Krótko

25 lat temu narodziła się marka DORATO

Napisał Blurppp

W tym samym roku w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej w pełni demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu, powstała Giełda Papierów Wartościowych i wysłano pierwszy e-mail. Od tego czasu Polacy aż 150 mln razy świętowali ważne chwile z DORATO!

To naprawdę poruszające, gdy wyobrazimy sobie każdą z tych chwil, wszystkie sytuacje, które Polacy przeżyli w towarzystwie lampki DORATO. Intensywność każdego takiego zdarzenia pomnożona przez liczbę 150 mln sprzedanych butelek najlepiej pokazuje, jak wielkie znaczenie ma ta marka dla kolejnych pokoleń 

podkreśla Prezes AMBRA S.A. Robert Ogór. 

DORATO jest najlepiej sprzedającym się winem musującym w Polsce i wciąż wzmacnia swoją pozycję. Jego udziały ilościowe w rynku (bez dyskontów) w ostatnich 12 miesiącach wzrosły o 0,9 p.p. Jest też najbardziej rozpoznawalną marką wina musującego w Polsce*. W tym roku świętuje swoje 25 urodziny. Z tej okazji do sklepów trafi specjalna jubileuszowa edycja wina, która ma przypomnieć konsumentom to, co najważniejsze w ich ulubionej marce – wszystkie wyjątkowe chwile spędzone z DORATO.

Polacy pokochali DORATO od pierwszego wejrzenia

Kiedy narodziło się DORATO półki w polskich sklepach jeszcze się nie zapełniły, a o winach mało kto myślał. Ale to właśnie myślenie o tym, o czym nie myślą inni jest kluczem do biznesu. Staramy się być pomysłem na biznes jutra a nie tylko firmą dzisiaj . W biznesie fascynujące jest, że często spektakularny sukces produktu czy marki to miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy tak właśnie pokochali DORATO. W takiej miłości od pierwszego wejrzenia często kryje się tajemnica, a ta najlepiej pasuje do marki szampańskiej. Przecież do końca nie rozumiemy, czym jest urok i być może właśnie dlatego działa.

wyjaśnia Prezes AMBRA S.A. Robert Ogór

Przez 25 lat DORATO niewiele się zmieniło. – Tak jak inne prawdziwe marki, szczególnie produkty bliskie naturze, a nie wysokoprzetworzone. A takie są właśnie wina. W ich przypadku możemy tylko mówić o doskonaleniu produktu i opakowania – zaznacza Robert Ogór.

Odrębną historię marki napisały edycje limitowane. DORATO zawsze celebrowało wyjątkowe wydarzenia i słynęło z opakowań na szczególne okazje np. butelki magnum (1,5 l).

Ze wszystkich edycji limitowanych najbardziej utkwiła mi milenijna, w niebieskiej butelce, którą później jeszcze wiele lat po sylwestrze widywałem stojącą już pustą na szafkach i kredensach, dla ozdoby  

wspomina Prezes AMBRA S.A.

Teraz z okazji 25-lecia w sklepach również pojawi się DORATO w specjalnej urodzinowej odsłonie. Jubileuszowa etykieta łączy tradycję z nowoczesnością. Charakterystyczny styl DORATO podkreśliły złote płynne linie inspirowane secesyjną ornamentyką. Dzięki subtelnej perłowej kolorystyce całość jest rozświetlona i elegancka jak przystało na ikonę ostatnich 25 lat, symbol niezapomnianych chwil w życiu kilku pokoleń konsumentów nie tylko w Polsce. W ciągu ćwierćwiecza AMBRA eksportowała DORATO aż do 18 krajów, nawet tak odległych miejsc jak Chiny, Korea Południowa, Nigeria czy Tajwan.

W projekcie „Anniversario” uwzględniliśmy ten długi czas, w którym DORATO towarzyszyło konsumentom w ich najszczęśliwszych chwilach, stając się zarazem świadkiem zmian zachodzących w Polsce. Stąd też decyzja o stworzeniu projektu, który poprzez wybrane elementy wzornictwa nawiązuje do ponadczasowych kodów szampana i związanej z nim atmosfery. Główną cechą designu Dorato 25 lat jest secesyjna rama ze złotymi przetłoczeniami, która podkreśla jakość i kapitał zaufania jakim konsumenci obdarzają tę markę.

mówi Jakub Śwircz, Managing Director Brandy Design

Na musującej fali

W urodzinowym sezonie DORATO ma co najmniej dwa powody do świętowania. Od 25 lat Polacy nie wyobrażają sobie celebracji ważnych chwil bez DORATO i coraz chętniej sięgają po wina musujące dla smaku i przyjemności. W okresie czerwiec-lipiec 2016 r. wina musujące wzrosły o 13,1% ilościowo (w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku), na co szczególnie wpłynęła moda na prosecco (+56% w okresie czerwiec-lipiec).

Wina musujące długo czekały na przyłączenie się do trendu wzrostu. Podczas gdy wina spokojne nieustannie zdobywały nowych konsumentów, to jeszcze w roku 2015 stwierdzaliśmy, że rynek wina musującego na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat pozostał w tym samym miejscu. Światowy sukces prosecco w końcu dotarł również do Polski i podbił serca polskich konsumentów, dzięki czemu rynek wina musującego w 2016 r. notuje niespotykany dotąd wzrost. Również DORATO podlega wpływom trendów i zmian upodobań polskich konsumentów. Idąc za modą na prosecco konsumenci odkrywają dla siebie inne wina musujące, co spowodowało pierwsze w tej skali ożywienie konsumpcji i odkrycie tego gatunku produktów na wiele okazji wykraczających poza sylwestrowy wystrzał korka. Przy okazji 25-lecia DORATO polscy konsumenci ponownie rozsmakowali się w uroku tego wina musującego, dzięki czemu pozycja i sprzedaż DORATO w jubileuszowym roku znów dynamicznie rośnie.

przyznaje Prezes AMBRA S.A. Robert Ogór

W sklepach i na srebrnym ekranie

Limitowana edycja DORATO pojawi się w sklepach na początku grudnia. Na grudzień producent zaplanował kampanię telewizyjną: 30-sekundowy spot sponsorski.

 • Chcielibyśmy w ten sposób podziękować konsumentom za 25 lat wyjątkowych chwil spędzonych z DORATO – podkreśla Tomasz Pawlicki, Brand Manager DORATO.

Urodzinową akcję wspierać będą działania PR, materiały promocyjne w sklepach oraz atrakcyjne dodatkowe ekspozycje paletowe.

Za kreację limitowanej edycji odpowiada agencja Brandy. Działania BTL i ATL koordynują agencje Chapter 1 oraz Los Mejores. Działania komunikacyjne prowadzi agencja Kuźnia PR.

25 lat temu…

W 1991 roku kiedy narodziło się DORATO, w Polsce wysłany został pierwszy e-mail, powstała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, świat wstrzymał oddech oglądając „Milczenie owiec”, Polska pokazała Poloneza Cargo a Włosi Fiata Cinquecento. Co jeszcze wydarzyło się w 1991 roku? Oto subiektywne kalendarium DORATO**. 

 • 1 stycznia – przedsiębiorstwa „Pewex” i „Baltona” przeszły na obrót złotówkowy
 • 30 stycznia – premiera filmu „Milczenie owiec”
 • 30 stycznia – premiera musicalu „Metro” w reż. Janusza Józefowicza
 • 16 kwietnia – ruszyła pierwsza sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
 • 24 maja – premiera filmu „Thelma i Louise”, uznanego za nietypowy film drogi, zrywający z tradycją poprzez obsadzenie w rolach głównych kobiet
 • 12 czerwca – Michael Jordan poprowadził drużynę Chicago Bulls do pierwszego mistrzostwa NBA
 • 29 czerwca – zaprzestano produkcji Fiata 125p
 • 25 sierpnia – Michael Schumacher zadebiutował w startach Formuły 1 na torze Circuit de Spa-Francorchamps w Belgii
 • 27 października – przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej w pełni demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu
 • 26 listopada – ukazał się multiplatynowy album „Dangerous” Michaela Jacksona. Jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów w historii muzyki

Jako ciekawostkę dodajmy, że w filmie „Seksmisja” główni bohaterowie Maksymilian Paradys i Albert Starski zostali zahibernowani 9 sierpnia 1991 r.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl