Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Kardos Betsek Furmint -biel do wołowego policzka

Napisał Blurppp

To nie była łatwa sytuacja. Siedziałem z winiarzami z Mad w Elso Madi Borhaz- kultowej knajpce znanej każdemu bywalcowi okolic Tokaju. W pewnym momencie na stole wylądowały wołowe policzki w gęstym zawiesistym sosie. Zamarłem, jestem w Tokaju, na wino czerwone nie ma szans. Moją konsternacje nie uszła uwadze winiarzy. Z lekkim rozbawieniem zapytali czy wiem jakie wino do tego zamówić – ewidentnie nie byłem pierwszym którego wsadzili na taką minę.  Po czym tonem ojca pouczającego syna zaproponowali silnie mineralny dojrzały  furmint. Tak spróbowałem Kardos Betsek Furmint 2008.    

kardos-2

Spróbowałem i byłem zaskoczony jak świetnie to współgra. Zasmakowało mi na tyle, że przy najbliższej okazji znów spróbuje parowania biel-wołowina. Mam jednak świadomość, że to  parowanie wysokiego ryzyka. W tamtym wypadku zdecydowała specyficzność Kardos Betsek Furmint 2008. To wino z Betsek – najbardziej cenionej parceli w Mad i temu siedlisku zawdzięcza swoją specyfikę a prezentuje się następująco. W barwie słomkowe, w nosie delikatnie rozgotowane brzoskwinie i duży powiew zapachu górskiego strumienia, w głębokim tle delikatne tony tostowe. W ustach ekstraktywne, wytrawne, wyraźnie słonawe, mineralność dominuje nad owocem. Pomimo wieku wino jest nadzwyczaj świeże. Jedyne co mi nie do końca przypadło do gustu to pojawiający się w posmaku delikatny ton pobeczkowej wanilii. (oceniam na 5.0 czyli bardzo dobre). Cena: 99 zł

 Kardos Betsek Furmint

Kardos Betsek Furmint

Tego wieczora spróbowałem jeszcze kilku interesujących win od Gabora Kardosa. Waszej szczególnej uwadze polecam również Kardos Supreme. (O roczniku 2012 i kilku innych winach od tego producenta przeczytacie tutaj). Rocznik 2013, zapakowany już w tokajską butelkę ze szklanym korkiem, w stosunku do 2012 wypad korzystniej, kwasowość jest większa a owoc bardziej soczysty.  Z kolei rocznik 2015, choć to jeszcze baby –wine na początku swojej drogi ewaluacji dobrze rokuje.

kardos-3

Spróbowałem też ubiegłorocznych (2015) win bazowych i próbek z kadzi i beczek. W tym Aszu 6p (blisko 250 g cukru na litr) które właśnie trafia do beczek. Wina są ekstraktywne, kwasowe, a kiedy potrzeba mineralne. Wszystko wskazuje, że winiarze z MAD zapiszą rocznik 2015 po stronie udanych.

kardos-4

Wina Gabora Kardosa kupicie w Szlachetnym Gąsiorku 

Do Tokaju podróżowałem na koszt własny, degustowałem na zaproszenie Happy Hungarian Wines 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl