Recenzje

5 powodów dla których ZUS mnie irytuje

Napisał Blurppp

Dziś dzień kiedy zaniosłem na pocztę prawie 1000 złotych tytułem składek ZUS, To już była  trzecia podwyżka w tym roku, choć rok nie doszedł jeszcze nawet do połowy . Kiedy stałem w kolejce dotarło do mnie dlaczego nie lubię tej instytucji i co mnie w niej irytuje.

  1. System emerytalny oparty jest o tak zwaną solidarność pokoleniową. Pieniądze które dziś wpłacasz natychmiast trafiają na konto twojej babci jako jej renta. Nie są obracane, nie zarabiają. Oznacza to, że nie jest ważnym ile wpłacasz do ZUS, nie jest ważnym ile zarabiasz. Ważnym jest ile osób i w jakiej wysokości będzie płaciło składki gdy ty będziesz emerytem. Reszta to ściema. Choć byś dziś płacił grubą kasę to i tak ona nie leży i nie zarabia. Chcesz mieć fajną emeryturę to po prostu miej dużo dzieci, nie pozwól im wyjechać z Polski i zadbaj by były dobrze wykształcone.
  2. Luty ma 28 dni, lipiec 31. Składka za te miesiące jest identyczna. Ale jeżeli będziesz chory przez cały lutu to dostaniesz mniejszy zasiłek chorobowy niż gdybyś chorował w lipcu.
  3. Dokładasz „należytej staranności”, siódmego  dnia miesiąca wysyłasz swoje pieniądze do ZUS. W wypadku osoby na samo zatrudnieniu jak ja jest to blisko 1000 zł. Wysyłasz za pośrednictwem poczty. Dodatkowo płacisz za to 10,50 zł. Poczta coś tam zawala. Pieniądze są na koncie ZUS 11 dnia miesiąca. Efekt, tracisz prawo do ubezpieczenia chorobowego. Dla ZUS liczy się data wpływu środków na ich konto. O ile wcześniej masz wysłać, tego nie mówią.
  4. Płacisz składki ZUS, z sobie tylko znanych powodów ubezpieczyciel wymusza na tobie wypełnienie 3 różnych druków, jak by sami nie mogli tego rozksięgować.
  5. Jeżeli popełnisz czyn zabroniony, zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3, to do 10 lat od tego czasu musisz być skazany prawomocnym wyrokiem. Jeżeli popełnisz czyn zagrożony karą do lat 5 to przedawnienie nastąpi po latach 15. Takim czynem jest na przykład kradzież. Co ważne i co pragnę podkreślić do tego czasu musi zapaść wyrok, wyrok prawomocny. Ba musi nawet zakończyć się wykonywanie kary. Czyli jeżeli ukradłeś i po 13 latach cie złapano, rok i 11 miesięcy trwał proces, w Polsce to normalne, zostałeś skazany na 24 miesiące to po 1 miesiącu wyjdziesz na wolność. Przestępstwo się przedawni. W wypadku ZUS jeżeli nie zapłacisz to ZUS ma 10 lat by określić twoje zobowiązanie i wysokość odsetek. Jeżeli zrobi to w ciągu 10 lat, a zrobi to na końcu tego okresu- wszak trzeba hodować odsetki- egzekucja należności nie przedawnia się nigdy. Długi podatkowe przedawniają się po latach pięciu. Dłużnikiem ZUS jesteś do śmierci.

Podsumowując ZUS to z całą pewnością organizacja przestępcza, ale na miano przestępczości zorganizowanej nie zasługuje, za duży mają tam bajzel.

Teks zilustrowałem rysunkiem pochodzącym ze strony http://galeriahumoru.bloog.pl

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl