3

4

5

8

Kawa

Nigdzie na świecie za taką cenę nie kupicie tak dobrej kawy. Od 0,5 euro do 1,1 euro. Nie ma znaczenia czy jesteście w dobrej restauracji czy w lokalnej knajpce w wiosce zagubionej w górach. Kawa zawsze smakuje znakomicie czy zamówicie frape , latte czy esspreso.


7

Góry

Nie wiem jak wy, ale we mnie pofałdowany krajobraz zawsze budzi we mnie estetyczne uniesienie.

11

21

22

23

Morze

Jak wakacje to i woda, najlepiej morze, oczywiście ciepłe, czyste i piękne. Pamiętajcie tylko:morze nie zawsze znaczy plaża.

1

9

17

18

19

20

 

Albańska wieś

Zaciszna, klimatyczna i bardzo bałkańska. Często przycupnięta nad potokiem, rzeką albo na zboczu wzgórza. Zawsze sielska.

10

12

15

Natura  

Piękna w każdym swoim szczególe. Nawet tym najmniejszym

6

13

 

Relikty historii

Antyk czy średniowiecze. Dziedzictwo osmańskie czy łacińskie. Zostało tego bardzo wiele i jest na wyciągnięcie ręki. Jak poniższy most z XV wieku, wciąż używany przez miejscowych.

14

16

24Arbuzy

Na sam koniec drobiazg. Arbuzy. Tak słodkich i tak aromatycznych nie znajdziecie nigdzie indziej. Do tego są śmiesznie tanie. 15 kilogramowa kula kosztuje około 2 zł.

25

Hotel Mucobega

Na sam koniec jeszcze jedna rekomendacja. Jeżeli wiatry by was kiedyś przywiały na południe Albanii to koniecznie zamieszkajcie w Sarandzie a nie przereklamowanym Ksamilii. A jak myślicie o dobrym hotelu , położonym w zacisznej i malowniczej zatoczce, oferującym świetne jedzenie i dobry standard za uczciwe pieniądze to wybierzcie Hotel Mucobega. Przyjaźni właściciele, pyszne jedzenie świetne warunki. Warto. Jak te ogólniki was nie przekonały to pochwalę jeszcze tamtejsze śniadania, lokalizacje na lekkim uboczu -z dala od dyskotekowego zgiełku. No i pustą plaże z zawsze czekającymi na was leżakami i parasolami, oczywiście wliczonymi w cenę.

Do Albanii podróżowałem na koszt własny. W Hotelu Mucobega mieszkałem na koszt własny, a moja rekomendacja to po prostu forma podziękowania dla właścicieli za gościnę. Było świetnie.

Do Albanii zabierzecie się m.in. z ITAKĄ

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl