Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje

Adam Forman „Sługi Boże”

Napisał Blurppp

Adam Forman „Sługi Boże” – ta recenzja odnosi się do książki, nie do filmu. To ważne bo filmu nie widziałem, a znajomi mówią że jest całkiem spoko. A to oznacza, ze inaczej niż w wypadku książki, która jasno potwierdza starą zasadę: nie wystarczy stworzyć fajna opowieść, trzeba jeszcze umieć ją sprzedać. A tu tak naprawdę nie wiem nawet czy opowieść jest na poziomie, to jedna z tych książek których nie zmęczyłem.  

Adam Forman „Sługi Boże"Zaczyna się nie najgorzej, jest charakterny policjant, jest atrakcyjna pani analityk z zaprzyjaźnionej niemieckiej policji i jest nietypowe samobójstwo dziedziczki fortuny. Jest też jakaś podskórna tajemnica. A potem jest 180 stron nudy.  Co jest dalej nie przeczytałem, zmogło mnie. Podchodziłem do tej pozycji po kilkanaście minut przez blisko trzy tygodnie. Mój rekord to 45 stron od jednego strzału, dla wyjaśnienia dodam, że są pozycje które całe przeczytałem od jednego strzału, niektóre z nich miały po 600 stron. Tu zwykle wymiękałem po 20.

To może oznaczać, że to źle napisana powieść, a właściwie nawet nie powieść a książkowa adaptacja scenariusza, mówiąc inaczej element promocji filmu. Zresztą spójrzcie na autora, Adam Forman to tak naprawdę nazwa kolektywu twórczego, określenie czterech panów zamieszanych w powstanie filmu. Wśród nich między innymi: Mariusz Gawryś – reżyser i Maciej Strzębosz – scenarzysta, do tego dwóch ludzi pióra, mających nadać pozycji literacki charakter.

Panowie niestety polegli, zamiast pasjonującego thrillera mamy lekko spróchniałe drewno. Wszystko jest ciężkie, bez polotu, dialogom brak lekkości, postacie są do bólu papierowe, a kolejne sceny sztampowe i nudne. To co może się sprawdzić na ekranie nie zagrało na papierze. Czy druga połowa jest lepsza, nie wiem i już wiedzieć nie chcę.

Pewnie wybiorę się do kina, zobaczyć jaki był zamysł, a może poczekam aż film trafi do którejś z telewizji? Miało być jak u Dana Browna a wyszło jak w konkursie literackim dla młodszych klas liceum. Szkoda czasu.

Tytuł: „Sługi Boże”

Autor: Adam Forman

Wydawca: Wydawnictwo Agora

Rok wydania: 2016

Stron: 360

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl